Polecamy
Dlaczego pracownicy biurowi powinni wykonywać ćwiczenia McKenziego?
Healthy lifestyle

Dlaczego pracownicy biurowi powinni wykonywać ćwiczenia McKenziego?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Mianem ćwiczeń McKenziego określa się grupę ćwiczeń, która bardzo dobrze sprawdza się w walce z bólami kręgosłupa. Nie tylko pozwalają się one ich pozbyć, lecz także zapobiegają ich nawrotom. Ćwiczenia McKenziego są w szczególności polecane pracownikom biurowym. Na czym dokładnie polegają? Jak prawidłowo je wykonywać? 

Ćwiczenia McKenziego – co to takiego?

Ćwiczenia McKenziego są metodą opracowaną przez fizjoterapeutę – Robina McKenziego. Ich główną zaletą jest to, że każdy może je wykonywać. Polecane są one między innymi pracownikom biurowym, osobom borykającym się z wypadaniem dysku oraz tym, które mają problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Ćwiczenia McKenziego to także świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy cierpią na bóle szyi, na przykład na skutek przebytego urazu. Zestaw jest skonstruowany w taki sposób, że nie ma tutaj możliwości, aby doszło do przeciążenia jakiejkolwiek części ciała.

Aby ćwiczenia McKenziego były skuteczne, należy je wykonywać regularnie, najlepiej 1 lub 2 razy dziennie. Nie powinno się z nich rezygnować w momencie ustąpienia dolegliwości bólowych. Trening należy kontynuować, lecz z nieco mniejszą intensywnością. Dzięki temu skutecznie zapobiec można nawrotom przykrych dolegliwości. Uwaga! Metoda McKenziego powinna być wyłącznie dodatkiem do codziennej aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem wykonywania tego typu ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Warto wspomnieć tutaj także o tym, że trening McKenziego świetnie łagodzi ból bioder. Jeżeli nie okaże się on skuteczny, warto skonsultować z terapeutą zestaw wykonywanych ćwiczeń i wprowadzić niezbędne zmiany polegające na przykład na zmianie pozycji wyjściowej czy modyfikacji wykonywanego ruchu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że rezultaty ćwiczeń McKenziego zależą od przyczyny bólu. Czy taki trening jest skuteczny? Jak najbardziej! Zostało to bowiem poparte badaniami naukowymi. Ćwiczenia McKenziego pozwalają skutecznie rozpoznać objawy nadchodzącego ataku bólu. Zanim poddamy się takiej terapii, warto skonsultować się z certyfikowanym terapeutą, który będzie w stanie skutecznie przeprowadzić terapię.

Terapia McKenziego – najpopularniejsze ćwiczenia

Jak powinna wyglądać terapia McKenziego? Poniżej prezentujemy najpopularniejsze ćwiczenia, które mogą wchodzić w skład takiego treningu.

Jednym z ćwiczeń jest leżenie przodem. Kładziemy się na brzuchu z ramionami ułożonymi wzdłuż ciała i głową obróconą w jedną stronę. Bierzemy kilka głębokich oddechów, a następnie rozluźniamy się całkowicie na 3 minuty, świadomie eliminując napięcia mięśni dolnej części pleców, bioder oraz nóg. To doskonałe ćwiczenie na rozpoczęcie treningu. 

Drugie z ćwiczeń McKenziego to leżenie w przeproście. Leżymy na brzuchu i unosimy łokcie nad barkami, opierając się na przedramionach. Bierzemy kilka głębokich wdechów – ułatwi to rozluźnienie poszczególnych mięśni. Pozostajemy w tej pozycji przez około 3 minuty. Ćwiczenie to bardzo dobrze sprawdza się w przypadku osób borykających się z uporczywymi bólami krzyża. 

Terapia McKenziego obejmuje również przeprost w pozycji leżącej. Na czym polega to ćwiczenie? Leżymy na brzuchu i unosimy dłonie pod barkami. Prostując ramiona w łokciach, wypychamy górną część ciała ku górze tak wysoko, na ile pozwalają nam na to dolegliwości bólowe. Niezwykle ważne jest tutaj to, aby rozluźnić mięśnie miednicy, bioder oraz nóg. 

Następnym ćwiczeniem wchodzącym w skład terapii McKenziego jest przeprost w pozycji stojącej. Jak go wykonać? Stajemy z wyprostowanymi plecami i stopami w lekkim rozkroku. Unosimy dłonie na wysokość talii w taki sposób, aby palce były skierowane w dół i stykały się w centralnej linii kręgosłupa. Odginamy tułów możliwie jak najdalej w tył. Utrzymujemy tę pozycję przez 2 sekundy.

Zdj. główne: Elisa Ventur/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gorsety fitness – zbawienie czy przekleństwo?
Gorsety fitness – zbawienie czy przekleństwo?
Gorset treningowy pomoże osiągnąć cel, jakim jest szczupła sylwetka. Czy może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku? Dowiedz się więcej na ten temat!
Mariola Bojarska-Ferenc i Anna Lewandowska łączą siły! Pierwszy na świecie trening specjalnie dla kobiet 50+
Mariola Bojarska-Ferenc i Anna Lewandowska łączą siły! Pierwszy na świecie trening specjalnie dla kobiet 50+
Legenda polskiego fitnessu, Mariola Bojarska-Ferenc, jako pierwsza kobieta na świecie będzie prezentować ćwiczenia przeznaczone dla kobiet po 50. roku życia! […]
Tabata dla kobiet – jak wygląda przykładowy plan treningowy?
Tabata dla kobiet – jak wygląda przykładowy plan treningowy?
Lubisz tabatę? Sprawdź propozycję naszych planów treningowych na 4 lub na 8 ćwiczeń. Wolisz trening video? Też znajdziesz coś dla siebie!
Ostatnie wpisy