Polecamy
Taniec brzucha – poczuj się jak gwiazda Bollywood!
Wasze hobby

Taniec brzucha – poczuj się jak gwiazda Bollywood!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Brakuje Ci pewności siebie? Chcesz trochę schudnąć? A może szukasz nowego hobby? To wszystko, i wiele więcej, spełniają nie tylko egzotyczne sztuki walki, ale także taniec. Być może taniec brzucha okaże się dla ciebie ciekawym przystankiem w życiu.

Charakterystyka

Prawdopodobnie każdy z nas ma jakieś wyobrażenie tańca brzucha. Zmysłowość, kobiecość, rekwizyty, delikatność. Bollywood oraz Zachód doskonale poradziły sobie z szerzeniem wizerunku tancerki brzucha, jednak czy prawdziwego?

Taniec brzucha znany jest przede wszystkim ze swojego niezwykle zmysłowego stylu, który został stworzony ku uciesze mężczyzn. Chociaż współcześnie w niektórych krajach mężczyźni faktycznie stanowią największą część publiczności, to pierwotnie taniec brzucha był doświadczeniem duchowym – częścią rytuału czy modlitwy. W drodze podbojów taniec trafił do krajów muzułmańskich, gdzie praktykowano go głównie w formie rozrywki: u Arabów – dla mężczyzn, a u Turków – dla kobiet.

W kulturze tureckiej tańczono go także podczas porodów, ponieważ wierzono, że w ten sposób ani dziecku, ani matce nic się nie stanie. Nie jest to jednak taniec płci. Mężczyźni, tak jak kobiety, mogą zostać tancerzami brzucha, albo raczej tancerzami tańca orientalnego. 

Taniec brzucha to niepoprawna nazwa wymyślona przez Francuzów, a następnie skalkowana przez słowniki innych języków. Mimo tego dużo precyzyjnej ukazuje specyfikę tego tańca niż nazwa: „taniec orientalny”, ponieważ odnosi się do wykonywanych przez tancerzy i tancerki ruchów brzuchem. Oryginalna nazwa pokazuje jednak, że ten rodzaj tańca uaktywnia także biodra, biust oraz ręce.

Dosyć spokojny – w porównaniu z innymi wschodnimi tańcami – taniec brzucha ma jeszcze jedną niewątpliwą zaletę: może go zacząć uprawiać absolutnie każdy bez względu na tuszę czy wiek. Nikt nie zostanie odtrącony.

Akcesorie i techniki

W tańcu brzucha można wyróżnić wiele technik i rodzajów zależnych od kraju pochodzenia. Chociaż czasami niełatwo wychwycić różnice, to jednak one istnieją, dlatego warto się wcześniej zastanowić nad preferowanym typem tego tańca.

Oczywiście taniec brzucha to tylko ogólna nazwa dla określenia pewnego sposobu poruszania się. Z tego powodu można wymienić wiele typów tego tańca, jednak warto zwrócić szczególną uwagę na jego dwa warianty: klasyczny taniec egipski i klasyczny taniec turecki. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej statyczny. Tancerka (lub tancerz) skupia się w nim głównie na ruchu rąk oraz raczej odseparowanych ruchów bioder i brzucha. Z kolei w tańcu tureckim bardzo ważnym elementem jest przestrzeń, dzięki której taniec brzucha przeradza się w energiczne show.

Dobre widowisko nie może się jednak obejść bez ognia i wybuchów. W tańcu brzucha tę rolę spełniają liczne akcesoria, z którymi tancerze uczą się poruszać, i stroje. Zarówno wykorzystywane chusty, bębenki czy wachlarze, jak i ubrania zachwycają kolorami. Dla wzmocnienia efektu, do strojów przyszywa się złote monety, które pobrzękują w tańcu.

Efekty i korzyści

Taniec brzucha pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Pozwala zrzucić zbędne kilogramy z okolicy talii, wyrobić kondycję oraz uelastycznić sylwetkę. Równocześnie jego wpływ na zdrowie psychiczne jest nieoceniony. Dzięki tańcowi brzucha można się poczuć dużo pewniej i polubić swoje ciało. To wszystko jest zasługą delikatnych, subtelnych ruchów oraz stroju, w którym nie da się wyglądać niekorzystnie.

Zdj. główne: Elesban Landero Berriozábal/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Moda w sportowym stylu – czym się wyróżnia?
Moda w sportowym stylu – czym się wyróżnia?
Przywykliśmy do stwierdzenia, że strój sportowy ma być przede wszystkim funkcjonalny.
Joga Kundalini – korzyści i zagrożenia
Joga Kundalini – korzyści i zagrożenia
Wyjątkowo kojąca joga Kundalini jest doskonałą odpowiedzią na zabiegany tryb życia. Pozwala zwolnić i zdystansować się od problemów. Dowiedz się więcej o Kundalinjodze!
Zalety i zastosowania nowoczesnych zamków elektronicznych w przestrzeniach biznesowych i prywatnych
Zalety i zastosowania nowoczesnych zamków elektronicznych w przestrzeniach biznesowych i prywatnych
Dowiedz się, jak nowoczesne zamki elektroniczne mogą poprawić bezpieczeństwo i wygodę zarówno w przestrzeniach biznesowych, jak i w domowym zaciszu.
Ostatnie wpisy