Polecamy
Relaksacja mięśni dna miednicy – najlepsze sposoby
Healthy lifestyle

Relaksacja mięśni dna miednicy – najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dno miednicy jest siecią mięśni, które podtrzymują pęcherz, jelita i macicę. Wiele kobiet doświadcza problemów, takich jak nietrzymanie moczu, w wyniku porodu, otyłości, przewlekłych zaparć lub innych obciążeń dna miednicy. 

Jakie są objawy napiętej miednicy?

Oprócz nietrzymania moczu, napięte dno miednicy wiąże się z takimi objawami jak ból podczas stosunku płciowego, ból miednicy, objawy parcia na mocz i inne zaburzenia opróżniania pęcherza. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • wrodzona słaba tkanka łączna
  • otyłość
  • nadużywanie mięśni dna miednicy, na przykład z powodu podnoszenia ciężkich przedmiotów
  • przewlekły kaszel lub astma
  • zmiany hormonalne związane z menopauzą
  • ciąża
  • narodziny dziecka
  • interwencje chirurgiczne

Oddychanie przeponowe dla rozluźnienia dna miednicy

Przepona działa w synergii z dnem miednicy i pomaga promować rozluźnienie mięśni. Jest to ważne dla zmniejszania bólu i promowania optymalnego funkcjonowania mięśni. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu, tuż poniżej klatki żebrowej. Weź głęboki wdech, licząc do trzech, a następnie wydech licząc do czterech. Kiedy robisz wdech, twoje dno miednicy rozluźnia się, a kiedy robisz wydech, dno miednicy powraca do stanu spoczynku. Ćwicz to oddychanie przez 5-10 minut każdego dnia.

Rozciąganie obręczy miednicznej dla rozluźnienia dna miednicy

Pierwszą pozycją jest położenie „szczęśliwego dziecka”. Połóż się na plecach. Rozstaw kolana szerzej niż klatka piersiowa i unieś je w kierunku pach. Nogi możesz trzymać rękami za kolana lub za kostki, ale staraj się, aby kostki znajdowały się nad kolanami. Możesz utrzymać tę pozycję lub delikatnie kołysać się na plecach z boku na bok.

Kolejnym pomysłem na rozluźnienie mięśni miednicy, jest pozycja „dziecka”. Zacznij na dłoniach i kolanach. Rozstaw szeroko kolana, tak aby duże palce u stóp były w kontakcie. Delikatnie pochyl się do przodu, przesuwając tułów w dół, pomiędzy uda. Ramiona wyciągnięte przed siebie.

Innym sposobem jest rozciąganie przywodzicieli. Połóż się na plecach z podeszwami stóp razem i kolanami rozstawionymi na boki. Powinna to być pozycja odprężająca. Jeśli czujesz ciągnięcie wzdłuż wewnętrznej strony ud lub kości łonowych, umieść poduszki pod kolanami dla wsparcia.

Warto także zwrócić uwagę na skuteczną metodę, polegającą na rozciąganiu mięśnia biodrowego. Połóż się na plecach z ugiętymi kolanami. Połóż lewą kostkę na prawym kolanie tak jak w czworoboku. Przyciągnij prawe udo w kierunku klatki piersiowej, aby poczuć rozciąganie po zewnętrznej stronie lewego biodra. Przytrzymaj przez 30 sekund, a następnie powtórz na drugą stronę.

Alternatywne sposoby rozciągania mięśni miednicy

Jednym z dobrych sposobów na rozciąganie mięśni miednicy, jest relaksacja z pomocą dodatkowych akcesoriów. Mogą to być na przykład kulki gejszy lub wibrator. Warto zwrócić szczególną uwagę na drugi rodzaj urządzenia. Akcesoria mogą przyczynić się do tego, że problemy związane z napięciem miednicy przestaną się pojawiać. Wśród najczęściej wybieranych urządzeń, znajduje się na przykład wibrator Lelo Sona 2. Charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, a także łatwą obsługą. Ponadto wibrator Lelo Sona 2 jest bezpieczny dla zdrowia skóry oraz miejsc intymnych. To możliwe dzięki zastosowaniu materiały przyjaznego skórze, niewywołującemu podrażnień. Szukając dobrych produktów, warto odwiedzić stronę www.szpilkiwsypialni.pl.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co zabrać w góry jesienią? Poradnik dla każdej miłośniczki turystyki
Co zabrać w góry jesienią? Poradnik dla każdej miłośniczki turystyki
Jesień to niebywale piękna i kolorowa pora roku, a więc idealnie pasuje do górskiej scenerii. Każdy miłośnik gór wie, iż to najpiękniejsze miejsca na ziemi, w których czujemy się jakbyśmy byli wolni i pozbawieni trosk życia codziennego.
Killer Cardio z Moniką Kołakowską (Nowa Ja w 30 dni)
Killer Cardio z Moniką Kołakowską (Nowa Ja w 30 dni)
Regularnie wykonywany trening cardio przynosi fantastyczne efekty, o czym przekonało się już tysiące kobiet. Zgrabne nogi, jędrniejsze pośladki, wysmuklone ramionami, […]
Modne legginsy do ćwiczeń – te modele są na topie!
Modne legginsy do ćwiczeń – te modele są na topie!
Sprawdź, jaki strój na trening wybrać, aby czuć się komfortowo. Modne legginsy to absolutna podstawa!
Ostatnie wpisy