Polecamy
Co leczy hematolog?
Healthy lifestyle

Co leczy hematolog?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Hematolog zajmuje się chorobami powiązanymi z układem krwiotwórczym oraz krwią. Obszarem leczenia hematologa są nie tylko choroby nowotworowe powiązane z tym układem, lecz także inne zaburzenia, takie jak anemia. Co dokładnie leczy hematolog i kiedy należy się do niego zgłosić? Podpowiadamy!

Jakie choroby leczy hematolog?

Hematolog zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wielu chorób powiązanych z układem krwiotwórczym. Mogą to być takie choroby jak chłoniaki, pierwotne włóknienie szpiku, skazy krwotoczne, mastocytoza, niedobory odporności lub niedokrwistość, czyli anemia. Hematolog leczy także nowotwory krwi, do których należą m.in. ostra białaczka limfoblastyczna oraz szpikowa, przewlekła białaczka szpikowa i limfocytowa.

Jak przygotować się do wizyty u hematologa?

Przed wizytą u hematologa warto przygotować się na wywiad lekarski. Wiele pytań zadawanych przez lekarza można przewidzieć. Warto zapisywać swoje objawy, aby dokładnie pamiętać, kiedy się pojawiają, co się wtedy dokładnie dzieje i jak długo trwają lub jak często się pojawiają. Warto również zapytać członków rodziny o to, czy któryś z nich cierpiało na choroby związane z układem krwiotwórczym, np. nowotwory. Innymi ważnymi dla hematologa informacjami są aktualnie przyjmowane przez pacjenta leki oraz czy pacjent jest na jakieś medykamenty uczulony. Jeżeli pacjent cierpi na choroby przewlekłe bądź innego rodzaju alergie, to również powinien o nich wspomnieć lekarzowi.

Jak przebiega wizyta u hematologa?

Hematolog w pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad. Będzie go interesował każdy szczegół związany z objawami oraz historią danych zaburzeń lub chorób w rodzinie. Może również wykonać badania diagnostyczne związane z węzłami chłonnymi, szpikiem lub krwią. Mogą to być proste zabiegi, takie jak badania obwodowe węzłów chłonnych, pobranie krwi lub bardziej złożone, takie jak biopsja szpiku.

Kiedy warto zgłosić się do hematologa?

Na wizytę do hematologa należy zgłosić się w przypadkach, kiedy odczuwa się niepokojące objawy, które trwają przez dłuższy okres. Osoby cierpiące na zaburzenia związane z układem krwiotwórczym mogą odczuwać senność i ciągłe zmęczenie. Mogą być również mniej aktywne w ciągu dnia. Charakterystyczna jest u tych osób bladość skóry, utrata apetytu, a w wyniku tego widoczna utrata masy ciała. Obserwuje się również skłonność do powstawania siniaków, które pojawiają się z nieznanych przyczyn lub bardzo łatwo nawet po lekkim uderzeniu się o coś. Innym sygnałem, który może potwierdzać zaburzenia związane z krwią, jest częste krwawienie z dziąseł lub nosa. Zdarzają się również dodatkowe objawy takie jak dręczące nocne poty, nagłe i niewyjaśnione podwyższenia temperatury, czy świąd skóry.

Jeżeli objawy nie nasuwają jednoznacznie powiązania z układem krwiotwórczym, zawsze warto zgłosić się najpierw do lekarza rodzinnego lub internisty, który może dopiero skierować pacjenta do hematologa, lub wcześniej na wstępne badania diagnostyczne. Prywatna poradnia hematologiczna w Poznaniu to jedno z miejsc, gdzie można się udać w celu krótszego czasu oczekiwania na wizytę oraz późniejszą diagnozę. Może się to okazać kluczowe np. przy chorobach nowotworowych.

Fot.: Tima Miroshnichenko/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta alkaliczna – sposób na szybkie odkwaszenie organizmu
Dieta alkaliczna – sposób na szybkie odkwaszenie organizmu
Chcesz przywrócić równowagę organizmu? Wypróbuj dietę alkaliczną i daj się zaskoczyć efektom tej prostej diety!
Gdzie warto wyjechać na narty w Polsce?
Gdzie warto wyjechać na narty w Polsce?
Polska to kraj, w którym znaleźć można szereg ośrodków narciarskich niczym nieustępujących tym zagranicznym, dlatego, zamiast zdecydować się na wielogodzinną podróż w Alpy czy Pireneje może lepiej odwiedzić Karkonosze, Tatry albo Beskidy?
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego miniaturowego drona podczas nagrywania filmów 4K?
Jak wykorzystać pełny potencjał twojego miniaturowego drona podczas nagrywania filmów 4K?
Odkryj, jak maksymalnie wykorzystać możliwości swojego miniaturowego drona do tworzenia imponujących filmów 4K. Zdobądź praktyczne porady i wskazówki.
Ostatnie wpisy