Polecamy
8 zasad Pilatesu – wzmocnij siłę i możliwości całego ciała!
PilatesTrenuj z nami

8 zasad Pilatesu – wzmocnij siłę i możliwości całego ciała!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Reguły obowiązujące w praktyce Pilatesu pozwalają na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń oraz szybsze osiągnięcie wymarzonych efektów. Oto lista najważniejszych elementów pracy, które powinny towarzyszyć każdemu treningowi.

Oddech

Połączenie prawidłowego oddychania i ruchu jest podstawą ćwiczeń Pilates; spaja ciało z umysłem i pomaga uzyskać lepszą koncentrację. Podczas treningu Pilates oddech towarzyszy każdemu realizowanemu ćwiczeniu i warunkuje sposób, w jaki dany ruch jest odczuwalny w ciele zawodnika. Prawidłowe oddychanie dostarcza tlen do komórek, zwiększa pojemność płuc, pomaga się zrelaksować, stabilizuje ciało i nadaje rytm wykonywanym ćwiczeniom, dlatego tak istotne jest, aby opanować prawidłową technikę oddechu.

Koncentracja

Pełne skupienie uwagi na wykonywanych ćwiczeniach jest elementem filozofii body&mind. W ramach tej myśli ciało i umysł powinny stanowić jedność i wspólnie pracować, podczas wykonywania konkretnych ruchów. Pilates opiera się nie tylko na zadaniach fizycznych, ale także na procesie myślowym, który może być efektywnie prowadzony przy pełnej koncentracji. Opanowanie świadomej kontroli nad ciałem jest możliwe tylko przy całkowitej kontroli umysłu. Uwaga myśli powinna być skierowana na precyzję wykonywanych ćwiczeń, ustawienie pozycji ciała, monitorowania oddechu i zrelaksowania mięśni.

Środkowanie

Centrowanie polega na kontroli napięcia w środku ciała. W Pilatesie każde z ćwiczeń rozpoczyna się od wewnątrz ciała i prowadzi na zewnątrz, czyli na początku napina się mięśnie stabilizujące, a później te, które odpowiadają za zapoczątkowanie ruchu. Taki rodzaj napięcia ma przystosowywać i uczyć ciało do wykonywania codziennych ruchów, tak aby skupić się na mięśniach głębokich, które pozwalają na zachowanie stabilizacji i prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia Pilates angażują mięśnie głębokie brzucha i pleców, w celu uzyskania pełnej kontroli wykonywanych ruchów i liniowości ciała.

Kontrola

Koordynacja to bezwzględne utrzymanie prawidłowego ułożenia ciała i formy ruchu podczas realizowania ćwiczenia. Za kontrolę odpowiedzialny jest umysł, który ma wspierać wytrzymałość mięśniową. Im trudniejszy jest wykonywany ruch, tym większa powinna towarzyszyć mu kontrola.

Precyzja

Odgrywa kluczową rolę w Pilatesie, ponieważ w treningu nie chodzi o ilość, a jakość wykonywanych ćwiczeń. Precyzja jest efektem systematycznej powtarzalności ćwiczeń, opanowania techniki i obeznania z formą ruchu. Dzięki utrzymaniu precyzji w trakcie każdego treningu zawodnik ma szansę wytworzyć prawidłowy wzorzec ruchowy. Czynnikiem wpływającym na poziom dokładności jest czas poświęcony na ćwiczenia oraz regularne uczestnictwo w zajęciach Pilates.

Płynność ruchu

Pilates opiera się na ruchu, który musi być nie tylko precyzyjny i w pełni kontrolowany, ale także wykonany prawidłowo technicznie, płynny i ciągły. Każda z części ciała uruchamiana podczas ćwiczeń oddziałuje na inne, dlatego ważne jest, by wszystkie ze sobą symultanicznie współpracowały. Skoordynowane ruchy pozwolą na zwiększenie zakresu ruchu, zmniejszenie napięcia w mięśniach i stawach oraz unormowanie oddechu i pracy serca.

Zrównoważony rozwój mięśni

Pilates to sztuka świadomej pracy nad ciałem, poznanie jego słabości, dysharmonii ruchu, wzmocnienie mięśni i zredukowanie wewnętrznych napięć. Uzyskanie równego rozwoju tkanki mięśniowej jest możliwe, dzięki wzmocnieniu poprzez ćwiczenia słabszych partii ciała oraz zminimalizowaniu obciążeń w wytrenowanych mięśniach. Sztuka Pilatesu opiera się na słuchaniu swojego ciała i dostosowywaniu ćwiczeń do jego potrzeb, aby w efekcie wyrównać jego możliwości, wypracować kondycję i utrzymać osiągniętą formę fizyczną.

Rutyna

Podstawą każdego treningu fizycznego, w tym również Pilatesu, jest systematyczność. Rutyna pozwala na wypracowanie mechanicznych odruchów, które będą wykonywane przez ciało nieświadomie. Automatyzm w przyjmowaniu konkretnych ustawień ciała, wykonywaniu ruchów i zachowaniu precyzji przychodzi z czasem, dlatego podejmując wyzwanie Pilatesu, warto trenować regularnie.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzież treningowa – jaka najlepsza?
Odzież treningowa – jaka najlepsza?
Wybór odpowiedniej odzieży treningowej to klucz do sukcesu w treningach - odkryj, jakie modele, materiały i funkcje warto brać pod uwagę.
Twój lekarz Cię nie rozumie? Lepiej poszukaj innego
Twój lekarz Cię nie rozumie? Lepiej poszukaj innego
W obecnych czasach dostęp do informacji medycznych jest niezwykle łatwy, co wpływa na relacje między pacjentem a lekarzem.
Wakacje w Polsce czy za granicą?
Wakacje w Polsce czy za granicą?
Sprawdźmy, jakie wady i zalety wiążą się z wakacjami spędzonymi w Polsce, a jakie za granicą, co warto zwiedzić, gdybyśmy jednak zdecydowali się zostać w kraju oraz o czym pamiętać, by ten czas zapisał się jako wspaniałe wspomnienie.
Ostatnie wpisy