Polecamy
Merengue – prosty układ dla początkujących pasjonatek zumby
Trenuj z namiZumba

Merengue – prosty układ dla początkujących pasjonatek zumby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwsze treningi zumby wcale nie muszą odbywać się pod okiem instruktora. Swoje taneczne kroki w rytm merengue możesz rozpocząć także w domu!

Zumba w domu też ma swój urok!

Zajęcia grupowe z zumby mogą nie być dla każdego. Pierwsze spotkanie z bardzo energiczną muzyką, układem tanecznym i nowymi ludźmi może być dla niektórych zbyt intensywnym doświadczeniem. Choć zumba to sport dla każdego, to jednak przed rozpoczęciem płatnych treningów warto wypróbować kilku instruktażowych filmików samodzielnie, aby sprawdzić, czy energia towarzysząca tańcowi pasuje do indywidualnych preferencji.

Wbrew pozorom zumba nie wymaga wysokiej sprawności fizycznej, kondycji czy wydolności oddechowej, gdyż tempo tańca można dopasować do poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Przykładowe, kilkuminutowe treningi zumby w rytm muzyki merengue można znaleźć na profilach różnych szkół tańca lub konkretnych instruktorek w serwisie YouTube.

Zumba – wyćwicz kilka prostych ruchów w domu

Układy do muzyki merengue są na tyle proste, że opierają się na kilku podstawowych krokach. Ich powtarzanie w prostym układzie choreograficznym umożliwi Ci przeprowadzenie całego treningu. Eksperci wyróżniają cztery podstawowe ruchy, które pomogą Ci wejść do świata zumby. Kroki można dowolnie mieszać i układać w rytm muzyki. Regularne ćwiczenie pomoże Tobie zapanować nie tylko nad ruchem nóg, ale także jednoczesną koordynacją głowy, rąk oraz bioder.

Marsz w miejscu
Na pozór przypominający żołnierski chód ruch jest w zumbie bardzo popularnym elementem, który pomaga wczuć się w rytm muzyki oraz wyczuć tempo podkładu muzycznego. Rytmicznemu marszowi w rytm muzyki powinny towarzyszyć ruchy rąk umieszczonych na wysokości klatki piersiowej. Ręce powinny w naturalny sposób zginać się w łokciu, naprzemiennie wykonując dynamicznie ruchy podkreślające tempo merengue.

Odstawianie nóg
Do marszu w miejscu należy w kolejnym etapie dołożyć ruch nóg oraz bioder, który nawiązuje do kroków tanecznych salsy. Nogi powinny być odstawiane na przemiennie, tak aby ciężar ciała zawsze znajdował się na wykrocznej nodze. Ruchy można wykonywać zarówno w boki, jak i do przodu lub do tyłu. Do ruchu należy także włączyć okrężne ruchy bioder, które tak, jak i całe ciało, będą pracować w rytm muzyki merengue.

Przeskoki
Dynamiczne ruchy wykonywane z nogi na nogę należy wykonać w kilku powtórzeniach obracając się co serię o 90 stopni. Przeskoki wykonuje się aż do powrotu do pozycji wyjściowej. W bardziej zaawansowanej wersji ćwiczenia można przeskakiwać także do przodu i do tyłu, jednocześnie wykonując podstawowy wariant kroku. Do tańca można dołączyć także ruchy rękoma co dwa takty unosząc je do góry, a następnie wykonując nimi ruchy na wysokości ud. Dzięki temu do pracy zaangażowane jest więcej partii mięśniowych.

Pozycja squat
Ostatnim z podstawowych kroków wykonywanych w układach merengue jest pozycja squat. Polega ona na robieniu przysiadów w rytm muzyki. Podczas realizowania ćwiczenia istotne jest aby zawodnik ugiął lekko nogi w kolanach, rozstawił je na szerokości bioder i utrzymywał maksymalnie wyprostowaną pozycję kręgosłupa. W czasie wykonywanie przysiadów należy pamiętać także o napięciu mięśni brzucha oraz pośladków.

Jak przełamać początkowe trudności w treningach zumby

Pierwsze treningi zumby mogą być wymagające dla zawodników o gorszej sprawności fizycznej. Nienadążanie za tempem instruktora lub muzyki nie powinno stanowić większego problemu. Dzięki systematyczności oraz zaangażowaniu odpowiednie tempo powinno stać się osiągalne z czasem.

Istotniejszą kwestią jest poprawne wykonywanie poszczególnych kroków, dlatego rozpoczynając samodzielne treningi zumby, warto poświęcić większą uwagę na poprawności realizowanych ćwiczeń. Początkowe trudności nie powinny zniechęcać, a wręcz dodawać większej motywacji do ćwiczeń zumby, która pozytywnie wpływa na samopoczucie i zwiększa ilość energii życiowej.

Foto wyróżniające: Robert Cianflone / Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak trening barre pomaga w procesie modelowania sylwetki?
Jak trening barre pomaga w procesie modelowania sylwetki?
Trening barre, łączący w sobie elementy kilku zajęć fitnessowych, umożliwia rozwinięcie niektórych partii mięśniowych oraz poprawę ogólnej kondycji fizycznej naszego organizmu. Sprawdź, na czym polega!
Co zawiera Dieta Południowa?
Co zawiera Dieta Południowa?
Dieta Południowa to sposób żywienia dedykowany osobom zmagającym się z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie zapoznaj się z podstawami, które pozwolą Ci na zrobienie pierwszego kroku w stronę zdrowszego życia.
Zasady pielęgnacji odwodnionej skóry pod oczami
Zasady pielęgnacji odwodnionej skóry pod oczami
Odwodniona skóra pod oczami to problem, który może pojawić się w związku z jej nieprawidłową pielęgnacją albo działaniem czynników zewnętrznych. Jak dbać o wrażliwą skórę pod oczami?
Ostatnie wpisy