Polecamy
Sposób na monotonię – poznaj nowe trendy w jodze!
JogaTrenuj z nami

Sposób na monotonię – poznaj nowe trendy w jodze!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Treningi jogi to jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych ostatnich lat. Modyfikacje wprowadzane do klasycznych ćwiczeń pozwalają na stworzenie nowych alternatyw i systematyczny rozwój umiejętności.

Wprowadzanie zmian w treningu jogi

Joga to uniwersalna praktyka, która pozwala na idealne dopasowanie ćwiczeń do konkretnej grupy odbiorców. Zajęcia dla zawodników zaawansowanych, seniorów czy amatorów mogą obejmować te same mechanizmy, jednak działające w inny sposób, w zależności od kategorii uczestnika treningu.

Klasyczna joga to połączenie harmonii ciała oraz umysłu. Kontrola nad własnym ciałem, sprawność fizyczna i zwiększająca się rozciągliwość mięśni powinna iść w parze z ćwiczeniami świadomości, medytacją oraz poprawą samopoczucia. Świat zachodni, adoptując techniki jogi do komercyjnych treningów, skupił się przede wszystkim na fizycznym aspekcie jogi, pozostawiając praktyki duchowe w tle. Najnowsze trendy obserwowane w rozwoju jogi są skierowane nie tylko na modernizację klasycznych ćwiczeń, wprowadzanie nowych trudności lub stylów uprawiania jogi, ale także na poszerzeniu kwestii psychologicznych sportu.

Nowe warianty jogi to płaszczyzna, która nieustannie się rozwija. Plany treningowe są dopasowywane do indywidualnych potrzeb uczestników, dlatego powstają specjalne zajęcia jogi dla seniorów, młodzieży, dzieci, kobiet w ciąży czy świeżo upieczonych mam. Popularne trendy sportowe odnoszą się również do wzmacniania konkretnych części ciała, na przykład nóg, kręgosłupa czy mięśni twarzy. Propozycji na rynku jest wiele, a oto kilka najciekawszych.

Joga z terapią światła

Trening nowatorskiej jogi ze specjalnym oświetleniem polega na odprężeniu ciała oraz umysłu za pomocą relaksującej muzyki, ruchów oraz odpowiedniego światła. Specjalistyczne oświetlenie zawierające w sobie kilka kolorów ma stanowić alternatywę dla niebieskiego światła, które podrażnia oczy i zmniejsza wydajność pracy mózgu. Joga wykonywana w odpowiednio przygotowanych warunkach ma działanie relaksujące, pomaga odbudować koncentrację, unormować pracę organizmu, uspokoić myśli i odprężyć przebodźcowany umysł.

Jogę z terapią światła poleca się szczególnie osobom spędzającym dużo czasu przed monitorem komputera, pracującym w trybie siedzącym oraz zmagających się z silnymi bólami głowy. Ten rodzaj jogi świetnie sprawdza się w porze jesienno–zimowej, gdy organizm otrzymuje mniej naturalnego światła słonecznego.

Joga w parach

Aktywność fizyczna to także sposób na wspólne spędzanie wolnego czasu. Joga wychodzi naprzeciw potrzebom zawodników i udoskonala zajęcia, tworząc oferty grupowych ćwiczeń. Popularnością cieszy się Acroyoga, czyli akrobatyczna joga realizowana w parach. Ćwiczenia poprawiają koordynację ciała, zwiększają poczucie równowagi, wzmacniają mięśnie i pomagają osiągnąć lepszą kondycję organizmu.

Interesującym wyborem jest także Aerial Yoga, która odbywa się na hamakach lub specjalnie przygotowanych linach. Proponowany zestaw ćwiczeń i pozycji łatwiej realizuje się w towarzystwie partnera, dlatego świetnie sprawdza się jako aktywność dla dwojga. Joga stanowi też często sposób integracji pracowników firm, dlatego w ramach nowych wariantów sportu połączono szkolenie z budowania relacji w grupie z ćwiczeniami jogi. Odmiana ta nazywana jest jogą śmiechu i stanowi formę odprężenia ciała, a także sposobu na zmniejszenie stresu związanego z codziennymi obowiązkami.

Joga HIIT

Intensywny trening interwałowy nie tylko dobrze funkcjonuje w ramach ćwiczeń siłowych czy cardio, ale także podczas realizacji jogi. HIIT w formie jogi opiera się na wykonywaniu konkretnych ćwiczeń w sekwencjach czasowych, podczas których zwiększa się nakład pracy wkładany w realizowanie ruchów. Intensywny trening jogi przyspiesza efekty jej działania, pomaga szybciej spalić kalorie, zwiększa sprawność fizyczną ciała i poprawia ogólną wydolność organizmu.

Joga połączona z HIIT może nie być wariantem odpowiednim dla każdego zaawansowanego zawodnika, dlatego przed rozpoczęciem regularnych zajęć warto zrealizować przykładowy trening dostępny bezpłatnie w internecie i sprawdzić swoje umiejętności.

znów odrobinę inspiracji .. nawet jeśli nie wszystko się da to warto po prostu być w ruchu.

Opublikowany przez Joga Brzeg Środa, 24 lipca 2019

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zawiera Dieta Południowa?
Co zawiera Dieta Południowa?
Dieta Południowa to sposób żywienia dedykowany osobom zmagającym się z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie zapoznaj się z podstawami, które pozwolą Ci na zrobienie pierwszego kroku w stronę zdrowszego życia.
Jak właściwie zacząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet?
Jak właściwie zacząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem monet?
Zacznij fascynującą podróż w świat numizmatyki. Dowiedz się, jak rozpocząć kolekcjonowanie monet, na co zwrócić uwagę, a także jak ocenić i przechowywać swoje precyzyjne znaleziska.
Jak prawidłowo dbać o turbiny stomatologiczne – praktyczne porady i wskazówki
Jak prawidłowo dbać o turbiny stomatologiczne – praktyczne porady i wskazówki
Poznaj sprawdzone metody konserwacji turbin stomatologicznych. Odkryją one, jak skutecznie pielęgnować sprzęt i zwiększyć jego żywotność.
Ostatnie wpisy