Polecamy
Wystarczy 5 minut dziennie – badania potwierdziły korzystny wpływ na zdrowie treningu tabata!
TabataTrenuj z nami

Wystarczy 5 minut dziennie – badania potwierdziły korzystny wpływ na zdrowie treningu tabata!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wartościowy trening nie zawsze musi być czasochłonny, czego najlepszym dowodem jest coraz bardziej popularna tabata. Najnowsze badania potwierdziły, że to właśnie tego rodzaju aktywność jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej oraz poprawę ogólnej kondycji organizmu. Skuteczność tabaty doceniają również znane persona ze świata fitnessu, w tym Kasia Bigos.

Tabata zalicza się do najbardziej intensywnych treningów, jakie dotychczas opracowano. Na dobry początek wybieramy zestaw ćwiczeń, a następnie zaczynamy trening w następującym rytmie – 20 sekund pracy na najwyższych obrotach, na które przypada 10 sekund odpoczynku. Ćwicząc w ten sposób nawet pięć minut nie tylko będziemy mieć poczucie dobrze wykonanego zadania, lecz również uzyskamy pożądane efekty!

Zadziwiająca skuteczność pięciominutowej tabaty została udokumentowana badaniami przeprowadzonymi niedawno przez Towarzystwo Fizjologiczne. W eskperymencie wzięli udział ochotnicy, którzy zobowiązali się do wykonywania określonych ćwiczeń na przestrzeni dwunastu tygodni. Według opublikowanych na łamach portalu „Fit and Well” rezultatów, regularne zażywanie tabaty poprawia poziom cukru we krwi, ilość tłuszczu w wątrobie, a także wydolność układu krążenia u dorosłych z cukrzycą typu 2. Co więcej, okazało się, że wyniki uczestników badania były bardzo zbliżone do tych osiąganych przez osoby wykonujące tradycyjne treningi aerobowe, takie jak jazda na rowerze czy bieganie.

Do praktykowania tabaty za pośrednictwem portalu hellozdrowie.pl zachęca również popularna trenerka fitness Kasia Bigos. Sportsmenka zapewnia, że do skutecznego przeprowadzenia tego typu treningu tak naprawdę potrzebujemy nie więcej niż czterech minut i poleca wykonywanie ćwiczeń 3-4 razy w tygodniu. Dzięki tabacie poprawimy wydolność organizmu oraz metabolizm, zbudujemy świetną kondycję, a przy okazji spalimy mnóstwo tkanki tłuszczowej! Kasia Bigos nie ma wątpliwości – to jedna z najskuteczniejszych metod treningowych!

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, czy nie potrzebujesz suplementacji!
Stosujesz antykoncepcję hormonalną? Sprawdź, czy nie potrzebujesz suplementacji!
Czy wiesz, jak powinna wyglądać suplementacja kobiety przyjmującej antykoncepcję hormonalną? Zobacz, na co należy zwrócić uwagę.
Dlaczego makramy stały się tak popularne?
Dlaczego makramy stały się tak popularne?
Makramy aktualnie przechodzą niesamowite ożywienie. Eksplozja popularności techniki, która się z tym wiąże, zaskoczyła niejednego. Dla wielu jednak jest to pierwsza okazja, aby skorzystać z jej istnienia. Czym są makramy?
Idealny trening na początek roku od Marty Hennig (Codziennie Fit)
Idealny trening na początek roku od Marty Hennig (Codziennie Fit)
Noworoczne postanowienia najlepiej rozpocząć już dziś od solidnego treningu! Połączenie ćwiczeń cardio ze wzmacniającymi to doskonały sposób, aby poprawić kondycję, […]
Ostatnie wpisy