Polecamy
Ćwiczenia, które ułatwiają zajście w ciążę
Trenuj z nami

Ćwiczenia, które ułatwiają zajście w ciążę

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści – wysmukla sylwetkę, poprawia samopoczucie oraz korzystnie wpływa na stan zdrowia. Mało która z nas wie jednak o tym, że odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą również ułatwić zajście w ciążę!

Dlaczego aktywność fizyczna jest korzystna?

Czas na ćwiczenia fizyczne w ciągu dnia powinien znaleźć każdy, niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu. Wystarczy kwadrans aktywności, aby rozruszać ciało oraz poprawić samopoczucie. Ruch na świeżym powietrzu albo w domowym zaciszu to nie tylko sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. To także wzmocnienie organizmu, a na tym powinno zależeć zwłaszcza kobietom, które planują w najbliższym czasie zajść w ciążę.

Czy aktywność fizyczna ma wpływ na skuteczność zapłodnienia?

Ćwiczenia mogą pomóc w zapłodnieniu. Nie wystarczy jednak, że raz na kilka tygodni znajdziesz chwilę na ruch. Każde działanie może okazać się skuteczne jedynie wówczas, gdy jest regularne. Nie inaczej jest w przypadku aktywności fizycznej, która ma korzystnie wpłynąć na proces zapłodnienia. Młodym kobietom polecane są w szczególności ćwiczenia na mięśnie Kegla. Nie są one bardzo skomplikowane. Początkowo będziesz musiała się zapewne posiłkować krótką ściągawką z instrukcją, jednak już po kilku dniach zapamiętasz sekwencję.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA VS STARANIA O DZIECKO

Coraz więcej par ma kłopoty z zajściem w ciążę. Piszę celowo par, gdyż nie…

Opublikowany przez Patrycja Żulińska – Trener Personalny Poniedziałek, 21 czerwca 2021

W jaki sposób ćwiczenia mogą pomóc w zapłodnieniu?

Jest bardzo wiele czynników, które mogą stanowić przeszkodę dla skutecznego zapłodnienia komórki jajowej. Prawdziwą plagą naszych czasów jest stres. Jeśli ciągle jesteś przemęczona, przepracowana, szef zrzuca na Ciebie więcej obowiązków niż jesteś w stanie udźwignąć – wtedy mogą wystąpić u Ciebie problemy z zajściem w ciążę.

Jakie jest najlepsze remedium na stres, gdy nie można rzucić wszystkiego i wyjechać w Bieszczady? Oczywiście, odrobina sportu! Chcesz zapomnieć o ciężkim dniu w pracy? Wyjdź potruchtać do pobliskiego parku. Stres minie, a odprężony organizm stworzy lepsze warunki do zapłodnienia.

Kolejny problem, z którym mierzy się spora część społeczeństwa, to nadwaga. Dodatkowy kilogram czy dwa raczej nie będą przeszkodą w zajściu w ciążę, jednak gdy tych dodatkowych kilogramów nazbiera się znacznie więcej, to otyłość, a także znaczna nadwaga mogą okazać się przyczyną problemów z zapłodnieniem. Ruch w połączeniu z dobrze dobraną dietą to skuteczny sposób na odchudzanie. Jeżeli zatem planujesz w najbliższym czasie zostać mamą, to zadbaj o prawidłową masę ciała.

Jakie są korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej?

Osoby, które w swój codzienny kalendarz mają na stałe wpisaną rubrykę pt. aktywność fizyczna, mogą cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem, niż ci, którzy stronią od jakichkolwiek ćwiczeń. Wśród zalet ruchu na świeżym powietrzu oraz ćwiczeń w domowym zaciszu wymienić można:
•  redukcję nadprogramowych kilogramów,
•  dodatkowy zastrzyk energii,
•  poprawę odporności organizmu,
•  zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych,
•  poprawę postawy,
•  większą szansę na skuteczne zapłodnienie.

O jakich aktywnościach warto pomyśleć planując zajście w ciążę?

Przede wszystkim pamiętaj o jednym – nie zmuszaj się do ćwiczeń, których nie lubisz wykonywać. Poczucie obowiązku związanego z treningiem może dodatkowo przytłoczyć, a każdy, nawet najdrobniejszy stres jest w Twoim przypadku niewskazany. Jeżeli nie umiesz pływać, to wybierz się na spacer po parku. W przypadku, gdy przebieżki nie są Twoją najmocniejszą stroną, to może dobrym pomysłem będzie spokojna przejażdżka na rowerze? Warto także zapisać się na taniec lub grupowe zajęcia fitness.

Nie uprawiałaś do tej pory sportu? Nie stawiaj sobie poprzeczki zbyt wysoko! Zanim rzucisz się w wir ćwiczeń, przygotuj organizm na wysiłek fizyczny. Skup się na spokojnych aktywnościach, unikaj ćwiczeń siłowych na brzuch oraz sportów, które sprzyjają powstawaniu kontuzji. Zadbaj o przerwę odpowiedniej długości pomiędzy treningami, która pozwoli odpocząć Twojemu organizmowi. W miarę możliwości wysypiaj się i jedz zdrowo. Kształtowanie dobrych nawyków może okazać się pomocne w zajściu w ciążę.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ciepło i wygoda w jednym: wybieramy najlepszą kurtkę do zimowej aktywności fizycznej
Ciepło i wygoda w jednym: wybieramy najlepszą kurtkę do zimowej aktywności fizycznej
Nawet najniższe temperatury i śnieg nie są w stanie powstrzymać cię przed aktywnością na świeżym powietrzu? To świetnie się składa, bo mamy dla ciebie poradnik, który pomoże ci w wyborze najlepszej sportowej kurtki zimowej. Dzięki niej zapewnisz sobie ciepło, wygodę, maksymalną swobodę ruchów i styl w trakcie każdego treningu!
Intensywny trening interwałowy, który zyskuje na popularności. Na czym polega fenomen tabaty?
Intensywny trening interwałowy, który zyskuje na popularności. Na czym polega fenomen tabaty?
Lepsza wydolność organizmu i intensywne spalanie tkanki tłuszczowej? Na spektakularne efekty możesz liczyć z tabatą!
Napoje mleczne jako główne źródło białka
Napoje mleczne jako główne źródło białka
W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego napoje mleczne są cennym źródłem białka, jakie korzyści niosą dla organizmu oraz jakie rodzaje napojów mlecznych warto wybrać.
Tagi
Ostatnie wpisy