Polecamy
W jakie składniki wzbogacić dietę sportową?
DietaZdrowe odżywianie

W jakie składniki wzbogacić dietę sportową?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, i w rzeczywistości tak właśnie jest. To porzekadło mimo dość niewielu informacji technicznych w dalszym ciągu pozostaje aktualne, gdyż to, co spożywa każdy z nas, ma wpływ na całe nasze życie, w tym na zdrowie oraz możliwości ciała i umysłu. Wiedzą o tym doskonale między innymi sportowcy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest optymalna ilość makro- i mikroelementów. Sama dobra żywność, szczególnie w przypadku sportowców, niestety nie dostarcza ich zbyt wiele, przez co należy je dołączyć do diety z zewnątrz. Jakie składniki lub dodatkowe suplementy okażą się najlepsze? Odpowiadamy!

Zadbaj o makroskładniki!

Każdy początkujący sportowiec, komponując swoją pierwszą lub każdą kolejną dietę, dba głównie o ilość spożywanych codziennie makroskładników oraz ich zgodność z wymaganiami organizmu. W skład tej kategorii wchodzą między innymi białka, węglowodany oraz tłuszcze, czyli trzy najważniejsze makroskładniki, które dostarczają organizmowi odpowiednią dawkę energii, jak tłuszcze i węglowodany, lecz także służą jako podstawowy budulec mięśni – czyli białko. Wszystkie te składniki są niezwykle istotne i mają decydujący wpływ na szybkość chudnięcia lub budowania masy mięśniowej, dostarczają bowiem 4 kcal energii, w przypadku białka i węglowodanów, aż do 9 kcal w przypadku tłuszczy.

Mikroskładniki też mają znaczenie

Równie istotne są także mikroelementy, znane również jako mikroskładniki, których w diecie jest bardzo mało, lecz mają dla organizmu bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim ich dzienne spożycie z reguły nie przekracza 100 mg na dobę. To wynik zarówno niewielkiego zapotrzebowania, jak i małej podaży cynku, miedzi, żelaza oraz fluoru czy manganu.

Dodatkowe suplementy, które warto mieć pod ręką

Warto jednak w walce ze zbyt dużą wagą lub zbyt małą masą mięśniową posiłkować się dodatkowymi suplementami diety, które mogą w bardzo dużym stopniu wpłynąć na rezultaty ćwiczeń i samej diety. Wszystkie są przebadane, bezpieczne i przy właściwym dawkowaniu bardzo efektywne, dlatego stanowią podstawowe dodatki w szafie każdej osoby dbającej o swój wygląd.

  • Kreatyna – to suplement doskonale znany przede wszystkim kulturystom, który ma na celu przyspieszenie budowania suchej masy mięśniowej, czyli pozbawionej tłuszczu. Kreatyna może mieć formę jabłczanu, cytrynianu, chelatu lub monohydratu i z reguły występuje w formie rozpuszczalnego proszku.
  • Spalacze tłuszczu – czasami zrzucanie nadmiarowych kilogramów wydaje się zbyt trudne i tak też czasami bywa. Warto zwiększyć efektywność diety redukcyjnej i sięgnąć po tabletki, proszek lub płyn, zawierający np. L-Karnitynę lub inne związki przyspieszające metabolizm organizmu. Spalacze tłuszczu mają to do siebie, że zazwyczaj nie wykazują żadnych skutków ubocznych.

BCAA – to aminokwasy rozgałęzione, które cechują się wysoką efektywnością i drogocennym działaniem na cały organizm. Zazwyczaj BCAA występuje w formie tabletek i ma korzystny wpływ na utrzymanie właściwego metabolizmu, dlatego pomaga w budowaniu i utrzymaniu prawidłowej masy mięśniowej w trakcie redukcji przed sezonem.

Fot.: Brooke Lark/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moda w sportowym stylu – czym się wyróżnia?
Moda w sportowym stylu – czym się wyróżnia?
Przywykliśmy do stwierdzenia, że strój sportowy ma być przede wszystkim funkcjonalny.
Aqua zumba – taneczne szaleństwo w wodzie
Aqua zumba – taneczne szaleństwo w wodzie
Szukasz treningu, który nie obciąża stawów i nie jest zbyt forsowny? Chcesz się dobrze bawić podczas ćwiczeń? Wypróbuj aqua zumbę!
Kiedy wrócić do treningu i jakie ćwiczenia wykonywać po cesarskim cięciu?
Kiedy wrócić do treningu i jakie ćwiczenia wykonywać po cesarskim cięciu?
Wróć do formy po cesarskim cięciu w bezpieczny i przemyślany sposób!
Ostatnie wpisy