Polecamy
Pilates na maszynach – jak działa reformer do ćwiczeń?
PilatesSportowa modaSprzęt i akcesoria

Pilates na maszynach – jak działa reformer do ćwiczeń?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Reformer to wszechstronny sprzęt pozwalający na wykonywanie licznych kombinacji pilatesowych ćwiczeń. Jak działa reformer i jak wygląda trening z jego zastosowaniem?

Jak zbudowany jest reformer do pilatesu?

Urządzenie przypominające łóżko to jedno z najbardziej efektywnych sprzętów używanych podczas treningu pilates. Reformer składa się z kilu podstawowych części. Głównym elementem jest rama przypominająca łóżko. W jej środku umieszczona jest specjalna ruchoma platforma, która umożliwia wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Do jej powierzchni przymocowane są sprężyny, które pozwalają na ustawienie odpowiedniego oporu maszyny w trakcie pchania lub ciągnięcia platformy.

Części są regulowane, dzięki czemu w łatwy sposób można dostosować nie tylko do obciążenia, ale także do rozmiaru ciała zawodnika. Dodatkowym elementem maszyny jest poręcz umieszczona w jednej z części łóżka. To na niej podczas ćwiczeń umieszcza się dłonie lub stopy. Platforma wyposażona jest też w podgłówek, na którym opiera się głowę. Ostatnią z podstawowych części budowy reformera są zaramienniki, dzięki którym ciało utrzymuje stabilną pozycję w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Jak wygląda trening na reformerze?

Dzięki rozbudowanej konstrukcji reformera i możliwości ustawienia indywidualnych parametrów, urządzenie pozwala na dopasowanie poziomu oraz typu ćwiczeń do każdego użytkownika. Na sprzęcie można realizować treningi poprawiające poczucie równowagi, rozbudowujące koordynację ciała, cardio, funkcjonalne, a nawet motoryczne.

Dzięki możliwości dodania do reformera tzw. jumping board, czyli pionowej platformy, można wykonywać podskoki, które poprawiają siłę w mięśniach i korzystnie wpływają na modelowanie sylwetki. Na urządzeniu można też realizować rozmaite ćwiczenia w pozycji leżącej, stojącej lub w podporze przodem.

Zajęcia na reformerze pozwalają na wszechstronne wytrenowanie całego ciała, równomierne rozłożenie obciążenia oraz dopasowanie go do poziomu umiejętności każdego zawodnika. Istotną zaletą urządzenia jest fakt, że podczas treningu odpowiednio ustawione obciążenie buduje mięśnie i rozwija ciało.

Wpływ reformera na sprawność fizyczną

Pilates to jedna z dyscyplin, która wszechstronnie rozwija sprawność fizyczną i korzystnie wpływa na ogólną kondycję oraz siłę. Dzięki szeroko rozbudowanej formie reformera, sprzęt umożliwia realizowanie wielu typów treningów i ćwiczeń, które nie są w stanie szybko się znudzić.

Regularne włączenie urządzenia do treningu pilates poprawia krążenie krwi w całym ciele, elastyczność i giętkość stawów, pozytywnie wpływa na umiejętność utrzymania równowagi i koordynację, wzmacnia mięśnie głębokie, zwiększa ogólny zakres ruchu stawów, a także poprawia postawę ciała i pomaga utrzymać poprawne ułożenie kręgosłupa zwalczając dolegliwości bólowe pleców.

Specjalistyczna konstrukcja reformera jest również przyjazna osobom zmagającym się z wadami kręgosłupa lub powikłaniami po operacji kończyn. Umożliwia bezpieczny, efektywny trening, który nie ma negatywnego wpływu na uszkodzone tkanki, stawy, kości czy mięśnie.

Czy warto zainwestować we własny reformer?

W przeciwieństwie do innych akcesoriów sportowych wykorzystywanych podczas treningu pilates, reformer nie jest tani. Jego ceny rozpoczynają się powyżej 1000 złotych, dlatego nie jest to urządzenie na każdą kieszeń. W przypadku regularnych treningów i chęci doskonalenia swoich umiejętności w domu reformer jest sprzętem, w który warto się wyposażyć. Systematyczne korzystanie z reformera powinno szybko się zwrócić, zwłaszcza że różnorodne ćwiczenia można wykonywać samodzielnie lub z pomocą trenera on-line.

Jeśli jednak Twoja przygoda z pilatesem dopiero się rozpoczyna, to na zakup reformera można jeszcze poczekać. Większość sal treningowych i szkół prowadzących zajęcia pilates jest wyposażonych w reformer, dlatego warto najpierw skorzystać z niego, a dopiero później podjąć decyzję o jego ewentualnym zakupie.

Foto wyróżniające: Maddi Bazzocco, CC0, via Wikimedia Commons

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ciepło i wygoda w jednym: wybieramy najlepszą kurtkę do zimowej aktywności fizycznej
Ciepło i wygoda w jednym: wybieramy najlepszą kurtkę do zimowej aktywności fizycznej
Nawet najniższe temperatury i śnieg nie są w stanie powstrzymać cię przed aktywnością na świeżym powietrzu? To świetnie się składa, bo mamy dla ciebie poradnik, który pomoże ci w wyborze najlepszej sportowej kurtki zimowej. Dzięki niej zapewnisz sobie ciepło, wygodę, maksymalną swobodę ruchów i styl w trakcie każdego treningu!
Dlaczego warto rozpatrzyć zakup laptopa poleasingowego zamiast nowego?
Dlaczego warto rozpatrzyć zakup laptopa poleasingowego zamiast nowego?
Laptopy poleasingowe są to używane laptopy, które wcześniej były wykorzystywane przez firmy lub instytucje.
Słuchawki do uprawiania sportu – na jakie modele warto się zdecydować?
Słuchawki do uprawiania sportu – na jakie modele warto się zdecydować?
Szukasz słuchawek sportowych? Sprawdź nasze propozycje i wybierz idealny zestaw dla siebie!
Ostatnie wpisy