Polecamy
Okulista dziecięcy – kiedy należy odwiedzić tego specjalistę?
Healthy lifestyle

Okulista dziecięcy – kiedy należy odwiedzić tego specjalistę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy udać się ze swoim dzieckiem do okulisty. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – jak najwcześniej. Małe dzieci nie są w stanie zakomunikować nam, że mają problemy ze wzrokiem. Z kolei zbyt późno wykryta wada może mieć dramatyczne konsekwencje.

Okulista dziecięcy Warszawa – pierwsza wizyta z dzieckiem

Jeżeli mieszkamy w dużych miastach takich jak na przykład Warszawa, mamy do wyboru ogromną ilość gabinetów okulistycznych. Warto wybrać taki, który jest dobrze przystosowany do pracy z najmłodszymi pacjentami. Badanie okulistyczne należy przeprowadzić już u bardzo małego dziecka (przed ukończeniem pierwszego roku życia), a następnie systematycznie je powtarzać.

Warto zdawać sobie sprawę, że natychmiastowa wizyta u okulisty dziecięcego jest konieczna wówczas, gdy zauważymy, że nasze dziecko zaczyna często mrużyć i przecierać oczy, siedzi bardzo blisko telewizora, jest nadwrażliwe na światło. U starszych dzieci alarmujące jest nagłe pogorszenie wyników w nauce.

Nie warto zwlekać z wizytą u okulisty w nadziei, że problem sam się rozwiąże. W większości przypadków nie rozwiąże się, a wręcz pogłębi, co będzie miało negatywny wpływ na rozwój naszego dziecka. Za jak najszybszą wizytą u okulisty przemawia również fakt, że wady wzroku wykryte we wczesnym dzieciństwie można zazwyczaj skutecznie wyleczyć (leczenie nie jest tak efektywne u osób dorosłych).

Okulary i soczewki kontaktowe dla dziecka

Często zdarza się, że okulista wykrywa u dziecka wadę wzroku i rekomenduje zakup okularów. W przypadku części dzieci pojawia się poważny problem, gdyż nie chcą one nosić okularów. W takiej sytuacji możemy pozwolić dziecku wybrać takie oprawki, jakie najbardziej się mu podobają. Zwiększa to szansę, że okulary przestaną wywoływać jedynie negatywne skojarzenia. Pamiętajmy jednak, żeby zaproponować dziecku jedynie oprawki lekkie, wygodne, które nie będą zawężać pola widzenia.

Przy zakupie okularów należy wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Soczewki w okularach dla dorosłych są zazwyczaj szklane. Dla dzieci lepiej jest wybierać te, które są wykonane z plastiku, gdyż ryzyko upadku i ich rozbicia jest tu znacznie wyższe. Latem warto jest pamiętać nie tylko o korekcji wzroku, ale też ochronie oczy dziecka przed niekorzystnym wpływem promieniowania słonecznego. Z tego względu warto zastanowić się nad zakupem korekcyjnych okularów przeciwsłonecznych.

Starszym dzieciom (od około 12 roku życia) możemy zaproponować soczewki kontaktowe. Soczewki są dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy dziecku bardzo zależy na wyglądzie i nie jest ono w stanie zaakceptować okularów. Soczewki kontaktowe są znacznie lepszym rozwiązaniem dla dzieci, które uprawiają sport. Sporty zespołowe to spore ryzyko urazu, a zagrożenie jest tym większe, gdy dziecko nosi okulary.

W przypadku, gdy nasze dziecko chodzi na basen, niezbędnym zakupem będą okulary basenowe z korekcją wzroku.

Jak wybrać dobrego okulistę?

Wzrok dziecka powinien być dla nas priorytetem, dlatego powinniśmy poświęcić czas na wybór dobrego lekarza okulisty. Zdecydowanie warto jest sprawdzić opinie o danym specjaliście (możemy je znaleźć między innymi w takich serwisach jak znanylekarz.pl). Koniecznie sprawdźmy czy w placówce, w której zatrudniony jest dany lekarz oferowana jest szeroka gama zabiegów i badań okulistycznych. Im szersza oferta, tym większe szanse na wykrycie wady wzroku u dziecka i rozpoczęcie szybkiego jej leczenia. Pamiętajmy, że okulista powinien mieć nie tylko kompetencje twarde, ale też odpowiednie podejście do pacjenta. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dzieci.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poznaj uroki aktywnego wypoczynku na rzece – kajakowanie i rafting jako alternatywa dla tradycyjnej turystyki
Poznaj uroki aktywnego wypoczynku na rzece – kajakowanie i rafting jako alternatywa dla tradycyjnej turystyki
Aktywny wypoczynek na rzece oferuje niezapomniane doznania. Dowiedz się o urokach kajakowania i raftingu jako alternatyw dla standardowego urlopu.
Od biegania bolą stawy a rowerzyści mają ciągle wypadki — rozwiewamy sportowe mity
Od biegania bolą stawy a rowerzyści mają ciągle wypadki — rozwiewamy sportowe mity
Przyszedł w twoim życiu czas na sport? Nie ma okoliczności, w których byłaby to zła decyzja.
Jak wykorzystać atrakcje interaktywne do ożywienia twojej imprezy?
Jak wykorzystać atrakcje interaktywne do ożywienia twojej imprezy?
Dowiedz się, jak atrakcje interaktywne mogą dodać energii i emocji twojej imprezie, angażując gości w innowacyjne i zapadające w pamięć doświadczenia.
Tagi
Ostatnie wpisy