Polecamy
Kolor ma znaczenie. Picie różowych napojów zwiększa wydajność naszych ćwiczeń!
Healthy lifestyleZdrowe odżywianie

Kolor ma znaczenie. Picie różowych napojów zwiększa wydajność naszych ćwiczeń!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość z nas nie wyobraża sobie udanego treningu bez ulubionego napoju. Zazwyczaj wybieramy go na podstawie składu, nie zwracając większej uwagi na poboczne aspekty, takie jak kolor. Brytyjscy naukowcy udowodnili jednak, że barwa płynu ma niemałe znaczenie w kontekście wydajności naszego organizmu podczas wykonywanych ćwiczeń!

Zespół naukowców z wyższych uczelni Loughborough College i University of Westminster postanowił zbadać wpływ koloru napoju treningowego na efektywność ćwiczeń. Eksperyment został zwieńczony nieoczywistym rezultatem – okazało się bowiem, że słodkie, bezkaloryczne różowe napoje mogą wyraźnie zwiększyć naszą wydolność oraz przyjemność czerpaną z treningu w porównaniu do bezbarwnych odpowiedników. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Frontiers in Nutrition”.

Już wcześniej stwierdzono, że osoby pijące podczas ćwiczeń płyny bogate w węglowodany często postrzegają sesję treningową jako mniej intensywną. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm spodziewając się dostawy węglowodanów aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za nagrodę i tym samym hamuje odczuwanie zmęczenia oraz nieporównywalnie zwiększa motywację. A jak przedstawia się sytuacja gdy spożywamy napój bez węglowodanów?

Brytyjscy badacze sprawdzili, czy słodki, kolorowy napój niezawierający węglowodanów może działać w zbliżony sposób. Wybrano kolor różowy, bo zazwyczaj kojarzy się on ze słodkim smakiem, a co za tym idzie – cukrem. Do udziału w badaniu jego autorzy zaprosili grupę złożoną z sześciu zdrowych, aktywnych mężczyzn i czterech kobiet w przedziale wiekowym 27-33. Uczestnicy uprawiali bieganie, podczas którego – wedle własnego uznania – mogli sięgać po napój przezroczysty lub różowy, słodzony sukralozą. W rzeczywistości płyny nie różniły się jednak składem.

Po zakończeniu aktywności okazało się, że osoby spożywające różowy napój osiągnęły lepsze wyniki od tych uzupełniających płyny przy pomocy bezbarwnej cieczy. Amatorzy słodkich napoi przebiegli łącznie dłuższy dystans, a także wyżej ocenili przyjemność odczuwaną z biegania. Badanie wykazało zatem, jak istotne podczas treningu są procesy zachodzące wyłącznie w naszej głowie. Pozytywne emocje w połączeniu z chęcią do działania to klucz do sukcesu w każdej dyscyplinie!

Gdy ćwiczysz, warto pić wodę w… kolorze różowym 😉

Opublikowany przez Radio ZET – Zdrowie Sobota, 22 maja 2021

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Aerobik z Jane Fondą – historia fit-rewolucjonistki
Aerobik z Jane Fondą – historia fit-rewolucjonistki
Szukasz sposobu na idealną sylwetkę, ale nie przemawiają do Ciebie godziny spędzone na zatłoczonej siłowni? Klasyczne filmy od Jane Fondy to nadal najlepszy sposób na domowy trening ciała i ducha!
Jak wykonać trening tabata na rowerze?
Jak wykonać trening tabata na rowerze?
Dowiedz się, jak bezpiecznie rozpocząć trening o wysokiej intensywności na rowerze!
Jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla dzieci – poradnik dla rodziców
Jak wybrać odpowiednie suplementy diety dla dzieci – poradnik dla rodziców
Poznaj cenne wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich suplementów diety dla dzieci, które pozwolą Twojemu maluchowi rosnąć zdrowo i silnie. Dowiedz się, jak rozpoznać produkty najwyższej jakości.
Ostatnie wpisy