Polecamy
Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje
SuplementacjaZdrowe odżywianie

Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kwas β-metyloguanidynooctowy, powszechnie znany jako kreatyna, to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie. W jej skład wchodzą trzy substancje: arginina, glicyna i metionina. O kreatynie mówi się głównie w kontekście zwiększania masy mięśniowej oraz ogólnej poprawy wydolności organizmu. Chcesz wiedzieć więcej na temat działania suplementów z kreatyną? Czytaj dalej! 

Każdy, komu zależy na atletycznej sylwetce i spektakularnych wynikach w sporcie, z pewnością słyszał o konieczności sięgania po różnego rodzaju suplementy. Jednym z nich jest kreatyna, która według producenta wykazuje działanie wysoce regenerujące i budulcowe na tkankę mięśniową, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana przez adeptów siłowni. Sprawdź, czym tak właściwie jest kreatyna, w jaki sposób działa i komu poleca się korzystanie z tego suplementu!

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem chemicznym, który występuje naturalnie w tkance mięśniowej i ścięgnach. Związek ten wytwarzany jest w procesie przemiany materii. Obecność kreatyny w organizmie jest niezbędna do tego, aby organizm mógł magazynować i uwalniać energię z mięśni. Osoby, które na co dzień poddają się intensywnym treningom, chętnie sięgają po kreatynę w formie suplementu diety, który umożliwia efektywne budowanie tkanki mięśniowej i znacząco poprawia wydolność organizmu

Jak działa kreatyna?

Działanie suplementów diety z kreatyną polega na:

  • wzmocnieniu siły mięśni,
  • poprawie wydolność organizmu,
  • zwiększeniu wytrzymałości organizmu na intensywny wysiłek fizyczny,
  • zwiększeniu objętości włókien mięśniowych,
  • wspieraniu procesów związanych z potreningową regeneracją organizmu.

Kreatyna – dla kogo?

Choć suplementy z kreatyną kojarzą się głównie z dziedzinami sportu, które opierają się na sile i wytrzymałości mięśni, tak naprawdę korzyści płynące z sięgania po kreatynę docenią wszyscy ci, którzy chcą zoptymalizować swój trening i zbudować prawdziwie atletyczną sylwetkę. Naturalnym źródłem kreatyny jest mięso i owoce morza, dlatego suplementy z jej dodatkiem są szczególnie zalecane weganom i wegetarianom – w ich organizmach ryzyko wystąpienia deficytu tego związku chemicznego jest bowiem bardzo wysokie. 

Jakie są rodzaje kreatyny?

Najpopularniejszą, najbezpieczniejszą i najtańszą formą kreatyny jest monohydrat, składający się z cząsteczek kreatyny i cząsteczek wody. Oprócz tego, na rynku można znaleźć kreatynę występującą w formie: jabłczanu, cytrynianiu, ortoranu, esteru etylowego, hydrochlorku oraz chelatu magnezowego kreatyny. Rozmaitość form chemicznych i wszelkie modyfikacje kreatyny mają na celu zwiększenie jej przyswajalności w organizmie. Bardzo ważne jest zatem, aby przy wyborze stosownego suplementu, kierować się nie tylko formą chemiczną kreatyny, ale całkowitym składem preparatu

Czy stosowanie kreatyny wiąże się z efektami ubocznymi?

Osoby zdrowe, które przyjmują kreatynę zgodnie z zaleceniami producenta, nie odnotowują żadnych skutków uczonych związanych z przyjmowaniem suplementu. Niemniej jednak, osoby cierpiące na dolegliwości związane z funkcjonowaniem nerek czy wątroby, powinny skonsultować suplementację kreatyny z lekarzem prowadzącym. 

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać pełen potencjał Apple Mac Studio 24-core M2 Ultra?
Jak wykorzystać pełen potencjał Apple Mac Studio 24-core M2 Ultra?
Odkryj moc i możliwości Apple Mac Studio z 24-rdzeniowym procesorem M2 Ultra. Ten artykuł pomoże Ci wykorzystać pełen potencjał tego innowacyjnego sprzętu, odwyk najlepszych praktyk aż do unikalnych funkcji.
Co zawiera Dieta Południowa?
Co zawiera Dieta Południowa?
Dieta Południowa to sposób żywienia dedykowany osobom zmagającym się z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Jeśli należysz do tej grupy, koniecznie zapoznaj się z podstawami, które pozwolą Ci na zrobienie pierwszego kroku w stronę zdrowszego życia.
Jak nauczyć się cieszyć ze sportu bez konieczności ciągłej rywalizacji?
Jak nauczyć się cieszyć ze sportu bez konieczności ciągłej rywalizacji?
Rywalizacja może przyczyniać się do zwiększenia stresu i utraty chęci do dalszych treningów. Dowiedz się, jak tego uniknąć!
Ostatnie wpisy