Polecamy
Co zabrać na wyprawę do lasu?
Wasze hobby

Co zabrać na wyprawę do lasu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz weekendowy wypad na łono natury? A może zaczynasz przygodę z biwakami i obozowaniem w lesie? Niezależnie od Twoich planów, na wycieczkę do lasu trzeba dobrze się przygotować. Sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć, pakując plecak!

Wygodne ubrania

Podstawą z pewnością są ubrania. Powinny być komfortowe, wykonane z materiałów wysokiej jakości (tak, aby nie ulec szybkiemu zniszczeniu), a także wystarczająco grube, by chronić przed wiatrem i niższymi temperaturami. Dobrze sprawdzą się koszulki techniczne, wykonane z oddychających materiałów. W lesie pozostajesz w ciągłym ruchu – przemieszczasz się, budujesz szałas czy szukasz suchego drewna do rozpalenia ogniska. Ciasne, nieprzewiewne materiały będą niekomfortowe, najpierw szybko się w nich spocisz, a następnie zrobi Ci się chłodno z powodu wiatru i wysychania potu na skórze. 

Oczywiście, koszulka to nie wszystko. Jeśli poszukujesz idealnych spodni na leśną wyprawę, powinnaś rozważyć bojówki, joggery lub dresy, które znajdziesz na przykład tutaj: https://www.militarjach.pl/pol_m_Odziez-wojskowa-279.html. Wzór moro doskonale ukryje zabrudzenia od ziemi czy błota, a w dodatku taka odzież będzie znacznie łatwiejsza do doczyszczenia. Zaopatrz się również w bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. Nawet jeśli nie spadnie deszcz, planując pozostać w lesie na noc, musisz liczyć się z pojawieniem się rosy. 

Ważnym punktem wyposażenia odzieżowego jest również bielizna termoaktywna i skarpety. Pamiętaj o tym, żeby zabrać przynajmniej kilka par – jeśli przemokną Ci buty, koniecznie zmień skarpety. W takich kwestiach z przyrodą nie ma żartów – chroń się przed przemarznięciem i przeziębieniem. Twoje buty powinny być w miarę możliwości nieprzemakalne i przystosowane do długich, pieszych wędrówek, ale przede wszystkim: wygodne. Nie zakładaj nowych butów na żadną wyprawę!

Przydatny ekwipunek

Jeśli wybierasz się do lasu, którego nie znasz, absolutną podstawą jest wyposażenie się w mapę papierową i kompas. Oczywiście, dopóki działa Twój telefon, możesz korzystać z GPS, ale w sytuacji awaryjnej bateria albo nawigacja może zawieść – a kompas i mapa nie zawiodą Cię nigdy. Ważne jest również zabranie ze sobą sprzętów, które pomogą Ci w zbudowaniu szałasu – dobrze naostrzonego noża i liny. 

Jeśli wybierasz się do lasu, by poobserwować przyrodę, może Ci się również przydać lornetka, a jeśli Twoim celem jest polowanie – celownik termowizyjny. Celownik możesz też wykorzystać do obserwacji, jeśli interesują Cię gatunki prowadzące nocny tryb życia. Natomiast biorąc za cel owady i pajęczaki, nie zapomnij o lupie.

Prowiant

W przypadku prowiantu wszystko zależy od czasu, jaki zamierzasz spędzić w lesie. Koniecznie zadbaj o odpowiednią ilość wody – możesz nie znaleźć czystego źródła ani nie doczekać deszczu, więc weź ze sobą zapas! Pamiętaj, że odwodnienie może bardzo szybko wyniszczyć Twój organizm. Ważna kwestią jest też żywność – najlepiej zaopatrz się w suchy, łatwy do przechowywania i lekki prowiant. Dzięki temu będziesz mogła nieść go ze sobą przez wiele kilometrów.

Zdj. główne: Imat Bagja Gumilar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ciche Cardio, czyli domowy trening na całe ciało bez podskoków (Monika Kołakowska)
Ciche Cardio, czyli domowy trening na całe ciało bez podskoków (Monika Kołakowska)
Jeśli zamierzasz przeprowadzić trening cardio w swoim mieszkaniu albo w domu, a jednocześnie nie chcesz zakłócać spokoju współdomowników czy sąsiadów, […]
Na czym tak naprawdę polega weganizm?
Na czym tak naprawdę polega weganizm?
W tym artykule przyjrzymy się bliżej ideologii weganizmu, jego głównym założeniom i wpływowi, jaki może mieć na nasze zdrowie, środowisko i etykę.
Jak kupować ubrania i akcesoria sportowe?
Jak kupować ubrania i akcesoria sportowe?
Chcesz zacząć uprawiać sport, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy, jak kupować ubrania i akcesoria sportowe z głową.
Ostatnie wpisy