Depresja po narodzinach dziecka to coraz częstszy problem, z którym mierzą się kobiety na całym świecie. Z tego względu warto wiedzieć, jakie czynności mogą zwiększyć poziom serotoniny w organizmie, a tym samym złagodzić objawy choroby.
Przyczyny depresji występującej u kobiet po narodzinach dziecka są często związane ze zdrowiem dziecka oraz samej mamy. Wśród najczęściej pojawiających się czynników zwiększających ryzyko zachorowania na depresję poporodową wymienia się problemy w czasie ciąży i połogu, brak wsparcia partnera, zły stan zdrowia dziecka, zmiany hormonalne czy historię zaburzeń psychicznych matki. Szacuje się, że standardowy okres po porodzie, w czasie którego najczęściej rozpoczyna się baby blues, to od 4 do 8 tygodni po narodzinach dziecka.
Badacze wskazują jednak, że diagnozę depresji poporodowej można postawić nawet u pacjentki, która termin porodu miała w ciągu ostatniego roku. Trudności psychiczne mogą trwać do około pół roku po ciąży, a w ekstremalnych przypadkach mogą się wiązać z początkiem depresji endogennej. Pojawiające się w mediach przekazy dotyczące zjawiska depresji poporodowej jednoznacznie wskazują, że schorzenie to coraz częściej dotyka młodych mam i jest powszechne na całym świecie. Sposoby leczenia depresji poporodowej są rozmaite, jednak oprócz pomocy psychiatry i środków farmakologicznych można także wspomóc się bardziej naturalnymi metodami.
Pierwszym istotnym elementem w procesie wychodzenia z depresji poporodowej jest zauważenie problemu. Czas połogu i początków opieki nad niemowlęciem jest wystarczająco wymagający dla kobiety, dlatego nie powinna dodatkowo obciążać się wygórowanymi oczekiwaniami. Połóg jest trudny, wymaga czasu, może być bolesny i wiązać się ze spadkiem nastroju. W tym okresie warto dać sobie przestrzeń do gorszego samopoczucia, popełniania błędów czy ogólnej niechęci do wykonywania podstawowych czynności.
Pomocne są również opieka i wsparcie partnera. Moment po porodzie wymaga zwiększonej troski i uwagi, nie tylko dla nowo narodzonego dziecka, ale także świeżo upieczonej matki. Skuteczna może się okazać także wizyta u psychologa, terapeuty czy psychiatry. Fachowa diagnoza i profesjonalna pomoc przyspieszą proces leczenia i dadzą lepsze efekty. Według niektórych ekspertów wyjątkowo skuteczna bywa także aktywność fizyczna.
Ciało kobiety szybko przystosowuje się do nowych warunków, dlatego okres połogu dla każdej z mam jest zupełnie inny. W przypadku kobiet zmagających się z depresją poporodową ruch może się okazać jednym z elementów złożonego procesu leczenia. Badania jednoznacznie pokazują, że aktywność fizyczna zwiększa poziom serotoniny w organizmie, a tym samym poprawia nastrój i samopoczucie. W przypadku świeżo upieczonych matek dobrze sprawdzają się ćwiczenia aerobowe, między innymi regularne spacery, krótkie treningi jogi, kilkunastominutowe ćwiczenia rozciągające, treningi oddechowe czy pływanie.
Zdj. główne: Bethany Beck/unsplash.com