Polecamy
Pole dance zdobył serca Polek. Dlaczego warto spróbować sił w akrobatyce na rurze?
Wasze hobby

Pole dance zdobył serca Polek. Dlaczego warto spróbować sił w akrobatyce na rurze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Poprawa kondycji fizycznej, zwiększenie gibkości ciała czy uzyskanie pięknej sylwetki to tylko kilka z zalet Pole dance. Na czym polega fenomen tego sportu?

W Polsce Pole dance pojawił się około 10 lat temu i od czego czasu regularnie zyskuje na popularności. Obok zumby, jogi i fitnessu taniec na drążku stał się najchętniej wybieraną aktywnością fizyczną wśród kobiet. Wbrew pozorom treningi wymagają dużego wysiłku, jednak korzyści wynikające z uprawiania tego sportu są bardzo duże.

Pole dance a Lap dance

Oba rodzaje tańca są często mylone. Lap dance to erotyczny taniec na rurze, który popularność zyskał w latach 80. w klubach ze striptizem. Jest wulgarny, sensualny i tylko powierzchownie przypomina Pole Dance. Taniec na drążku to dyscyplina sportowa łącząca w sobie elementy tańca i akrobatyki. Podczas wykonywania układu należy wykonać kilkanaście dokładnie zaplanowanych ruchów: przekładania rąk i nóg, wiszenia głową w dół czy utrzymania się na drążku tylko za pomocą mięśni uda. W 2007 roku powstała Międzynarodowa Federacja Tańca na Rurze, która stara się doprowadzić do umieszczenia Pole dance na liście dyscyplin olimpijskich.

Poniedziałek mija pod znakiem II Kongresu Polskiego Komitetu Sportów Nieolimpijskich, gdzie byliśmy obecni jako jedna z…

Opublikowany przez Polska Społeczność Pole Sport Poniedziałek, 16 grudnia 2019

Na czym polegają zajęcia Pole dance?

Taniec na drążku mogą trenować kobiety w każdym wieku, bez względu na poziom kondycji fizycznej. To wykonywane ćwiczenia mają z czasem dać siłę i wyprofilować sylwetkę. Pierwsze etapy treningu mają za zadanie rozciągnąć, ujędrnić i wzmocnić ciało. Podczas zajęć uczestniczki nauczą się podstawowych chwytów drążka, obrotów i nieskomplikowanych figur tanecznych. Nauka Pole dance podnosi również poziom świadomość ciała i pewności siebie. Z czasem wdrażane są kolejne figury oraz sposoby łączenia ich. Jak podkreślają trenerki tańca, ostatnim etapem ćwiczenia Pole dance jest wykonywanie pełnych układów, korzystanie z ruchomego drążka i wdrażanie elementów akrobatyki.

Korzyści wynikające z treningu Pole dance

Taniec na drążku jest przede wszystkim dyscypliną opartą na technice. Wszystkie figury powinny być wykonywane zgodnie z zaplanowaną choreografią i niezwykłą precyzją. Do tego efektu potrzebny jest odpowiedni trening. W tym miejscu rozpoczyna się lista zalet, jakie niesie ze sobą Pole dance. Pierwszą z nich jest uzyskanie siły w we wszystkich mięśniach ciała, ponieważ podczas tańca pracuje każdy z nich. Mięśnie nadgarstków, barków, ramion, brzucha, pleców, ud, pośladków oraz łydek. Kolejne treningi i każda kolejno wykonana figura buduje siłę, która ma pomóc w wykonywaniu ćwiczeń. Dodatkowo Pole dance pozytywnie wpływa na poprawę równowagi i koordynację ciała. Tancerki na drążku potwierdzają, że zajęcia oddziałują równie silnie na psychikę. Ich zdaniem poprawia się samoocena kobiety i wzrasta jej pewność siebie. Pole dance to taniec zmysłowy, który pomaga odkryć swoją kobiecość.

Ciągłe przełamywanie barier w tańcu

Instruktorki Pole dance, obserwując postępy swoich podopiecznych wiedzą, że każda kolejna sekwencja figur jest dla nich wyzwaniem. Dziewczyny z początku nie są przekonane czy dadzą radę utrzymać swoje ciało tylko na rękach, czy są w stanie wygiąć pod konkretnym kątem lub, czy ich organizm wytrzyma następny ruch. Przełamywanie barier fizycznych i psychicznych jest nieodłącznym elementem sportu, dlatego nie inaczej jest w przypadku trenowanie Pole dance. Okazuję się, że ta dyscyplina jest wyzwaniem także dla wieloletnich, utalentowanych tancerek jak chociażby Jennifer Lopez. Amerykańska aktorka na potrzeby udziału w filmie „Ślicznotki” musiała nie tylko na nowo nauczyć się kontrolować swoje ciało, ale również zwiększyć swoje możliwości ruchowe. Jak sama przyznała, trening na drążku był „najtrudniejszą fizycznie rzeczą, jaką musiała zrobić w życiu”.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest rowerek biegowy trójkołowy dla dziecka?
Czym jest rowerek biegowy trójkołowy dla dziecka?
Obecnie panuje duże zainteresowanie różnego rodzaju pojazdami dla najmłodszych, dzięki którym mogą spędzić miło i aktywnie wolny czas, cieszyć się urokami pięknej pogody. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje rowerek biegowy trójkołowy dla dzieci.
Pilates w ciąży – sposób na utrzymanie kondycji i lepsze przygotowanie do porodu
Pilates w ciąży – sposób na utrzymanie kondycji i lepsze przygotowanie do porodu
Sprawdź, jak zestaw ćwiczeń pilatesu wzmacnia mięśnie całego ciała, poprawia wydolność i relaksuje obolałe ciało!
10-minutowy trening unoszący i ujędrniający biust (FitDoncia)
10-minutowy trening unoszący i ujędrniający biust (FitDoncia)
Piękny i jędrny biust to marzenie każdej z nas – w końcu nic nie przykuwa uwagi tak mocno, jak seksowny […]
Ostatnie wpisy