Polecamy
Wakacje w Polsce czy za granicą?
Inne

Wakacje w Polsce czy za granicą?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Polska dla wielu turystów z zagranicy uchodzi za atrakcyjne miejsce na spędzenie urlopu wakacyjnego. Polacy również doceniają uroki własnego kraju, lecz trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że zdecydowanie bardziej pociągają nas egzotyczne kraje. Sprawdźmy, jakie wady i zalety wiążą się z wakacjami spędzonymi w Polsce, a jakie za granicą, co warto zwiedzić, gdybyśmy jednak zdecydowali się zostać w kraju oraz o czym pamiętać, by ten czas zapisał się jako wspaniałe wspomnienie.

Wakacje w Polsce – dlaczego warto?

Polska jest relatywnie niewielkim krajem, a mimo to na jej obszarze znajdziemy różnorodne formy przyrodnicze oraz te stworzone przez człowieka. Swoją drogą, ta cecha rzutuje na atrakcyjność Polski w oczach zagranicznych turystów. Weźmy za przykład osób zamieszkujących Stany Zjednoczone – na powierzchni wiele setek mil rozciąga się krajobraz nizinny, równinny lub góry; Amerykanie często podróżują samolotami, chcąc jak najszybciej przedostać się z jednego wybrzeża na drugie. W Polsce właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Na niewielkim obszarze znajdziemy zgromadzone tuż obok siebie malownicze pejzaże i krajobrazy przyrodnicze i kulturowe, a więc:

  • Zróżnicowany krajobraz morski – morze, plaże, wydmy, mierzeje, zalewy, cyple;
  • Jeziora, rzeki, bagna, torfowiska;
  • Lasy – bagienne, wyżynne, górskie i wysokogórskie;
  • Wrzosowiska, murawy;
  • Krajobraz górski, od trawiastych stoków po zaśnieżone hale;
  • Malownicze obszary wiejskie, w tym zróżnicowane pod względem regionu budownictwo wsi i miasteczek, pola, łąki, pastwiska;
  • Parki narodowe, zabytkowe parki pałacowe i klasztorne;
  • Zabytki powstałe na przestrzeni około tysiąca lat, w tym zamki, pałace, kamienice, infrastruktura, obiekty sakralne;
  • Obiekty kultury, sztuki i rozrywki. 

Nie sposób wymienić wszystkich form przyrodniczych i kulturowych Polski, lecz powyższa lista powinna dać wyobrażenie na temat różnorodności naszego kraju. Z ostatnim punktem wiąże się również dziedzictwo niematerialne, a zatem legendy, kuchnia, zwyczaje i muzyka stosowna do danego konkretnego regionu Polski.

Jeżeli interesują nas zestawienia dotyczące pięknych zakątków kraju, warto zainspirować się rankingami takimi jak tu: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/wakacje-w-polsce-ranking-10-najpiekniejszych-miejsc-w-kraju/324.html.

Na liście znajdziemy bowiem zamki, porty, historyczne miasta oraz urokliwe zakątki, gdzie natura wysuwa się na pierwszy plan.

Inne zalety spędzania urlopu w Polsce

Niewątpliwą zaletą podróżowania po Polsce jest to, że w pewnym sensie zawsze będziemy się czuć jak w domu, bo wszędzie się porozumiemy – nie grozi nam bariera językowa. Osoby, które wciąż jeszcze nie czują się pewnie w operowaniu obcymi językami, mogą być spokojne.

Inną sprawą jest łatwość w podróżowaniu po kraju. I chociaż często narzekamy na polskie drogi, weźmy pod uwagę, że między poszczególnymi zakątkami Polski dzielą nas stosunkowo niewielkie odległości, a dzięki dość dobrze rozwiniętej sieci pociągów możemy dość szybko przemieszczać się między większymi miastami. Jeśli podróżujemy z małymi dziećmi, wakacje w Polsce tym bardziej powinny wydać nam się atrakcyjniejsze pod względem wygody. Podróż za granicę, zwłaszcza z małymi dziećmi, może być stresująca w wyniku zderzenia się z innymi realiami, zwyczajami, językiem. 

Dlaczego warto pomyśleć o wakacjach za granicą?

W dobie otwartych granic warto, aby przynajmniej raz w życiu wybrać się na urlop za granicę. Tym bardziej, że nie musimy od razu wybierać miejsc gdzieś na skraju kuli ziemskiej, by pooddychać obcą kulturą i zobaczyć coś innego niż to, co oferuje nam Polska. Nawet kraje sąsiedzkie mogą nas zadziwić – w końcu każdy przeszedł swoją własną, unikalną historię, a ta historia odcisnęła się na ich kulturze, zwyczajach, architekturze.

Podróż za granicę jest świetną okazją do przetestowania w praktyce umiejętności językowych oraz umiejętności radzenia sobie w nietypowych warunkach. Jednakże te ten wysiłek wydaje się niczym w porównaniu do pięknych wspomnień, jakie możemy sobie zafundować. Tutaj po raz kolejny z pomocą przychodzą zastawienia: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-w-lipcu-na-wakacje/573.html

Miejsca takie jak Grecja, Włochy czy Tunezja są wciąż popularnymi kierunkami wakacyjnych wypraw Polaków. Pamiętajmy tylko, by przed podróżą zagranicą odpowiednio się przygotować.

O czym pamiętać przed wyjazdem?

Istotne jest skompletowanie wszelkich niezbędnych dokumentów – dowód oraz paszportu bądź wizy, jeśli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej.

Palącą kwestią jest dojazd i nocleg. W przypadku noclegu musimy upewnić się, czy miejsce, które wybraliśmy, cieszy się wiarygodnością i dobrymi opiniami klientów; to łatwo zweryfikujemy, przeglądając oceny na sprawdzonych stronach.

Jeśli zadajemy sobie pytanie, czy na podróż po Europie lepiej wybrać się samolotem, czy autem, weźmy pod uwagę ceny paliwa w stosunku do cen za bilety lotnicze. Osobom wybierającym się na wakacje całą rodziną lub z paczką przyjaciół może bardziej opłacić się dojazd samochodem niż lot.


Ostatnia sprawa dotyczy ubezpieczenia turystycznego, o którym powinniśmy pamiętać, szczególnie decydując się na wakacje za granicą. Nie chodzi tylko o ubezpieczenie zdrowotne; odpowiednie rozszerzenia w polisie pomogą nam pokryć koszty za skradziony lub zgubiony bagaż czy za stłuczki wynikłe w konsekwencji jazdy po alkoholu.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak promować zdrowy styl życia w sieci?
Jak promować zdrowy styl życia w sieci?
W obecnych czasach, gdy większość z nas spędza znaczną część dnia w wirtualnej rzeczywistości, promowanie zdrowego stylu życia w sieci staje się coraz bardziej istotne.
Jak ubrać się do ćwiczeń wykonywanych w domu?
Jak ubrać się do ćwiczeń wykonywanych w domu?
Sprawdź, kiedy warto zakupić profesjonalny ubiór sportowy i jak dobrze dopasować go do domowego treningu!
Jak trening barre pomaga w procesie modelowania sylwetki?
Jak trening barre pomaga w procesie modelowania sylwetki?
Trening barre, łączący w sobie elementy kilku zajęć fitnessowych, umożliwia rozwinięcie niektórych partii mięśniowych oraz poprawę ogólnej kondycji fizycznej naszego organizmu. Sprawdź, na czym polega!
Ostatnie wpisy