Polecamy
Przeciążenie mięśni – przyczyny, objawy, leczenie
FitnessTrenuj z nami

Przeciążenie mięśni – przyczyny, objawy, leczenie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Sport a przeciążenie mięśni

Kiedy ćwiczysz regularnie lub zaczynasz uprawiać sport, zdarza się, że dochodzi do różnych kontuzji lub przeciążenia mięśni. Może wynikać to ze zbyt częstych lub błędnie wykonywanych ćwiczeń, lub złego przygotowania. Jakie są przyczyny i objawy przeciążenia mięśni?

Główne przyczyny przeciążenia mięśni

Przeciążenie lub inaczej nazywane, przetrenowanie mięśni to zjawisko patologiczne, które najczęściej wynika z wykonywania zbyt intensywnych i częstych ćwiczeń. Nieodpowiedni do możliwości ciała trening może negatywnie wpływać na układ nerwowy i mięśniowy.

Przeciążenie mięśni jest bólem powysiłkowym i można go odczuć w tych mięśniach, które były najbardziej zaangażowane w Twój trening. Zwykłe zakwasy wiążące się z nagromadzeniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej nie są jeszcze niczym niepokojącym. To jedynie sygnał od organizmu, że powinno się zrobić tymczasową przerwę od intensywnych ćwiczeń, aby mięśnie mogły odpocząć. Wtedy warto postawić na relaks lub nieobciążające ćwiczenia rozciągające. Po pewnym czasie regularnych treningów ten ból pojawia się coraz rzadziej, ponieważ mięśnie adaptują się do zwiększonego wysiłku i nie potrzebują tak częstych odpoczynków, jak na samym początku.

Ignorowanie tych pozornie niegroźnych symptomów najczęściej przyczynia się do przeciążenia mięśni. Pamiętaj, że powinno się odpuścić intensywny trening, jeżeli dotykają Cię częste skurcze. Jest to impuls układu nerwowego przekazywany do mięśni. Układ ten regeneruje się znacznie wolniej niż mięśnie, dlatego tak istotne jest zadbanie o zdrowy wypoczynek między treningami.

Na przeciążenie mięśni wpływają nie tylko zbyt intensywne ćwiczenia z rzadkimi przerwami, ale również niezdrowy tryb życia. Jeżeli nie odżywiasz się właściwie, nie śpisz wystarczająco długo, nie wprowadzasz zmian w ćwiczeniach, lub narażasz się na ciągły stres, łatwo może dojść do przetrenowania. Jest to zjawisko często dotykające zawodowych sportowców, którym brak profesjonalnej opieki fizycznej oraz psychicznej bądź korzystają z substancji dopingowych.

Przeciążenie mięśni – objawy

Poza bólem mięśni i stawów zakwasami oraz skurczami przeciążeniu mięśni towarzyszą inne objawy wpływające na codzienne funkcjonowanie. Dotyka Cię:

  • rozdrażnienie, 
  • brak apetytu, mięśnie są opuchnięte, 
  • nie możesz się dobrze wyspać, 
  • możesz niepotrzebnie utracić trochę kilogramów. 

Dla osób, które wyrabiają masę mięśniową, jest to bardzo znaczący sygnał, że ich trening nie przebiega tak, jak powinien. W przypadku tych, którzy chcą osiągnąć zmniejszenie wagi, może być to z kolei fałszywy sygnał pogłębiający ich niezdrowy stan. Jeśli jesteś zaniepokojony swoim stanem, sprawdź usługi fizjoterapeutyczne we Wrocławiu.

Jak leczyć przeciążenie mięśni? Skorzystaj z fizjoterapii we Wrocławiu

Aby uniknąć przeciążenia mięśni, zawsze należy pamiętać o przerwach w treningu. Nie powinno się codziennie ćwiczyć intensywnie, a najlepiej robić sobie dwu- lub trzydniowe przerwy, które pozwolą na regenerację organizmu. Nie oznacza to, że musisz leżeć do góry brzuchem zamknięty w czterech ścianach. Mięśnie szybciej regenerują się przy niewielkim wysiłku fizycznym. Warto wyjść na spacer, basen lub wykonać relaksujące ćwiczenia rozciągające.W przypadku gdy doszło do przeciążenia mięśni, ważna jest rehabilitacja i fizjoterapia Wrocław jest miastem, w którym znajdziesz usługi firmy Ortogenic. Dzięki odpowiedniej zaleconej zdrowej diecie oraz fizjoterapii pod okiem specjalistów, w szybkim czasie wrócisz do pełnej sprawności fizycznej.

Fot.: Yan Krukov/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym zastąpić niezdrowy majonez? Kuchenne porady
Czym zastąpić niezdrowy majonez? Kuchenne porady
Tradycyjny majonez składa się z oleju i jajek. Istnieje jednak zdrowa i wegańska alternatywa, która sprawdza się równie dobrze w kuchni.
Witamina E – wpływ na organizm
Witamina E – wpływ na organizm
Witamina E nazywana jest też witaminą młodości i płodności. Z powodu wykazywanego działania na ludzkie ciało wykorzystuje się ją w […]
Ćwicz w szpilkach! O zaletach treningu high heels fitness
Ćwicz w szpilkach! O zaletach treningu high heels fitness
High heels fitness to najbardziej kobiecy z treningów. Poznaj aktywność fizyczną, która podbiła serca kobiet na całym świecie!
Ostatnie wpisy