Polecamy
Brzuszki a płaski brzuch – czy kobiety powinny wykonywać to popularne ćwiczenie?
Trenuj z nami

Brzuszki a płaski brzuch – czy kobiety powinny wykonywać to popularne ćwiczenie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Od dłuższego czasu w świecie fitness prowadzona jest dyskusja dotycząca zasadności robienia brzuszków, jako metody na wzmocnienie mięśni brzucha. 

Czy brzuszki mogą zaszkodzić? 

Wieloletnie, zakorzenione w głowach kobiet przekonanie o tym, że skuteczną drogą do uzyskania płaskiego brzucha są wykonywane w niezliczonej liczbie brzuszki, jest systematycznie burzone przez ekspertów i trenerów fitness.

Liczne badania, a także doświadczenie specjalistów pokazują, że brzuszki szkodzą kobietom. Pierwszym elementem, który trzeba podkreślić w kontekście płaskiego brzucha i w odniesieniu do widocznych mięśni, jest fakt, że taki efekt można osiągnąć tylko z niewielką tkanką tłuszczową w tym obrębie ciała. W praktyce jest to osiągalne dla profesjonalnych sportsmenek, które dbają o niski poziom tłuszczu w organizmie, a wysoki wskaźnik tkanki mięśniowej.

Dla kobiet aktywnych fizycznie i prowadzących zdrowy tryb życia tak niski poziom tkanki tłuszczowej jest niekorzystny i może prowadzić do wielu zaburzeń. Samo ćwiczenie mięśni brzucha jest dobre, jednak brzuszki nie są najbardziej polecaną metodą zbudowania tkanki mięśniowej. Systematyczne wykonywanie tego ćwiczenia może prowadzić do wielu bolesnych dolegliwości zdrowotnych i powikłań.

Negatywne działanie brzuszków

Jak pokazują badania, regularne wykonywanie brzuszków może nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Ćwiczenia mogą prowadzić do obniżenia narządów miednicy mniejszej, a w dalszej perspektywie prowadzić do problemów z utrzymywaniem moczu.

Brzuszki zwiększają ciśnienie śródbrzuszne, a tym samym zmniejszają przestrzeń w jamie brzusznej i obniżają pęcherz w stronę pochwy. U kobiet, które są po porodzie, działanie to jest wyjątkowo niekorzystne. Co więcej, badania pokazują, że ¼ kobiet systematycznie ćwiczących brzuszki nie potrafi napiąć mięśni dna miednicy, a tym samym nie jest w stanie uzyskać widocznych mięśni brzucha.

Powszechne zalety brzuszków wspominały także o zmniejszeniu odczuwania bólu w kręgosłupie. Również ten mit został przez ekspertów obalony, ponieważ tego typu ćwiczenia zwiększają napięcie, a tym samym ból w odcinku lędźwiowym i szyjnym. 

Jak zadbać o mięśnie brzucha? 

Specjalistki z dziedziny fizjoterapii i fitnessu zgodnie podkreślają, że istnieje wiele innych ćwiczeń, które są bardziej skuteczne w budowaniu tkanki mięśniowej brzucha. Ogólnorozwojowe treningi siłowe i wytrzymałościowe są zdecydowanie lepszym sposobem na wzmocnienie mięśni. Co więcej, ćwiczenia działają korzystnie nie tylko na górne partie, ale angażują do pracy całe ciało. Dzięki temu organizm rozwija się równomiernie, poprawia się krążenie krwi i jej ciśnienie.

Specjalistki zajmujące się zdrowiem kręgosłupa oraz mięśni dna miednicy zalecają przed rozpoczęciem ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Taka wizyta pozwala sprawdzić aktualny stan zdrowia, wytrzymałość mięśni dna miednicy oraz kondycję mięśni brzucha.

Ćwiczenia, nawet mniej szkodliwe niż brzuszki, nie są zalecane dla wszystkich kobiet. W tej grupie mieszczą się między innymi panie, które mają problemy z kresą białą. Ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą w tym przypadku prowadzić do pogłębienia rozejścia mięśnia prostego brzucha.

Zdjęcie główne: Jonathan Borba/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzież treningowa – jaka najlepsza?
Odzież treningowa – jaka najlepsza?
Wybór odpowiedniej odzieży treningowej to klucz do sukcesu w treningach - odkryj, jakie modele, materiały i funkcje warto brać pod uwagę.
Po jakie naturalne produkty warto sięgać?
Po jakie naturalne produkty warto sięgać?
Naturalne produkty są teraz popularne. Oferta na rynku jest duża i nie wiadomo na co się zdecydować. My stawiamy na […]
Czy zumba jest odpowiednim treningiem dla każdego?
Czy zumba jest odpowiednim treningiem dla każdego?
Sprawdź, czy zumba pasuje do Twojego stylu życia i preferencji fizycznych. Dowiedz się więcej o zaletach oraz potencjalnych wyzwaniach związanych z tym popularnym stylem treningu.
Ostatnie wpisy