Polecamy
Czas na wiosenne aktywności! Jak rozpocząć przygodę z rolkami?
Wasze hobby

Czas na wiosenne aktywności! Jak rozpocząć przygodę z rolkami?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zmiana pory roku to idealny czas na rozpoczęcie nowej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jedną z najpopularniejszych form sportu na dworze jest jazda na rolkach. Od czego zacząć?

Wybór sprzętu

Jazdę na rolkach należy rozpocząć od doboru odpowiedniego wyposażenia. Osoby początkujące ten rodzaj aktywności powinny w pierwszej kolejności kupić zabezpieczenia, które ochronią przed kontuzjami. Podstawą jest kask, który w razie upadku chroni przed groźnymi urazami głowy. Dodatkowym elementem wyposażenia powinny być ochraniacze na kolana, nadgarstki oraz łokcie, dzięki czemu w przypadku wywrotki uniknie się nieprzyjemnych ran lub zadrapań.

Równie istotny jest prawidłowy dobór rolek. Najlepszym sposobem będzie wizyta w sklepie z wyposażeniem sportowym i porada sprzedawcy, który doradzi, które modele najlepiej sprawdzą się na amatorskim poziomie. Wybierając rolki należy zwrócić szczególną uwagę na ich łożyska, przewiewność, wagę i rozmiar, a także wymiary i twardość kółek.

Rozmiar wkładki rolek będzie się różnił od standardowego wymiaru obuwia, gdyż stopa wykonująca rozmaite ruchy podczas jazdy musi mieć jedynie minimum luzu. Prawidłowo dobrany rozmiar pozwala też na stabilniejszą jazdę, lepsze utrzymanie równowagi i ochronę kostki przed bolesnymi skręceniami.

Jakie rolki kupić? Z twardą skorupą czy miękkim butem? Poradnik

#bladeville #rolki #powerslide
Jakie rolki kupić? Z twardą skorupą czy miękkim butem?

Instruktorki Paulina Cwynar i Marysia Brzezinska ze szkółki Roll4all wytłumaczą dlaczego warto wybrać rolki z twardą skorupą.

Instruktorka: https://www.iloverolki.pl/instruktor/paulina-cwynar
Instruktorka: https://www.iloverolki.pl/instruktor/maria-brzezinska
Szkółka: https://www.iloverolki.pl/szkolka-rolkowa/gdanskgdyniasopot

Subskrybuj nasz kanał YT: https://www.youtube.com/channel/UC-DPJl884LMLGKbC2kJM7mA?sub_confirmation=1

Opublikowany przez Bladeville Piątek, 3 lipca 2020

Opracowanie trasy

Istotnym elementem przygotowania do początkowych wycieczek na rolkach jest dokładne zapoznanie się z trasą. Niektóre z dróg mogą być zbyt wymagające dla nowych zawodników. Niewskazane są tereny zawierające wzniesienia, rampy, nierówną nawierzchnię, strome zjazdy czy dużą liczbę podjazdów. Nie sprawdzą się także zaludnione parki czy drogi osiedlowe w pobliżu ruchliwej ulicy, ponieważ na początku dużym problemem może być koordynacja ruchów. Większa liczba okolicznych przechodniów czy jazda koło ulicy zwiększa ryzyko utraty kontroli i wpadnięcia na przypadkowe osoby lub wypadku.

Przed pierwszą jazdą warto poszukać pobliskich miejsc, które spełniają odpowiednie warunki. Odpowiednie będą szerokie drogi rowerowe z równą nawierzchnią, najlepiej na płaskim terenie, możliwie z dala od ludzi. Rozpoczynając przygodę z rolkami nie powinno się decydować na długie i męczące trasy. Taka aktywność fizyczna jest intensywnym wysiłkiem, szczególnie dla niewytrenowanego organizmu, dlatego powrót do domu z daleka może stanowić problem, a przecież jazda na rolkach powinna mieć formę przyjemnej rekreacji.

Nauka jazdy

Droga do opanowania techniki jazdy na rolkach nie jest wymagająca, ale wymaga systematyczności i pomocy drugiej osoby. Sposoby na naukę są dwa. W pierwszy wariancie można skorzystać z prywatnych lekcji lub szkółki jazdy na rolkach. W każdym z większych miast z pewnością znajduje się placówka lub trener, który pomoże w nauce. Lekcje nauki jazdy na rolkach nie należą do drogich czy męczących, a mogą okazać się wyjątkowo przyjemne i efektywne.

Druga metoda jest skorzystanie z wiedzy oraz umiejętności osób z najbliższego otoczenia. Jazda na rolkach to popularna aktywność fizyczna, dlatego łatwo znaleźć znajomego lub członka rodziny, który opanował tę sztukę i zgodzi się pomóc. Wspólna nauka może być świetną okazją do towarzyskiego spotkania i aktywnego spędzenia wolnego czasu.

Systematyczne treningi

Jazda na rolkach, jak każda inna umiejętność, wymaga regularnej praktyki. Początki nauki mogą być trudne i kończyć się wieloma upadkami, dlatego należy znaleźć w sobie motywację i nie poddawać się zbyt szybko. Ćwicząc jazdę na rolkach należy pamiętać, że ma ona stanowić głównie sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu i być rozrywką.

Odpowiednie nastawienie pomoże w przezwyciężeniu początkowych trudności i przyspieszy proces nauki. Rolki to sprzęt dość intuicyjny, dlatego treningi nie powinny być wymagające fizycznie i sprawiać sporo radości. Opanowanie techniki, kontroli i pewności siebie w trakcie jazdy wymaga czasu, dlatego na ćwiczenia warto poświęcić kilka godzin tygodniowo.

PRZECZYTAJ TEŻ ➜ Sposób na aktywną rozrywkę i spalenie zbędnych kalorii. Dlaczego warto jeździć na rolkach?

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na sportowy weekend wakacyjny w plenerze
Pomysły na sportowy weekend wakacyjny w plenerze
Brak Ci pomysłów na sportowy weekend w plenerze? Sprawdź, jak aktywnie spędzić lato!
Jak pracować nad masą mięśniową w domu?
Jak pracować nad masą mięśniową w domu?
Ćwiczenia na mięśnie możesz wykonywać też w swoim domu. Zobacz, jak sprawić, żeby były jak najbardziej efektywne.
Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje
Kreatyna – czym jest, jak działa i jakie są jej rodzaje
Chcesz wiedzieć więcej na temat działania suplementów z kreatyną? Czytaj dalej! 
Ostatnie wpisy