Polecamy
Co leczy hematolog?
Healthy lifestyle

Co leczy hematolog?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Hematolog zajmuje się chorobami powiązanymi z układem krwiotwórczym oraz krwią. Obszarem leczenia hematologa są nie tylko choroby nowotworowe powiązane z tym układem, lecz także inne zaburzenia, takie jak anemia. Co dokładnie leczy hematolog i kiedy należy się do niego zgłosić? Podpowiadamy!

Jakie choroby leczy hematolog?

Hematolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wielu chorób powiązanych z układem krwiotwórczym. Mogą to być takie choroby jak chłoniaki, pierwotne włóknienie szpiku, skazy krwotoczne, mastocytoza, niedobory odporności lub niedokrwistość, czyli anemia. Hematolog leczy także nowotwory krwi, do których należą m.in. ostra białaczka limfoblastyczna oraz szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa i limfocytowa.

Jak przygotować się do wizyty u hematologa?

Przed wizytą u hematologa warto przygotować się na wywiad lekarski. Wiele pytań zadawanych przez lekarza można przewidzieć. Warto zapisywać swoje objawy, aby dokładnie pamiętać, kiedy się pojawiają, co się wtedy dokładnie dzieje i jak długo trwają lub jak często się pojawiają. Warto również zapytać członków rodziny o to, czy któryś z nich cierpiało na choroby związane z układem krwiotwórczym, np. nowotwory. Innymi ważnymi dla hematologa informacjami są aktualnie przyjmowane przez pacjenta leki oraz czy pacjent jest na jakieś medykamenty uczulony. Jeżeli pacjent cierpi na choroby przewlekłe bądź innego rodzaju alergie, to również powinien o nich wspomnieć lekarzowi.

Jak przebiega wizyta u hematologa?

Hematolog w pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad. Będzie go interesował każdy szczegół związany z objawami oraz historią danych zaburzeń lub chorób w rodzinie. Może również wykonać badania diagnostyczne związane z węzłami chłonnymi, szpikiem lub krwią. Mogą to być proste zabiegi, takie jak badania obwodowe węzłów chłonnych, pobranie krwi lub bardziej złożone, takie jak biopsja szpiku.

Kiedy warto zgłosić się do hematologa?

Na wizytę do hematologa należy zgłosić się w przypadkach, kiedy odczuwa się niepokojące objawy, które trwają przez dłuższy okres. Osoby cierpiące na zaburzenia związane z układem krwiotwórczym mogą odczuwać senność i ciągłe zmęczenie. Mogą być również mniej aktywne w ciągu dnia. Charakterystyczna jest u tych osób bladość skóry, utrata apetytu, a w wyniku tego widoczna utrata masy ciała. Obserwuje się również skłonność do powstawania siniaków, które pojawiają się z nieznanych przyczyn lub bardzo łatwo nawet po lekkim uderzeniu się o coś. Innym sygnałem, który może potwierdzać zaburzenia związane z krwią, jest częste krwawienie z dziąseł lub nosa. Zdarzają się również dodatkowe objawy takie jak dręczące nocne poty, nagłe i niewyjaśnione podwyższenia temperatury, czy świąd skóry.

Jeżeli objawy nie nasuwają jednoznacznie powiązania z układem krwiotwórczym, zawsze warto zgłosić się najpierw do lekarza rodzinnego lub internisty, który może dopiero skierować pacjenta do hematologa, lub wcześniej na wstępne badania diagnostyczne. Prywatna poradnia hematologiczna w Poznaniu to jedno z miejsc, gdzie można się udać w celu krótszego czasu oczekiwania na wizytę oraz późniejszą diagnozę. Może się to okazać kluczowe np. przy chorobach nowotworowych.

Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zdrowe odżywianie – o czym pamiętać?
Zdrowe odżywianie – o czym pamiętać?
Dowiedz się, jakie są korzyści zdrowego odżywiania i zmień swoje nawyki na lepsze.
Odzież treningowa – jaka najlepsza?
Odzież treningowa – jaka najlepsza?
Wybór odpowiedniej odzieży treningowej to klucz do sukcesu w treningach - odkryj, jakie modele, materiały i funkcje warto brać pod uwagę.
Autocasco w pakiecie z OC czy osobno? Co wybrać
Autocasco w pakiecie z OC czy osobno? Co wybrać
Spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych właśnie autocasco gwarantuje najszerszą ochronę, ale jest też najdroższe
Ostatnie wpisy