Polecamy
Kolor ma znaczenie. Picie różowych napojów zwiększa wydajność naszych ćwiczeń!
Healthy lifestyleZdrowe odżywianie

Kolor ma znaczenie. Picie różowych napojów zwiększa wydajność naszych ćwiczeń!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Większość z nas nie wyobraża sobie udanego treningu bez ulubionego napoju. Zazwyczaj wybieramy go na podstawie składu, nie zwracając większej uwagi na poboczne aspekty, takie jak kolor. Brytyjscy naukowcy udowodnili jednak, że barwa płynu ma niemałe znaczenie w kontekście wydajności naszego organizmu podczas wykonywanych ćwiczeń!

Zespół naukowców z wyższych uczelni Loughborough College i University of Westminster postanowił zbadać wpływ koloru napoju treningowego na efektywność ćwiczeń. Eksperyment został zwieńczony nieoczywistym rezultatem – okazało się bowiem, że słodkie, bezkaloryczne różowe napoje mogą wyraźnie zwiększyć naszą wydolność oraz przyjemność czerpaną z treningu w porównaniu do bezbarwnych odpowiedników. Wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Frontiers in Nutrition”.

Już wcześniej stwierdzono, że osoby pijące podczas ćwiczeń płyny bogate w węglowodany często postrzegają sesję treningową jako mniej intensywną. Dzieje się tak, ponieważ nasz organizm spodziewając się dostawy węglowodanów aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za nagrodę i tym samym hamuje odczuwanie zmęczenia oraz nieporównywalnie zwiększa motywację. A jak przedstawia się sytuacja gdy spożywamy napój bez węglowodanów?

Brytyjscy badacze sprawdzili, czy słodki, kolorowy napój niezawierający węglowodanów może działać w zbliżony sposób. Wybrano kolor różowy, bo zazwyczaj kojarzy się on ze słodkim smakiem, a co za tym idzie – cukrem. Do udziału w badaniu jego autorzy zaprosili grupę złożoną z sześciu zdrowych, aktywnych mężczyzn i czterech kobiet w przedziale wiekowym 27-33. Uczestnicy uprawiali bieganie, podczas którego – wedle własnego uznania – mogli sięgać po napój przezroczysty lub różowy, słodzony sukralozą. W rzeczywistości płyny nie różniły się jednak składem.

Po zakończeniu aktywności okazało się, że osoby spożywające różowy napój osiągnęły lepsze wyniki od tych uzupełniających płyny przy pomocy bezbarwnej cieczy. Amatorzy słodkich napoi przebiegli łącznie dłuższy dystans, a także wyżej ocenili przyjemność odczuwaną z biegania. Badanie wykazało zatem, jak istotne podczas treningu są procesy zachodzące wyłącznie w naszej głowie. Pozytywne emocje w połączeniu z chęcią do działania to klucz do sukcesu w każdej dyscyplinie!

Gdy ćwiczysz, warto pić wodę w… kolorze różowym 😉

Opublikowany przez Radio ZET – Zdrowie Sobota, 22 maja 2021

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ćwiczenia na cellulit – czy to naprawdę działa?
Ćwiczenia na cellulit – czy to naprawdę działa?
Chcąc skutecznie pozbyć się cellulitu, należy regularnie wykonywać odpowiednio dopasowane ćwiczenia. Sprawdź nasze propozycje!
Co jeść, aby obniżyć cholesterol? Wprowadź te produkty do swojego jadłospisu już dziś!
Co jeść, aby obniżyć cholesterol? Wprowadź te produkty do swojego jadłospisu już dziś!
Dzięki połączeniu zdrowego trybu życia, regularnej aktywności fizycznej i prawidłowej diety można w szybki i skuteczny sposób obniżyć poziom cholesterolu w organizmie.
Siłownia Łódź – stretching i fitness dla każdego
Siłownia Łódź – stretching i fitness dla każdego
port to zdrowie i nikt chyba nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Miejscem, które sprzyja aktywności, a jednocześnie jest bezpieczne i doskonale wyposażone jest nasza siłownia i klub fitness.
Ostatnie wpisy