Polecamy
Czy monohydrat kreatyny jest szkodliwy?
SuplementacjaZdrowe odżywianie

Czy monohydrat kreatyny jest szkodliwy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Monohydrat kreatyny należy do najlepiej przebadanych suplementów diety dla sportowców. Uważa się, że kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, wspiera w intensywnym wysiłku fizycznym i budowaniu masy mięśniowej. Czy stosowanie monohydratu kreatyny może dawać jakieś skutki uboczne, czy substancja ta jest szkodliwa? Sprawdź, jak działa monohydrat kreatyny i jakie dawkowanie jest bezpieczne dla organizmu ludzkiego.

Monohydrat kreatyny a budowa masy mięśniowej w mięśniach szkieletowych

Działanie monohydratu kreatyny oparte jest o anaboliczne, ergogeniczne i antykataboliczne właściwości preparatu. Podwyższając swoje stężenie w komórkach mięśniowych, pośrednio kreatyna zwiększa wydolność fizyczną podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Może sprzyjać budowaniu masy mięśniowej, lepszej regeneracji, przeciwdziałaniu szybkiemu zmęczeniu.

Jak bezpiecznie dawkować monohydrat kreatyny?

Odpowiednia suplementacja kreatyną może skutecznie wspierać w treningu. Jej dawkowanie warto uzależnić od masy ciała. Z uwagi na to, jak działa monohydrat kreatyny, można przyjąć dwa scenariusze dawkowania:

– regularne przyjmowanie przez określony czas równych dawek kreatyny dwa-trzy razy dziennie,

– zwiększoną suplementację kreatyną z fazą nasycenia, po której zmniejsza się dawkowanie.

Szczegóły przyjmowania wybranego preparatu znajdują się najczęściej w informacjach od producenta. Ważne jest także, aby sięgać po sprawdzony monohydrat kreatyny o pewnym składzie, najlepiej od dobrego producenta. Wśród suplementów diety OstroVit można znaleźć kilka propozycji z kreatyną, których dawkowanie jest wygodne i bezpieczne.

A może mikronizowany monohydrat kreatyny?

O dobry przyrost masy mięśniowej można zadbać stosując także mikronizowany monohydrat kreatyny, czy to w postaci proszku, czy też w tabletkach. To forma monohydratu kreatyny o rozdrobnionych cząsteczkach, który może szybciej się wchłaniać i powodować szybsze nasycenie tkanek.

Możliwe skutki uboczne dawkowania monohydratu kreatyny

Czy stosowanie kreatyny może mieć poważne skutki uboczne? To raczej bezpieczny środek występujący naturalnie w organizmie, a jego negatywne oddziaływanie na organizm jest ograniczone do sytuacji długotrwałego stosowania. Należą do nich:

– nadmierny wzrost masy ciała,

– możliwość odwodnienia,

– skurcze i zwiększone ryzyko nadwyrężenia mięśni,

– problemy żołądkowe.

Kreatyna należy do związków naturalnie występujących w mięśniach szkieletowych, nie jest szkodliwa. Przyjmowanie kreatyny dla osób aktywnych fizycznie powinno być okresowe, aby uniknąć negatywnych skutków związanych z jej długotrwałym stosowaniem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Domowy trening na silne ramiona z butelkami lub hantlami (Kasia Dziurska)
Domowy trening na silne ramiona z butelkami lub hantlami (Kasia Dziurska)
Kobiece ramiona to jedna z najbardziej problematycznych partii mięśniowych. Co zrobić, aby nasze ręce oraz barki były jednocześnie smukłe, proporcjonalne […]
Czym cechują się spodenki kompresyjne?
Czym cechują się spodenki kompresyjne?
Spodenki kompresyjne są chętnie wybierane przez sportowców różnego rodzaju. Kompresyjna odzież sprawdza się w celu przyspieszenia regeneracji, zwłaszcza między startami w zawodach sportowych. Po produkty sięgają nie tylko profesjonaliści, lecz także osoby początkujące.
Poznaj uroki aktywnego wypoczynku na rzece – kajakowanie i rafting jako alternatywa dla tradycyjnej turystyki
Poznaj uroki aktywnego wypoczynku na rzece – kajakowanie i rafting jako alternatywa dla tradycyjnej turystyki
Aktywny wypoczynek na rzece oferuje niezapomniane doznania. Dowiedz się o urokach kajakowania i raftingu jako alternatyw dla standardowego urlopu.
Ostatnie wpisy