Polecamy
O czym należy pamiętać, przechodząc na dietę?
DietaZdrowe odżywianie

O czym należy pamiętać, przechodząc na dietę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Optymalna dieta przynosi długofalowe korzyści. Zdrowy styl życia pozwala stracić zbędne kilogramy, zyskać energię do działania, a także uregulować ciśnienie krwi, obniżyć ryzyko wystąpienia wielu chorób oraz zwiększyć odporność organizmu. Przeczytaj, co warto mieć na uwadze, przechodząc na dietę. 

Zmiana nawyków to proces

Rozpoczęcie diety oznacza przystosowanie się do pewnych reguł w codziennym życiu, ale te wprowadzone na stałe, staną się przyzwyczajeniem i pozwolą Ci cieszyć się dobrym samopoczuciem. Warto jednak pamiętać o tym, że proces zmiany nawyków może być długi i niekomfortowy. Przy rozpoczynaniu diety należy uzbroić się w cierpliwość -–będzie ona potrzebna także w oczekiwaniu na efekty przemian.

Aby zmiany były długoterminowe i trwałe, powinny być wprowadzane bez pośpiechu i według zaleceń specjalistów. Warto poświęcić czas na analizę dotychczasowego jadłospisu i indywidualny dobór diety. Stopniowe eliminowanie błędów żywieniowych jest bezpieczniejsze dla organizmu i pozwala uniknąć efektu jo-jo. 

Jak poradzić sobie z podjadaniem? 

Przyczyną nadmiernej masy ciała jest długotrwałe występowanie dodatniego bilansu energetycznego. Aby dieta odchudzająca była skuteczna, należy zadbać o deficyt kaloryczny, który powinien powstać na skutek odejmowania kalorii z węglowodanów lub tłuszczy. Warto wyeliminować z diety niezdrowe węglowodany, rafinowane cukry i słodkie napoje, które w dużej mierze przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Dieta powinna być też zawsze dostosowana do indywidualnego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, warunków zdrowotnych oraz preferencji smakowych. 

Dla odchudzania i utrzymania stabilnej wagi konieczne jest zaprzestanie podjadania między posiłkami. Warto zwiększyć samoświadomość odnośnie przyczyn – innych niż głód fizjologiczny – które sprawiają, że sięgamy po przekąski. Może to być nuda, sposób na radzenie sobie ze stresem lub trudnymi emocjami. Aby dieta przyniosła pożądane efekty, należy zadbać o odpowiednią jakość i ilość snu, a także znaleźć inne formy na radzenie sobie ze stresem i nadmiarem emocji. 

Oczyszczenie organizmu z toksyn

Nadmiar spożywanego jedzenia lub braki potrzebnych składników w pożywieniu mogą powodować zachwianie procesów metabolicznych, co skutkuje odkładaniem się substancji, które powinny zostać wydalone z organizmu.

Jeśli planujesz zmianę diety, dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie detoksykacji. W tym celu dobrze sprawdzi się dieta sokowa, która pozwala na pozbycie z nadmiaru wody z organizmu, a tym samym zmniejszenie obrzęków i opuchlizny. Naturalny detoks sokowy umożliwia również uzupełnienie niedoborów, ponieważ owoce i warzywa to naturalne źródła witamin, minerałów, błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Częstymi skutkami kuracji sokowej jest utrata kilogramów, a także poprawa stanu włosów i paznokci.

Zdj. główne: Louis Hansel/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobierać akcesoria do techniki feedera – poradnik dla początkujących
Jak dobierać akcesoria do techniki feedera – poradnik dla początkujących
Wyposaż się w niezbędne akcesoria do karmienia ryb, odkrywając najskuteczniejsze techniki feedera. Poradnik dla początkujących zawiera wszystko, co powinieneś wiedzieć, by cieszyć się doskonałymi wynikami wędkowania.
Co zabrać w góry jesienią? Poradnik dla każdej miłośniczki turystyki
Co zabrać w góry jesienią? Poradnik dla każdej miłośniczki turystyki
Jesień to niebywale piękna i kolorowa pora roku, a więc idealnie pasuje do górskiej scenerii. Każdy miłośnik gór wie, iż to najpiękniejsze miejsca na ziemi, w których czujemy się jakbyśmy byli wolni i pozbawieni trosk życia codziennego.
Kolor ma znaczenie. Picie różowych napojów zwiększa wydajność naszych ćwiczeń!
Kolor ma znaczenie. Picie różowych napojów zwiększa wydajność naszych ćwiczeń!
Większość z nas nie wyobraża sobie udanego treningu bez ulubionego napoju. Zazwyczaj wybieramy go na podstawie składu, nie zwracając większej […]
Ostatnie wpisy