Polecamy
Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje
SuplementacjaZdrowe odżywianie

Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kwas β-metyloguanidynooctowy, powszechnie znany jako kreatyna, to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie. W jej skład wchodzą trzy substancje: arginina, glicyna i metionina. O kreatynie mówi się głównie w kontekście zwiększania masy mięśniowej oraz ogólnej poprawy wydolności organizmu. Chcesz wiedzieć więcej na temat działania suplementów z kreatyną? Czytaj dalej! 

Każdy, komu zależy na atletycznej sylwetce i spektakularnych wynikach w sporcie, z pewnością słyszał o konieczności sięgania po różnego rodzaju suplementy. Jednym z nich jest kreatyna, która według producenta wykazuje działanie wysoce regenerujące i budulcowe na tkankę mięśniową, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana przez adeptów siłowni. Sprawdź, czym tak właściwie jest kreatyna, w jaki sposób działa i komu poleca się korzystanie z tego suplementu!

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w tkance mięśniowej i ścięgnach. Związek ten wytwarzany jest w procesie przemiany materii. Obecność kreatyny w organizmie jest niezbędna do tego, aby organizm mógł magazynować i uwalniać energię z mięśni. Osoby, które na co dzień poddają się intensywnym treningom, chętnie sięgają po kreatynę w formie suplementu diety, który umożliwia efektywne budowanie tkanki mięśniowej i znacząco poprawia wydolność organizmu

Jak działa kreatyna?

Działanie suplementów diety z kreatyną polega na:

  • wzmocnieniu siły mięśni,
  • poprawie wydolność organizmu,
  • zwiększeniu wytrzymałości organizmu na intensywny wysiłek fizyczny,
  • zwiększeniu objętości włókien mięśniowych,
  • wspieraniu procesów związanych z potreningową regeneracją organizmu.

Kreatyna – dla kogo?

Choć suplementy z kreatyną kojarzą się głównie z dziedzinami sportu, które opierają się na sile i wytrzymałości mięśni, tak naprawdę korzyści płynące z sięgania po kreatynę docenią wszyscy ci, którzy chcą zoptymalizować swój trening i zbudować prawdziwie atletyczną sylwetkę. Naturalnym źródłem kreatyny jest mięso i owoce morza, dlatego suplementy z jej dodatkiem są szczególnie zalecane weganom i wegetarianom – w ich organizmach ryzyko wystąpienia deficytu tego związku chemicznego jest bowiem bardzo wysokie. 

Jakie są rodzaje kreatyny?

Najpopularniejszą, najbezpieczniejszą i najtańszą formą kreatyny jest monohydrat, składający się z cząsteczek kreatyny i cząsteczek wody. Oprócz tego, na rynku można znaleźć kreatynę występującą w formie: jabłczanu, cytrynianiu, ortoranu, esteru etylowego, hydrochlorku oraz chelatu magnezowego kreatyny. Rozmaitość form chemicznych i wszelkie modyfikacje kreatyny mają na celu zwiększenie jej przyswajalności w organizmie. Bardzo ważne jest zatem, aby przy wyborze stosownego suplementu, kierować się nie tylko formą chemiczną kreatyny, ale całkowitym składem preparatu

Czy stosowanie kreatyny wiąże się z efektami ubocznymi?

Osoby zdrowe, które przyjmują kreatynę zgodnie z zaleceniami producenta, nie odnotowują żadnych skutków uczonych związanych z przyjmowaniem suplementu. Niemniej jednak, osoby cierpiące na dolegliwości związane z funkcjonowaniem nerek czy wątroby, powinny skonsultować suplementację kreatyny z lekarzem prowadzącym. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego pracownicy biurowi powinni wykonywać ćwiczenia McKenziego?
Dlaczego pracownicy biurowi powinni wykonywać ćwiczenia McKenziego?
Ćwiczenia McKenziego to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób pracujących za biurkiem, które borykają się z bólami kręgosłupa.
Wybór właściwego sprzętu elektrycznego – praktyczne porady i wskazówki
Wybór właściwego sprzętu elektrycznego – praktyczne porady i wskazówki
Praktyczny poradnik dla instalatorów dotyczący wyboru odpowiednich produktów elektrycznych. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jakie są różnice pomiędzy produktami i jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twoich klientów.
Flow Stretching – rozciąganie & mobility (Paula Piotrzkowska)
Flow Stretching – rozciąganie & mobility (Paula Piotrzkowska)
Której z nas nie zdarzyło się przynajmniej kilka razy zapomnieć o rozciąganiu lub – co gorsza – świadomie je pominąć? […]
Ostatnie wpisy