Polecamy
Co za dużo, to… zdrowo! Badania potwierdzają, że nie da się przesadzić z ćwiczeniami fizycznymi
Healthy lifestyle

Co za dużo, to… zdrowo! Badania potwierdzają, że nie da się przesadzić z ćwiczeniami fizycznymi

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Naukowcy z czasopisma „PLOS Medicine” udowodnili, że nie istnieje górna granica bezpiecznych ćwiczeń fizycznych. Wyniki przeprowadzonych analiz wskazują wprost – im więcej aktywności w naszym życiu, tym będzie ono bardziej jakościowe!

Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przekonywała, że ćwiczenia fizyczne powinny mieścić się w granicach od 150 do 300 minut tygodniowo. Przekroczenie ustalonego pułapu w założeniu miało wiązać się ze sporym ryzykiem. Do zupełnie innych wniosków doszli natomiast amerykańscy naukowcy, według których niekorzystny dla zdrowia zbyt intensywny wysiłek fizyczny można śmiało umieścić wśród mitów.

W pięcioletnich badaniach wzięło udział ponad 90 tys. zdrowych osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyniki wykazały, że najczęściej ćwiczący ochotnicy (25%) mogą pochwalić się najbardziej okazałą redukcją ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (54-63%). Tymczasem u osób, których wysiłek fizyczny był umiarkowany lub dość intensywny, prozdrowotny efekt okazał się już nieco mniejszy i wynosił 48-57%.

Rezultaty ukazują zatem prostą zależność – im większy i bardziej intensywny jest nasz codzienny wysiłek fizyczny, tym lepsze efekty zdrowotne przynosi! Inicjatorzy całego projektu są przekonani, że korzyści płynące z regularnego treningu mogą okazać się jeszcze większe, niż dotychczas przypuszczano. Dodatkowo zauważono, że osoby ćwiczące intensywniej zazwyczaj unikają używek, a także mocniej dbają o zachowanie prawidłowej masy ciała.

To doskonała wiadomość dla wszystkich miłośniczek porządnego treningu! Teraz wiadomo już, że wcale nie musimy się ograniczać, a częstotliwość i intensywność wykonywanych jednostek treningowych powinna być uwarunkowana wyłącznie dbałością o nasze własne zdrowie oraz ilością wolnego czasu, jaki możemy temu poświęcić.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak technologia IP PBX ułatwia komunikację w firmie
Jak technologia IP PBX ułatwia komunikację w firmie
Odkryj, jak technologia IP PBX może zrewolucjonizować komunikację w Twojej firmie, ułatwiając integrację systemów i poprawiając efektywność.
Jaki zegarek sportowy kupić?
Jaki zegarek sportowy kupić?
Jaki zegarek sportowy kupić? Jakie funkcje powinien posiadać inteligentny zegarek? Na co zwracać uwagę, kupując urządzenie tego rodzaju?
Relaksacja mięśni dna miednicy – najlepsze sposoby
Relaksacja mięśni dna miednicy – najlepsze sposoby
Dno miednicy jest siecią mięśni, które podtrzymują pęcherz, jelita i macicę. Wiele kobiet doświadcza problemów, takich jak nietrzymanie moczu, w wyniku porodu, otyłości, przewlekłych zaparć lub innych obciążeń dna miednicy.
Ostatnie wpisy