Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Monohydrat kreatyny należy do najlepiej przebadanych suplementów diety dla sportowców. Uważa się, że kreatyna zwiększa wydolność fizyczną, wspiera w intensywnym wysiłku fizycznym i budowaniu masy mięśniowej. Czy stosowanie monohydratu kreatyny może dawać jakieś skutki uboczne, czy substancja ta jest szkodliwa? Sprawdź, jak działa monohydrat kreatyny i jakie dawkowanie jest bezpieczne dla organizmu ludzkiego.
Działanie monohydratu kreatyny oparte jest o anaboliczne, ergogeniczne i antykataboliczne właściwości preparatu. Podwyższając swoje stężenie w komórkach mięśniowych, pośrednio kreatyna zwiększa wydolność fizyczną podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych. Może sprzyjać budowaniu masy mięśniowej, lepszej regeneracji, przeciwdziałaniu szybkiemu zmęczeniu.
Odpowiednia suplementacja kreatyną może skutecznie wspierać w treningu. Jej dawkowanie warto uzależnić od masy ciała. Z uwagi na to, jak działa monohydrat kreatyny, można przyjąć dwa scenariusze dawkowania:
– regularne przyjmowanie przez określony czas równych dawek kreatyny dwa-trzy razy dziennie,
– zwiększoną suplementację kreatyną z fazą nasycenia, po której zmniejsza się dawkowanie.
Szczegóły przyjmowania wybranego preparatu znajdują się najczęściej w informacjach od producenta. Ważne jest także, aby sięgać po sprawdzony monohydrat kreatyny o pewnym składzie, najlepiej od dobrego producenta. Wśród suplementów diety OstroVit można znaleźć kilka propozycji z kreatyną, których dawkowanie jest wygodne i bezpieczne.
O dobry przyrost masy mięśniowej można zadbać stosując także mikronizowany monohydrat kreatyny, czy to w postaci proszku, czy też w tabletkach. To forma monohydratu kreatyny o rozdrobnionych cząsteczkach, który może szybciej się wchłaniać i powodować szybsze nasycenie tkanek.
Czy stosowanie kreatyny może mieć poważne skutki uboczne? To raczej bezpieczny środek występujący naturalnie w organizmie, a jego negatywne oddziaływanie na organizm jest ograniczone do sytuacji długotrwałego stosowania. Należą do nich:
– nadmierny wzrost masy ciała,
– możliwość odwodnienia,
– skurcze i zwiększone ryzyko nadwyrężenia mięśni,
– problemy żołądkowe.
Kreatyna należy do związków naturalnie występujących w mięśniach szkieletowych, nie jest szkodliwa. Przyjmowanie kreatyny dla osób aktywnych fizycznie powinno być okresowe, aby uniknąć negatywnych skutków związanych z jej długotrwałym stosowaniem.
Fot.: materiał prasowy Klienta.