Polecamy
Acroyoga – efektowne ćwiczenia akrobatyczne w parach
JogaTrenuj z nami

Acroyoga – efektowne ćwiczenia akrobatyczne w parach

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Acroyoga, nazywana również jogą dla par, to forma aktywności fizycznej, która w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością. Na czym polega i jakie są jej główne zalety?

Acroyoga – co to takiego?

Acroyoga to unikalna praktyka stanowiąca połączenie następujących elementów: asan (pozycje jogi), kontaktu z partnerem (ćwiczenia tego typu wykonuje się w parach) oraz akrobatyki (zajęcia z acroyogi opierają się o wykonywanie ćwiczeń w powietrzu).

W acroyodze wyróżnia trzy podstawowe role, które odgrywać może osoba ćwicząca. Jedną z nich jest baza, która stanowi fundament asan. Podczas ćwiczeń pozostaje w pozycji leżącej, na plecach. Druga z ról to latacz, który jest unoszony przez osobę pełniącą funkcję bazy. W znaczącej części przypadków znajduje się on w pozycji odwróconej, z głową w dół. Jego zadaniem jest napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni w taki sposób, aby zachować równowagę.

Trzecią rolą jest osoba asekurująca, która pomaga w przyjęciu bezpiecznej, komfortowej oraz stabilnej dla bazy i latacza pozycji. Dodatkowo asystuje ona przy wychodzeniu z asan.

Acroyoga 🔥🤸🏽‍♀️

Opublikowany przez Ewę Cichy Poniedziałek, 21 czerwca 2021

Jak rozpocząć przygodę z acroyogą?

Aby móc trenować acroyogę, najlepiej posiadać rozciągnięte ciało i być gibkim, aczkolwiek nie jest to regułą. Ćwiczenia tego typu z powodzeniem wykonywać mogą również osoby nieco mniej wygimnastykowane, które zajęcia zaczynają od nieco łatwiejszych pozycji. Aby odgrywać rolę bazy, wbrew pozorom nie trzeba posiadać dużej siły fizycznej. Kluczową rolę odgrywa tu napinanie mięśni osoby unoszącej oraz unoszonej. Mylne jest również przekonanie, zgodnie z którym rolę latacza wykonywać mogą jedynie osoby drobne.

Jak wyglądają pierwsze zajęcia acroyogi? Uczestnicy mogą się wówczas dowiedzieć, jak latać w podstawowych pozycjach, jak budować zaufanie we współpracy z partnerem, jak bezpiecznie asekurować i być asekurowanym oraz jak relaksować się w powietrzu przy pomocy pozycji terapeutycznych.

Co może być przeszkodą w uprawianiu acroyogi? Warto wspomnieć tutaj między innymi o wysokiej masie ciała oraz problemach ze stawami. Mimo tego, że unoszenia bazują w dużej mierze na napięciu mięśniowym, są one sporym obciążeniem dla kolan i nadgarstków. Regularne trenowanie w roli bazy może być przyczyną kontuzji. Nadwaga może natomiast uniemożliwić pozostawanie w pozycji latacza. Tutaj jednak bardzo dużo zależy od sprawności unoszącego.

Kluczowe elementy acroyogi

Pierwszy z elementów acroyogi to Praktyka Słoneczna bazująca na pozycjach jogowych oraz akrobatycznych. Wykonywana jest ona w grupach składających się z trzech uczestników: bazy, latacza i pomocnika. Praktyka ta buduje poczucie wspólnoty, co związane jest z tym, że bezpieczeństwo jest tutaj uzależnione od wszystkich uczestników.

Drugi element acroyogi to Praktyka Księżycowa. Jest to bardzo łagodna praktyka pod postacią latania terapeutycznego. Wykonywana jest ona w parach. Jeden z uczestników pełni tu funkcję bazy, zaś drugi skupia się na rozciąganiu swojego ciała w pozycji zwisającej lub leżącej.

Trzecim z elementów acroyogi jest Praktyka Jogi. Obejmuje ona ćwiczenia mające na celu opanowanie umiejętności wyciszenia się i skupienia. W jej skład wchodzą między innymi mantry oraz ćwiczenia oddechowe.

Foto wyróżniające: Adriana Serra / Flickr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie kable i przewody dla Twojego domu – poradnik hurtowni elektrycznej Speckable
Jak wybrać odpowiednie kable i przewody dla Twojego domu – poradnik hurtowni elektrycznej Speckable
Odkryj porady ekspertów hurtowni elektrycznej Speckable na temat wyboru odpowiednich kabli i przewodów dla Twojego domu. Zrozumieć różnicę dla bezpiecznego i wydajnego użytkowania.
Mocny trening mięśni brzucha z Agatą Zając
Mocny trening mięśni brzucha z Agatą Zając
W procesie rzeźbienia brzucha kluczowa jest regularność. Przypomina o tym popularna trenerka fitness Agata Zając, która stale opracowuje nowe treningi […]
Wypady – uniwersalne ćwiczenie modelujące dolne partie mięśniowe
Wypady – uniwersalne ćwiczenie modelujące dolne partie mięśniowe
Popularne ćwiczenie można wykonywać w różnych wariantach, które angażują do pracy więcej partii mięśniowych i urozmaicą cały trening.
Ostatnie wpisy