Polecamy
Kiedy konieczna jest rehabilitacja i fizjoterapia?
FitnessTrenuj z nami

Kiedy konieczna jest rehabilitacja i fizjoterapia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeśli chcesz, aby twoje ciało zawsze było zdrowe i sprawne, należy o nie odpowiednio zadbać. Jeśli więc czujesz jakiś dyskomfort w poruszaniu się, warto udać się do fizjoterapeuty. Zobacz, w jakich sytuacjach warto udać się na rehabilitację. 

W czym pomaga rehabilitacja?

Rehabilitacja pomoże ci w leczeniu objawów wtórnych, jak również objawów będących ich następstwem. Zajmuje się ona leczeniem dysfunkcji, które powodują docelowo niepełnosprawność w sferze psychologicznej, biologicznej oraz społecznej. Jej powstanie może mieć skutki na każdym etapie twojego życia, jednakowo po urodzeniu, w wyniku urazu, po przebytej chorobie lub hospitalizacji — po której to zalecana jest rehabilitacja poszpitalna

Rozpoczęcie procesu rehabilitacji może zacząć się po wizycie u lekarza, który zalecił wizytę u fizjoterapeuty, ośrodka rehabilitacji czy ortopedy. Zwróć uwagę, że aby leczenie było skuteczne, lekarz musi dobrze rozpoznać twoje potrzeby, zidentyfikować przyczynę utraty zdolności normalnego funkcjonowania, a następnie wyznaczyć cel terapii. 

W celu terapii powinien znaleźć się rodzaj urazu lub choroby, ale także rodzaj potrzebnej terapii. Proces rehabilitacji nierzadko będzie wymagać podejścia zespołowego, ponieważ problemy ze zdrowiem pociągnąć mogą za sobą inne objawy. 

Dlaczego powinieneś udać się na rehabilitację?

Typowymi powodami, dla których korzystanie z usługi fizjoterapeuty może być konieczne lub zlecanie to: 

  • utrata lub amputacja kończyny;
  • urazy takie jak oparzenie, złamanie, utrata słuchu lub wzroku, uszkodzenie mózgu.
  • choroby i stany powodujące utratę funkcji ruchowej na przykład: udar, skolioza, wymienia biodra, porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane.
  • utrata funkcji będących następstwem operacji chirurgicznej lub długotrwałego leczenie chorób powiązanych na przykład: zatrzymanie serca, cukrzyca, choroby tętnic obwodowych, nowotwór, infekcja, neuropatia.

Rehabilitacja ortopedyczna jest najpopularniejszym typem rehabilitacji. Powiązana jest ona z długotrwałym unieruchomieniem miejscowym lub ogólnym. Leczenie to następuje poprzez prowadzenie ćwiczeń fizycznych albo specjalistycznego sprzętu, który wspiera cały proces rehabilitacji.

Rehabilitacja neurologiczna jest innym rodzajem, który wiąże się bezpośrednio z układem nerwowym. Dotyczy ona między innymi rdzenia kręgowego, udarów, urazów mózgu i chorób przewlekłych.

Jeśli więc borykasz się z bólem, dobrym pomysłem będzie fizjoterapeuta Łomianki to miasto, w którym znajdziesz wielu specjalistów. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tabata dla kobiet – jak wygląda przykładowy plan treningowy?
Tabata dla kobiet – jak wygląda przykładowy plan treningowy?
Lubisz tabatę? Sprawdź propozycję naszych planów treningowych na 4 lub na 8 ćwiczeń. Wolisz trening video? Też znajdziesz coś dla siebie!
Jak wybrać idealny odnowiony laptop do biura?
Jak wybrać idealny odnowiony laptop do biura?
Odkryj, jak dokonać właściwego wyboru odnowionego laptopa do biura, znaleźć urządzenie, które spełni Twoje potrzeby i zapewnienie efektywnej pracy.
Jak odpowiednio dobrać zestaw ćwiczeń do treningu tabata?
Jak odpowiednio dobrać zestaw ćwiczeń do treningu tabata?
Cztery minuty intensywnego treningu – tyle wystarczy, aby osiągnąć zamierzone efekty! Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz zestaw ćwiczeń.
Ostatnie wpisy