Polecamy
Joga Kundalini – korzyści i zagrożenia
JogaTrenuj z nami

Joga Kundalini – korzyści i zagrożenia

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciało i umysł osób, które regularnie uprawiają jogę, są w doskonałej harmonii. Joga Kundalini jest najbardziej tantryczna i ma na celu doprowadzenie do równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej.

Na czym polega joga Kundalini?

Joga Kundalini odpowiada na potrzeby współczesnego człowieka. Codziennie wywiązujemy się z wielu (często zbyt wielu) obowiązków, przez co jesteśmy zabiegani i zestresowani.

Z drugiej strony jesteśmy doskonale świadomi swoich ograniczeń i potrzeb. Joga Kundalini jest odpowiedzią na to, jak nie stracić łączności z samym sobą – powinniśmy praktykować 5 technik pracy ze swoim ciałem, duchem i umysłem:
•  asany – pozycje jogi,
•  pranajamę – praca z oddechem,
•  mantry – charakterystyczna melorecytacja,
•  medytację,
•  mudry – gesty rąk.

Zdaniem twórcy jogi Kundalini (Yogi Bhajana), tylko połączenie powyższych technik umożliwia rozwijanie twórczej energii, która jest ukryta w każdym z nas w miejscu u podstawy kręgosłupa (Muladhara, czyli pierwsza czakra).

Joga Kundalini sprawia, że energia zaczyna wibrować i przesuwać się w górę wzdłuż linii kręgosłupa, przy którym znajdują się pozostałe czakry. Jogini wierzą, że zaburzenia w przepływie energii przez kolejne czakry powodują liczne problemy psychiczne i wahania emocjonalne. Joga Kundalini ma temu przeciwdziałać.

Joga Kundalini – jak wyglądają ćwiczenia?

Joga Kundalini (zwana też Kundalinijogą) nie różni się zbyt wiele od tradycyjnej jogi. Zajęcia jogi Kundalini trwają około godziny i w ich skład wchodzi:
Mantra początkowa – wszyscy uczestnicy recytują mantrę.
Krija – uczestnicy wykonują pozycje jogi przy akompaniamencie matry. Najpopularniejsze asany to pozycja drzewa, pies z głową do dołu czy kwiat lotosu.
Rozluźnienie mięśni – przeważnie w pozycji leżącej.
Medytacja połączona z mantrą, mudrą i pranajami.

Pamiętaj, że joga to duża dawka rozciągania. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę, nie spiesz się i nie wykonuj ćwiczeń na siłę. Celem jogi Kundalini jest wyrobienie umiejętności słuchania własnego ciała. Dlatego jeśli Twoje ciało wysyła Ci sygnały, że asany są zbyt wymagające, skróć ćwiczenie lub przerwij je całkowicie. Nie rób nic wbrew swojemu ciału.

Zalety jogi Kundalini

Regularnie praktykując jogę Kundalini z pewnością zauważysz liczne korzyści, a wśród nich:
•  zwiększenie odporności Twojego organizmu na choroby,
•  zmniejszenie poziomu stresu, odprężenie,
•  większy optymizm – ograniczenie negatywnych myśli,
•  zwiększenie poziomu wiary w swoje możliwości i samoakceptacji,
•  usprawnienie ciała,
•  poczucie harmonii ze światem i z innymi ludźmi.

Jakie sa zalety praktyki kundalini jogi? Dlaczego warto praktykować jogę kundalini? Cały film znajdziesz tutaj: https://youtu.be/REeDonRHQGQ

Jakie sa zalety praktyki kundalini jogi? Dlaczego warto praktykować jogę kundalini?

Cały film znajdziesz tutaj: https://youtu.be/REeDonRHQGQ

Opublikowany przez Aga Yoga Niedziela, 11 lipca 2021

Negatywne skutki jogi Kundalini

Joga Kundalini wywołuje liczne kontrowersje. Niektóre osoby uważają, że niesie ze sobą ryzyko:
•  poważnych kontuzji – wykonywanie asan, pomimo sygnałów wysyłanych przez ciało, może doprowadzić do kontuzji. Przed lekcją jogi nie zapomnij o rozciąganiu i rozgrzewce,
•  nieodpowiednie wykonanie ćwiczeń może źle wpłynąć na psychikę. Możemy zauważyć skutki odwrotne od zamierzonych, np. pogorszenie samopoczucia, osłabienie czy wewnętrzny niepokój.

Negatywnych skutków można oczywiście uniknąć. Przed pierwszymi zajęciami z Kundalinijogi porozmawiaj szczerze z nauczycielem jogi.

Joga Kundalini – czy warto?

Jeśli potrzebujesz odrobiny wytchnienia i zdystansowania od problemów – warto spróbować tego rodzaju jogi. Osoby, które regularnie uprawiają jogę Kundalini, chwalą ją za przywrócenie wewnętrznej harmonii. Nie warto zrażać się negatywnymi opiniami innych, warto sprawdzić jej działanie na sobie. Jednak wsłuchaj się w sygnały wysyłane przez ciało i wszystkie niepokojące symptomy zgłoś nauczycielowi.
Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dieta BeBio Ewy Chodakowskiej – co i ile jeść, aby szybko schudnąć?
Dieta BeBio Ewy Chodakowskiej – co i ile jeść, aby szybko schudnąć?
Zbilansowany program zdrowego żywienia od znanej trenerki fitness pomaga schudnąć kilka kilogramów już w pierwszym miesiącu stosowania! Oto najważniejsze zasady diety BeBio autorstwa Ewy Chodakowskiej.
Jak powinna wyglądać dieta dla aktywnych kobiet?
Jak powinna wyglądać dieta dla aktywnych kobiet?
Dowiedz się, co powinno zawierać idealne menu dla miłośniczki sportu.
Jak wybrać odpowiedni falownik do naszego systemu fotowoltaicznego?
Jak wybrać odpowiedni falownik do naszego systemu fotowoltaicznego?
Dowiedz się, jak wybrać falownik, kluczowy element każdego systemu fotowoltaicznego, który wpływa na efektywność i długowieczność twojego systemu.
Tagi
Ostatnie wpisy