Polecamy
Odżywki białkowe – proteinowe uzupełnienie diety
Zdrowe odżywianie

Odżywki białkowe – proteinowe uzupełnienie diety

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Białko to jeden z kluczowych składników odżywczych, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Osoby aktywne fizycznie, ze względu na regularne wykonywanie intensywnych treningów, wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na proteiny. Pomocne mogą okazać się odżywki białkowe, które stanowiąc skoncentrowane źródło białka, umożliwiają łatwą i szybką podaż znacznych ilości protein do ustroju.

Czym są odżywki białkowe?

Odżywki białkowe to suplementy diety które, choć kojarzą się przede wszystkim z dużymi mięśniami, stosowane są nie tylko przez sportowców skupiających się wokół dyscyplin siłowych. Po suplementy białkowe z chęcią sięgają także zwolennicy sportów wytrzymałościowych, a także osoby, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej.

Odżywki białkowe, jak sama nazwa wskazuje, dostarczają do ustroju znaczne ilości białka. I choć wiele preparatów proteinowych zawiera wyłącznie białko, na rynku coraz częściej można znaleźć suplementy diety, które uzupełniają jadłospis również w cenne witaminy, składniki mineralne czy wartościowe składniki.

Odżywki białkowe – korzyści

Odżywki białkowe to źródła białka – makroskładnika, który jest niezbędny do właściwej pracy organizmu człowieka. Proteiny mogą pełnić funkcje budulcowe, a także transportowe, enzymatyczne czy regulatorowe. Białko, wykazując właściwości anaboliczne, może sprzyjać zwiększeniu i utrzymaniu masy mięśniowej. Dodatkowo, hamując katabolizm, może zapobiegać rozpadowi tkanki mięśniowej. Odżywki proteinowe mogą również pozytywnie oddziaływać na funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego, a także przyczyniać się do poprawy bilansu azotowego. Co więcej, wysokobiałkowe suplementy diety pozytywnie oddziałują na regenerację organizmu po treningu, przyspieszając naprawę mikrouszkodzeń i powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Odżywki białkowe są chętnie wykorzystywane przez osoby na diecie odchudzającej. Wynika to z faktu, iż proteiny zapewniają uczucie sytości i hamują głód, zmniejszając apetyt. Ponadto preparaty białkowe mogą przyspieszać metabolizm, sprzyjając redukcji tkanki tłuszczowej.

Rodzaje odżywek białkowych – jaki wysokobiałkowy suplement jest najlepszy?

Sklepowe półki aż uginają się od różnorodnych odżywek białkowych – mnogość wariantów smakowych, rodzajów protein i kolorowych etykiet przyprawiają o zawrót głowy. Jaki wysokobiałkowy suplement diety wybrać? Jaka odżywka proteinowa jest najlepsza?

Do najpopularniejszych preparatów będących źródłem makroskładnika można zaliczyć:

  • białko serwatkowe – łatwoprzyswajalne, zwierzęce źródło protein, które stanowi mieszaninę związków, takich jak alfa-laktoalbuminy i beta-laktoalbuminy. Wśród białek serwatki można wyróżnić izolat białka serwatkowego (WPI), koncentrat białka serwatki (WPC) oraz hydrolizat białka serwatki (WPH);
  • białko wołowe – zwierzęce źródło protein, które wyróżnia się świetną przyswajalnością. Ze względu na fakt, iż białko wołowe nie zawiera laktozy i kazeiny, stanowi ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie mogą korzystać z białka serwatkowego;
  • białko jajeczne – dobrze rozpuszczalne źródło protein, które może być wykorzystywane przez zawodników borykających się z nietolerancją laktozy;
  • kazeina – wolno trawione białko pochodzenia zwierzęcego, którego składniki mogą być uwalniane z odżywki nawet przez siedem godzin od spożycia preparatu;
  • białko sojowe – roślinna odżywka białkowa, która stanowi niebanalne rozwiązanie dla wegetarian i wegan;
  • białko grochu – preparat pochodzenia roślinnego, który wyróżnia się bogatym profilem aminokwasowym i nie zawiera laktozy.

Wysokiej jakości odżywki białkowe można znaleźć wśród asortymentu marki OstroVit. Mnogość produktów o prostym składzie sprawia, że każdy zawodnik, niezależnie od doświadczenia i uprawianej dyscypliny sportowej, znajdzie pr

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybielanie zębów wpływa na twoje samopoczucie?
Jak wybielanie zębów wpływa na twoje samopoczucie?
Dowiedz się, jak wybielanie zębów może poprawić twoją pewność siebie i samopoczucie, wpływając na sposób, w jaki postrzegasz siebie i jak jesteś postrzegany przez innych.
Do czego karta EKUZ przyda nam się w Niemczech?
Do czego karta EKUZ przyda nam się w Niemczech?
Wiele osób, które wyjeżdżają do Niemiec, zastanawia się, czy warto wyrobić sobie kartę EKUZ.
Ginekolog online – czy to działa? Poznaj sposób na szybką poradę i e-receptę
Ginekolog online – czy to działa? Poznaj sposób na szybką poradę i e-receptę
Kolejki do ginekologa to codzienność dla wielu Polek. W dzisiejszym zabieganym świecie nie każda z pań ma czas na długie oczekiwanie przed gabinetem np. po receptę czy zwolnienie. Jeśli Ty także cenisz swój czas, pomyśl o konsultacjach ginekologicznych online.
Ostatnie wpisy