Polecamy
Kobiece problemy? Pilates terapeutyczny pomoże je rozwiązać!
PilatesTrenuj z nami

Kobiece problemy? Pilates terapeutyczny pomoże je rozwiązać!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pilates może być nie tylko świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni całego ciała i wyrzeźbienie kobiecej sylwetki, ale także skuteczną terapią w leczeniu powikłań poporodowych i chorób dna miednicy. 

Do kogo kierowany jest pilates terapeutyczny? 

Medyczne i terapeutyczne odmiany pilatesu to dobre rozwiązanie dla wielu osób w różnym wieku, zmagających się z rozmaitymi schorzeniami i problemami zdrowotnymi. Pilates terapeutyczny ma za zadanie zwiększyć siłę mięśni całego ciała, poprawić koordynację ruchową, poprawić postawę ciała, a także dobrze poznać swój organizm. 

Z tego właśnie powodu pilates terapeutyczny jest zalecany osobom zmagającym się z problemami psychicznymi, aby lepiej poznać swoje ciało, seniorom o słabszej kondycji fizycznej, aby pozostać aktywnym fizycznie, zawodowym sportowcom, którzy chcą pracować nad koordynacją ruchową, osobom niewidomym, które będą mogły lepiej wykorzystać potencjał swojego ciała, a także kobietom.

W przypadku pań powodów do rozpoczęcia tej dyscypliny jest kilka. Specjaliści polecają tego typu treningi kobietom starającym się o dziecko w celu pobudzenia układu krążeniowego, paniom przechodzącym menopauzę, aby złagodzić jej objawy, ciężarnym przygotowującym swoje ciało do wymagającego czasu porodu oraz kobietom w okresie połogu, aby zregenerować organizm po porodzie i wrócić do dobrej kondycji fizycznej.

Na czym polega pilates terapeutyczny? 

Ta odmiana pilatesu wywodzi się z nurtu nowoczesnego, co w praktyce oznacza, że korzysta z najnowszych badań naukowych dotyczących anatomii ludzkiego ciała, biomechaniki oraz fizjologii organizmu człowieka. Dzięki temu poszczególne jednostki treningowe oraz ćwiczenia można dopasować do potrzeb i umiejętności każdego z zawodników.

Według ogólnych założeń pilates terapeutyczny uprawia się  w bardzo małych grupach lub podczas zajęć indywidualnych. Przed rozpoczęciem treningów wymagana jest konsultacja ze specjalistą, który przeanalizuje dotychczasowe wyniki badań, oceni ogólny stan zdrowia, wykona testy motoryczne oraz neurofizjologiczne, na podstawie których dobierze optymalny zestaw ćwiczeń, który ma doprowadzić do lepszego samopoczucia, zmniejszenia uczucia bólu i wzmocnienia konkretnych partii mięśniowych.

Trening opiera się na kilku różnych technikach i przy wykorzystaniu różnego rodzaju wyposażenia specjalistycznego, między innymi specjalnych maszyn do uprawiania pilatesu, maty, piłek do automasażu czy lekkich ciężarków.

Efekty regularnych treningów

Eksperci przekonują, że pierwsze efekty powinny być widoczne po kilku sesjach terapeutycznych. Równomierny plan treningowy powinien zakładać przynajmniej jedną sesję indywidualną raz w tygodniu i jedno spotkanie grupowe.

Dzięki systematycznym treningom uczestnicy mają szansę wzmocnić większość partii mięśniowych, poprawić koordynację ruchową, dopracować elastyczność ciała, popracować nad ogólną kondycją fizyczną, usprawnić wydolność oddechową, wyciszyć się, wymodelować sylwetkę oraz zmniejszyć dolegliwości związane z problemami układu krążeniowo-naczyniowego, bólem konkretnych partii ciała czy wytrzymałością całego organizmu.

Zdj. główne: Dane Wetton/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dopasować legginsy do rodzaju treningu?
Jak dopasować legginsy do rodzaju treningu?
Szukasz idealnego stroju do ćwiczeń? Zobacz, jak dobrać idealne legginsy do rodzaju treningu.
Co robić przed ćwiczeniami, a co po treningu?
Co robić przed ćwiczeniami, a co po treningu?
Płaski brzuch, mocne mięśnie nóg i ogólna poprawa kondycji to cel dla większości ćwiczących osób. Jednak nie tylko trud wkładany w treningi może przybliżyć Cię do upragnionego celu.
Szybki trening dla zabieganych z Martą Hennig (Codziennie Fit)
Szybki trening dla zabieganych z Martą Hennig (Codziennie Fit)
Zdarza się, że w natłoku naszych codziennych obowiązków nie potrafimy znaleźć odpowiedniego momentu na aktywność fizyczną. W takiej sytuacji warto […]
Ostatnie wpisy