Polecamy
W jakie składniki wzbogacić dietę sportową?
DietaZdrowe odżywianie

W jakie składniki wzbogacić dietę sportową?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, i w rzeczywistości tak właśnie jest. To porzekadło mimo dość niewielu informacji technicznych w dalszym ciągu pozostaje aktualne, gdyż to, co spożywa każdy z nas, ma wpływ na całe nasze życie, w tym na zdrowie oraz możliwości ciała i umysłu. Wiedzą o tym doskonale między innymi sportowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest optymalna ilość makro- i mikroelementów. Sama dobra żywność, szczególnie w przypadku sportowców, niestety nie dostarcza ich zbyt wiele, przez co należy je dołączyć do diety z zewnątrz. Jakie składniki lub dodatkowe suplementy okażą się najlepsze? Odpowiadamy!

Zadbaj o makroskładniki!

Każdy początkujący sportowiec, komponując swoją pierwszą lub każdą kolejną dietę, dba głównie o ilość spożywanych codziennie makroskładników oraz ich zgodność z wymaganiami organizmu. W skład tej kategorii wchodzą między innymi białka, węglowodany oraz tłuszcze, czyli trzy najważniejsze makroskładniki, które dostarczają organizmowi odpowiednią dawkę energii, jak tłuszcze i węglowodany, lecz także służą jako podstawowy budulec mięśni – czyli białko. Wszystkie te składniki są niezwykle istotne i mają decydujący wpływ na szybkość chudnięcia lub budowania masy mięśniowej, dostarczają bowiem 4 kcal energii, w przypadku białka i węglowodanów, aż do 9 kcal w przypadku tłuszczy.

Mikroskładniki też mają znaczenie

Równie istotne są także mikroelementy, znane również jako mikroskładniki, których w diecie jest bardzo mało, lecz mają dla organizmu bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim ich dzienne spożycie z reguły nie przekracza 100 mg na dobę. To wynik zarówno niewielkiego zapotrzebowania, jak i małej podaży cynku, miedzi, żelaza oraz fluoru czy manganu.

Dodatkowe suplementy, które warto mieć pod ręką

Warto jednak w walce ze zbyt dużą wagą lub zbyt małą masą mięśniową posiłkować się dodatkowymi suplementami diety, które mogą w bardzo dużym stopniu wpłynąć na rezultaty ćwiczeń i samej diety. Wszystkie są przebadane, bezpieczne i przy właściwym dawkowaniu bardzo efektywne, dlatego stanowią podstawowe dodatki w szafie każdej osoby dbającej o swój wygląd.

  • Kreatyna – to suplement doskonale znany przede wszystkim kulturystom, który ma na celu przyspieszenie budowania suchej masy mięśniowej, czyli pozbawionej tłuszczu. Kreatyna może mieć formę jabłczanu, cytrynianu, chelatu lub monohydratu i z reguły występuje w formie rozpuszczalnego proszku.
  • Spalacze tłuszczu – czasami zrzucanie nadmiarowych kilogramów wydaje się zbyt trudne i tak też czasami bywa. Warto zwiększyć efektywność diety redukcyjnej i sięgnąć po tabletki, proszek lub płyn, zawierający np. L-Karnitynę lub inne związki przyspieszające metabolizm organizmu. Spalacze tłuszczu mają to do siebie, że zazwyczaj nie wykazują żadnych skutków ubocznych.

BCAA – to aminokwasy rozgałęzione, które cechują się wysoką efektywnością i drogocennym działaniem na cały organizm. Zazwyczaj BCAA występuje w formie tabletek i ma korzystny wpływ na utrzymanie właściwego metabolizmu, dlatego pomaga w budowaniu i utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej w trakcie redukcji przed sezonem.

Fot.: Brooke Lark/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Praca i pasja w jednym! Jak zostać instruktorką zumby?
Praca i pasja w jednym! Jak zostać instruktorką zumby?
Prowadzenie treningów zumby to zajęcie, które może rozpocząć niemal każda miłośniczka aktywności fizycznej. Sprawdź, jakie należy spełnić warunki, aby zostać instruktorką zumby.
Rowery elektryczne MTB – jaki wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie?
Rowery elektryczne MTB – jaki wybrać, na co zwracać uwagę przy zakupie?
Uwielbiasz zwiedzać pasma górskie, ale Twój urlop trwa zdecydowanie za krótko, aby podczas pobytu nacieszyć się wspaniałymi widokami z różnych lokalizacji? Mamy rozwiązanie, jest nim rower elektryczny MTB
Jak wybrać idealny puchar na sportowe uroczystości?
Jak wybrać idealny puchar na sportowe uroczystości?
Szukasz odpowiedniego pucharu na sportowe uroczystości? Dowiedz się, jakie aspekty brać pod uwagę, aby wyboru dokonać świadomie i zgodnie z rodzajem wydarzenia.
Ostatnie wpisy