Polecamy
Ćwiczenia fizyczne naturalnym wsparciem podczas depresji poporodowej
Psyche

Ćwiczenia fizyczne naturalnym wsparciem podczas depresji poporodowej

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja po narodzinach dziecka to coraz częstszy problem, z którym mierzą się kobiety na całym świecie. Z tego względu warto wiedzieć, jakie czynności mogą zwiększyć poziom serotoniny w organizmie, a tym samym złagodzić objawy choroby. 

Depresja poporodowa 

Przyczyny depresji występującej u kobiet po narodzinach dziecka są często związane ze zdrowiem dziecka oraz samej mamy. Wśród najczęściej pojawiających się czynników zwiększających ryzyko zachorowania na depresję poporodową wymienia się problemy w czasie ciąży i połogu, brak wsparcia partnera, zły stan zdrowia dziecka, zmiany hormonalne czy historię zaburzeń psychicznych matki. Szacuje się, że standardowy okres po porodzie, w czasie którego najczęściej rozpoczyna się baby blues, to od 4 do 8 tygodni po narodzinach dziecka.

Badacze wskazują jednak, że diagnozę depresji poporodowej można postawić nawet u pacjentki, która termin porodu miała w ciągu ostatniego roku. Trudności psychiczne mogą trwać do około pół roku po ciąży, a w ekstremalnych przypadkach mogą się wiązać z początkiem depresji endogennej. Pojawiające się w mediach przekazy dotyczące zjawiska depresji poporodowej jednoznacznie wskazują, że schorzenie to coraz częściej dotyka młodych mam i jest powszechne na całym świecie. Sposoby leczenia depresji poporodowej są rozmaite, jednak oprócz pomocy psychiatry i środków farmakologicznych można także wspomóc się bardziej naturalnymi metodami. 

Jak radzić sobie z depresją poporodową? 

Pierwszym istotnym elementem w procesie wychodzenia z depresji poporodowej jest zauważenie problemu. Czas połogu i początków opieki nad niemowlęciem jest wystarczająco wymagający dla kobiety, dlatego nie powinna dodatkowo obciążać się wygórowanymi oczekiwaniami. Połóg jest trudny, wymaga czasu, może być bolesny i wiązać się ze spadkiem nastroju. W tym okresie warto dać sobie przestrzeń do gorszego samopoczucia, popełniania błędów czy ogólnej niechęci do wykonywania podstawowych czynności.

Pomocne są również opieka i wsparcie partnera. Moment po porodzie wymaga zwiększonej troski i uwagi, nie tylko dla nowo narodzonego dziecka, ale także świeżo upieczonej matki. Skuteczna może się okazać także wizyta u psychologa, terapeuty czy psychiatry. Fachowa diagnoza i profesjonalna pomoc przyspieszą proces leczenia i dadzą lepsze efekty. Według niektórych ekspertów wyjątkowo skuteczna bywa także aktywność fizyczna. 

Ćwiczenia fizyczne dla matek po porodzie 

Ciało kobiety szybko przystosowuje się do nowych warunków, dlatego okres połogu dla każdej z mam jest zupełnie inny. W przypadku kobiet zmagających się z depresją poporodową ruch może się okazać jednym z elementów złożonego procesu leczenia. Badania jednoznacznie pokazują, że aktywność fizyczna zwiększa poziom serotoniny w organizmie, a tym samym poprawia nastrój i samopoczucie. W przypadku świeżo upieczonych matek dobrze sprawdzają się ćwiczenia aerobowe, między innymi regularne spacery, krótkie treningi jogi, kilkunastominutowe ćwiczenia rozciągające, treningi oddechowe czy pływanie.

Zdj. główne: Bethany Beck/unsplash.com 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego miniaturowego drona podczas nagrywania filmów 4K?
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego miniaturowego drona podczas nagrywania filmów 4K?
Odkryj, jak maksymalnie wykorzystać możliwości swojego miniaturowego drona do tworzenia imponujących filmów 4K. Zdobądź praktyczne porady i wskazówki.
Chlorofil do picia hitem TikToka. „Zielona woda” to szereg korzyści dla zdrowia!
Chlorofil do picia hitem TikToka. „Zielona woda” to szereg korzyści dla zdrowia!
Kolorowe napoje oparte na warzywach oraz owocach są coraz częściej wykorzystywane przez orędowniczki zdrowego stylu życia. W ostatnim czasie na […]
Czas na profesjonalne biuro rachunkowe — Twoja droga do sukcesu
Czas na profesjonalne biuro rachunkowe — Twoja droga do sukcesu
Twoja księgowość jest w dobrych rękach, zdecyduj się na współpracę z profesjonalnym biurem rachunkowym.
Ostatnie wpisy