Polecamy
Przekonaj się, dlaczego warto z samochodu przesiąść się na rower
Healthy lifestyle

Przekonaj się, dlaczego warto z samochodu przesiąść się na rower

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jazda rowerem przynosi sporo korzyści zarówno jeżdżącym, jak i planecie. Jest  to rozwiązanie niezwykle poprawiające kondycję oraz ekologiczne. Przekonaj się, dlaczego również Ty powinnaś zrezygnować z jazdy samochodem na rzecz przejażdżki rowerowej. 

Korzyści dla zdrowia

Największe korzyści wynikające ze zmiany środka transportu z samochodu na rower to przede wszystkim te zdrowotne. Regularna i częsta jazda rowerem pomoże Ci wzmocnić pracę serca oraz poprawi znacząco Twoją kondycję. Zwiększona wytrzymałość organizmu oraz aktywność fizyczna sprawią, że ryzyko zapadnięcia na którąś z chorób cywilizacyjnych takich jak nadciśnienie, zwężenie tętnic, miażdżyca, choroby układu pokarmowego oraz otyłość lub nadwaga znacznie spada. 

Jazda rowerem pomaga także uniknąć chorób natury psychicznej, na przykład depresji i stanów lękowych, czy po prostu obniżonego samopoczucia. Aktywność fizyczna, szczególnie ta na świeżym powietrzu, sprawia, że w naszym organizmie wydzielane są endorfiny oraz serotonina, czyli tak zwane hormony szczęścia, odpowiadające za dobry humor i lepsze samopoczucie. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na jazdę rowerem przez cały rok, Twój organizm się zahartuje, a Twoja odporność wzrośnie.

Jazda na rowerze sprawi także, że Twoja sylwetka zmieni się na lepsze, dlatego jest to świetna opcja dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów lub po prostu zadbać o siebie. Jeżdżąc jednośladem, bardzo mocno pracują mięśnie pośladków, nóg i brzucha, a podczas jednogodzinnej przejażdżki spala się ponad 600 kalorii. Pamiętaj jednak, że aby czerpać z jazdy rowerem przyjemność i korzyści dla zdrowia, musi być ona przede wszystkim bezpieczna. Nie zapominaj więc o takich akcesoriach jak kask, odblaski lub lampki rowerowe oraz inne akcesoria oferowane przez firmę Specter

Korzyści dla planety

Na wyborze roweru zamiast samochodu skorzystasz nie tylko Ty, ale także nasza planeta oraz środowisko. Jazda jednośladem jest bowiem bardziej ekologiczna i bezpieczniejsza dla przyrody. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu emisji zanieczyszczeń i substancji smolistych do powietrza. W przypadku jazdy rowerem zerowa jest emisja dwutlenku węgla, pyłów oraz tlenku azotu. Ta forma transportu pomaga zmniejszyć produkcję CO2 – jedna osoba na kilometrze oszczędza 138 g, co daje nawet setki kilogramów mniej CO2 rocznie. Dzięki temu możesz chronić tereny zielone oraz zabytkowe budynki przed zniszczeniami powodowanymi przez zanieczyszczenia. Dodatkowo jeżdżenie rowerem nie emituje hałasu, co jest wręcz zbawienne dla dziko żyjących zwierząt w okolicy. Hałas zaburza bowiem ich naturalny cykl.  

Korzyści dla portfela

Jazda rowerem jest również bardziej ekonomiczna niż jazda samochodem. Odpadają w końcu wszystkie koszta związane z utrzymaniem auta, takie ubezpieczenie, czy ewentualne naprawy. Nie wspominając o tym, co oczywiste – samo kupno roweru jest po prostu dużo, dużo tańsze. Dodatkowo nie będziesz musiała martwić się rosnącymi cenami za paliwo. Z głowy będziesz mieć także odwieczny w większych miastach problem z parkingiem, ponieważ niezwykle popularnym elementem ulic stały się stojaki rowerowe. Jak widzisz, naprawdę warto przesiąść się z samochodu na rower.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną hulajnogę Maxi Micro dla swojego dziecka?
Jak wybrać idealną hulajnogę Maxi Micro dla swojego dziecka?
Odkryj, jak wybrać najlepszą hulajnogę Maxi Micro dla twojego dziecka, zwracając uwagę na kluczowe czynniki jak wiek dziecka, jego umiejętności oraz bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej z naszego kompleksowego poradnika.
Soczewki kontaktowe – rozwiązanie dla aktywnych kobiet
Soczewki kontaktowe – rozwiązanie dla aktywnych kobiet
Jak je dobrać, jak nosić i dlaczego warto zdecydować się na nie? Odpowiadamy.
Jak efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi za pomocą nowoczesnego oprogramowania?
Jak efektywnie zarządzać zasobami ludzkimi za pomocą nowoczesnego oprogramowania?
Odkryj, jak nowoczesne oprogramowanie może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami ludzkimi w Twojej firmie. Dowiedz się, jak technologia poprawia efektywność i znacząco redukuje ryzyko błędów.
Ostatnie wpisy