Polecamy
Regeneracja – niedoceniany sprzymierzeniec każdego człowieka
Healthy lifestyle

Regeneracja – niedoceniany sprzymierzeniec każdego człowieka

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nie jest tajemnicą, że aby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie konieczna jest ciężka praca. Długie godziny spędzone przy książkach czy na wymagających treningach z pewnością zaprocentują w przyszłości. Nie można jednak zapominać o innym ważnym elemencie życia, dzięki któremu nasze osiągnięcia mogą stać się jeszcze bardziej okazałe – chodzi o zaniedbywany przez wielu odpoczynek.

Dobry sen to podstawa

Prawdopodobnie pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy na hasło „regeneracja” jest zdrowy sen. Nic dziwnego, bowiem to właśnie ta codzienna potrzeba fizjologiczna okazuje się kluczowa w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wyróżniamy dwie występujące naprzemiennie fazy snu. Pierwszą z nich jest tzw. faza REM. Charakteryzuje się ona tym, że podczas jej trwania zachodzą szybkie ruchy gałek ocznych, ponadto pojawiają się marzenia senne, wzrasta aktywność mózgu oraz częstotliwość pracy serca. Uważa się, że faza REM odpowiada za właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, choć jej rola wciąż podlega badaniom.

Drugim z etapów jest faza non-REM. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi ona pewnego rodzaju przeciwwagę dla uprzednio opisywanej fazy. Sen staje się wtedy głęboki, dochodzi do spadku ciśnienia krwi, temperatury ciała oraz tempa metabolizmu. Dodatkowo jest to czas, w którym zachodzą wszelkie procesy regeneracyjne w organizmie, a przysadka mózgowa uwalnia hormon, m.in. odpowiadający za wzrost tkanek i naprawę mięśni hormon wrostku.

Jedno jest pewne – niezależnie od okoliczności człowiek potrzebuje od 7 do 9 godzin snu na dobę. Jeśli tylko będziemy stosować się do tej niezwykle prostej zasady, w mgnieniu oka dostrzeżemy, jak duży wpływ ma ona na odnoszone przez nas rezultaty w jakiejkolwiek dyscyplinie sportowej. Odpoczynek to przecież bardzo istotna (choć często pomijana) część treningu, która zapewnia konieczne pokłady energii oraz dobry nastrój na cały czas trwania ćwiczeń.

🛌 DOBRY SEN 🛌

✅ Oznacz lub udostępnij ten post osobie której mogą przydać się informacje na temat korzyści jakie…

Opublikowany przez Fizjo-Studio Fizjoterapia Domowa Niedziela, 14 czerwca 2020

Woda jak paliwo

Dbanie o odpowiednią długość i jakość snu to rzecz jasna tylko jeden z wielu sposobów, by zregenerować się po konkretnym wysiłku fizycznym. Niebagatelną rolę odgrywa również picie wody w dużych ilościach. Trening bez spożycia właściwej ilości tej cieczy mógłby równie dobrze… nie odbyć się. Według ekspertów każdy (a szczególnie osoby aktywne fizycznie) powinien wypijać przynajmniej 3 litry wody dziennie, a to zaowocuje m.in. usunięciem z organizmu toksyn i właściwym funkcjonowaniem enzymów.

Czas na relaks!

W procesie regeneracji świetnie sprawdzą się także okłady z lodu, letnie prysznice, czynny wypoczynek (pływanie, jazda na rowerze, jogging), czy nawet tak prosta rzecz, jak wieczorne włączenie spokojnej muzyki umożliwiającej relaks po ciężkim dniu.

Okazuje się zatem, że sposoby na zażycie odrobiny odpoczynku nie należą do najbardziej skomplikowanych, dlatego tym bardziej warto nadać temu duże znaczenie.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na czym polega Ashtanga, czyli dynamiczna odmiana jogi?
Na czym polega Ashtanga, czyli dynamiczna odmiana jogi?
Nuda i joga to dla Ciebie synonimy? To znaczy, że jeszcze nie spotkałaś się z odmianą jogi Ashtanga. Poznaj zasady tego rodzaju treningu, a przekonasz się, że joga może być dynamiczna!
Jak ubrać się do ćwiczeń wykonywanych w domu?
Jak ubrać się do ćwiczeń wykonywanych w domu?
Sprawdź, kiedy warto zakupić profesjonalny ubiór sportowy i jak dobrze dopasować go do domowego treningu!
Co jeść, aby obniżyć cholesterol? Wprowadź te produkty do swojego jadłospisu już dziś!
Co jeść, aby obniżyć cholesterol? Wprowadź te produkty do swojego jadłospisu już dziś!
Dzięki połączeniu zdrowego trybu życia, regularnej aktywności fizycznej i prawidłowej diety można w szybki i skuteczny sposób obniżyć poziom cholesterolu w organizmie.
Ostatnie wpisy