Polecamy
Czy można ćwiczyć w ciąży?
Trenuj z nami

Czy można ćwiczyć w ciąży?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w okresie ciąży może wykonywać swoje ulubione ćwiczenia fizyczne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat treningu w ciąży.

Trening w ciąży – główne zasady

Idealne ćwiczenia w ciąży, czyli jakie? Trening przyszłej mamy charakteryzować powinien się umiarkowanym tempem. Tętno w jego trakcie nie powinno przekraczać 120-140 uderzeń na minutę. Ćwiczeń nigdy nie powinno wykonywać się na siłę. Na gorsze samopoczucie w szczególności narzekać mogą przyszłe mamy w pierwszym trymestrze. Charakterystyczne dla tego okresu jest między innymi zmęczenie, senność, nudności oraz zawroty głowy. Niezwykle ważnym elementem treningu w czasie ciąży są ćwiczenia oddechowe. Skutecznie wzmacniają one mięśnie oddechowe, a w szczególności przeponę, zwiększając w ten sposób pojemność płuc.

Przyszłe mamy pamiętać powinny także o tym, aby nie przegrzewać się w czasie treningu. Przyczyniać może się to bowiem do skurczy macicy, a w skrajnych przypadkach również do odklejenia łożyska. Trening najlepiej wykonywać przy uchylonym oknie lub w klimatyzowanym pomieszczeniu. W jego trakcie najlepiej mieć na sobie odzież wykonaną z przewiewnych materiałów. Niezbędnym elementem każdego treningu przyszłej mamy jest regularne picie wody – zarówno w jego trakcie, jak i przed oraz po nim. Niemniej ważne jest uzupełnianie węglowodanów, które to stanowią łatwo przyswajane źródło energii. Aby dostarczyć mięśniom białka, po treningu warto wypić koktajl składający się z mleka oraz ulubionych owoców.

👼🏻👶🏻 Trening dla kobiet w ciąży 👶🏻👼🏻

➡️ Kobiety w ciąży często rezygnują z aktywności fizycznej z obawy o zdrowie…

Opublikowany przez Transformers – Trening & Dieta Wtorek, 12 lutego 2019

Jakie ćwiczenia można wykonywać w ciąży?

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń w ciąży należy skontaktować się z ginekologiem. W pełni bezpieczną aktywnością są spacery. Powinny być one wykonywane regularnie, około 3 razy w tygodniu i trwać 30 – 45 minut. Spacer skutecznie dotlenia organizm przyszłej mamy, usprawnia działanie układu oddechowego, krążenia oraz ruchu. To także doskonała forma relaksu.

Równie bezpieczną ciążową aktywnością jest pływanie. Sport ten ma całe mnóstwo zalet. Skutecznie zwiększa on wytrzymałość mięśni, odciążając stawy. To także znakomity sposób na rozluźnienie mięśni kręgosłupa i poprawę pracy układu krwionośnego. Przyszłe mamy bez obaw pływać mogą każdym stylem, z wyjątkiem motylka. W pierwszych miesiącach ciąży sprawdzać będzie się pływanie żabką i kraulem, a w ostatnich jej miesiącach – na plecach. Aktywność tego typu należy wykonywać powoli, spokojnie, kontrolując oddech. Zdecydować można się także na zorganizowane zajęcia z aqua aerobiku.

Innymi popularnymi wśród kobiet ciężarnych aktywnościami są: joga, pilates oraz specjalne zajęcia z aerobiku dla ciężarnych.

👉A co z aktywnością fizyczną w ciąży?
✅Ruch w ciąży to mnóstwo korzyści dla Ciebie i Twojego dziecka. Nikt nie mówi…

Opublikowany przez Patrycja Zawistowska – Recipe For Health Środa, 28 października 2020

Jakich ćwiczeń nie powinno się wykonywać w ciąży? Niewskazane są tutaj te, które wymagają przyjmowania pozycji leżącej na wznak. Dotyczy to w szczególności ostatnich miesięcy ciąży, kiedy macica staje się coraz cięższa i większa. Tego typu ćwiczenia przyczyniać mogą się do uciskania żyły głównej. W ciąży nie powinno się także wykonywać ćwiczeń angażujących mięśnie proste brzucha oraz tych wymagających wykonywania gwałtownych ruchów i podskoków.

Przeciwwskazaniami do ćwiczeń w ciąży są: łożysko przodujące, nadciśnienie tętnicze, ciąża wielopłodowa, przedwczesny poród przy wcześniejszych ciążach, małowód, wielowód, niedokrwistość, przedwczesna czynność skurczowa, niewydolność ciśnieniowo-szyjkowa oraz cukrzyca.

Główne zalety ćwiczeń w ciąży

Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży? Do korzyści z regularnych ćwiczeń zaliczyć można między innymi wzrost siły mięśniowej oraz wydolności krążeniowo – oddechowej, zwiększenie zakresu ruchomości stawów, zminimalizowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa oraz prawdopodobieństwa wystąpienia otyłości ciążowej, kontrolę nad przyrostem masy ciała, lepsze samopoczucie oraz wzrost prawdopodobieństwa krótszej hospitalizacji po porodzie.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oszczędzać energię dzięki nowoczesnym systemom ogrzewania? Przewodnik po panelach grzewczych
Jak oszczędzać energię dzięki nowoczesnym systemom ogrzewania? Przewodnik po panelach grzewczych
Dowiedz się, jak wykorzystać potencjał nowoczesnych systemów grzewczych do oszczędzania energii. Odkryj możliwości i korzyści płynące z zastosowania technologii paneli grzewczych.
Oznaki, że powinnaś wybrać się do ortodonty
Oznaki, że powinnaś wybrać się do ortodonty
Wczesne rozpoznanie sygnałów, które sugerują konieczność wizyty u specjalisty, jest ważne dla skuteczności leczenia.
Kobieca masturbacja – sposób na odkrywanie swojej seksualności
Kobieca masturbacja – sposób na odkrywanie swojej seksualności
Coraz rzadziej masturbacja bywa tematem tabu. Warto odkrywać informacje na ten temat, by wiedzieć, w jaki sposób można ją urozmaicić, nie wstydzić się tego i nie mieć poczucia winy.
Ostatnie wpisy