Polecamy
Czym się kierować podczas zakupu rakiet tenisowych?
Sportowa modaSprzęt i akcesoria

Czym się kierować podczas zakupu rakiet tenisowych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sukcesy polskich tenisistów na największych międzynarodowych arenach znacznie wzmogły zainteresowanie tym sportem w naszym kraju. Początek treningu to dobra okazja do zakupu pierwszej rakiety!

Waga rakiety 

Pierwszym elementem, na który należy zwrócić uwagę podczas kupowania rakiety tenisowej, jest jej waga. Parametr ten jest szczególnie istotny w kontekście stabilności. Osoby początkujące powinny zdecydować się na rakietę lekką, którą będzie łatwo manewrować na korcie oraz uczyć się prawidłowej techniki odbicia bez nadmiernego obciążenia ręki.

Przyjmuje się, że przedział dla kobiet to od 260 do około 270 gramów, natomiast dla mężczyzn od 270 do 285 gramów. Wagę rakiety należy dopasowywać do umiejętności technicznych zawodnika, dlatego im większa stabilność w ręce i precyzja uderzeń, tym cięższa może być rakieta. Maksymalna waga dla osób zaawansowanych powinna wynosić około 300 gramów.

Powierzchnia główki 

Kolejnym parametrem istotnym przy zakupie rakiety tenisowej jest powierzchnia główki rakiety. W tej kwestii zasada jest prosta: im większa powierzchnia, tym większa siła jest generowana. W przypadku osób początkujących wielkość główki jest całkiem istotna, gdyż nie potrafią one dobrze wyczuć piłki i kontrolować sposobu jej uderzenia. Z tego względu amatorom zaleca się wybieranie rakiet z większą głową, ponad 100 cali kwadratowych. 

Niektóre sklepy oferują możliwość powiększa główki o około 5 cali, co też może być skutecznym rozwiązaniem w przypadku początkujących tenisistów. Wraz ze wzrostem umiejętności, zwiększeniem siły wkładanej w uderzeniu piłki i opanowanie techniki odbicia można zdecydować się na rakietę z mniejszą główką. 

Materiał wykonania rakiety 

Według ekspertów to właśnie ten element może być najbardziej problematycznych dla początkujących miłośników tenisa ziemnego. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest całkiem oczywista, mianowicie cena rakiety. Jakość i materiał użyty do wykonania rakiety znacząco wpływa na koszt jej zakupu, jednak tylko dobrym sprzętem można nauczyć się dobrej techniki gry.

Na rynku dostępne są rakiety wykonywane z różnych tworzyw, w tym z aluminium, kompozytu grafitowego czy grafitu. Najmniej trwałe i czułe na uderzenia są rakiety aluminiowe, dlatego nie poleca się ich osobom, które planują dłuższą przygodę z tenisowymi treningami.

Rozwiązaniem optymalnym dla osób początkujących mogą być rakiety wykonane z kompozytu grafitowego, które nie obciążają tak ręki, zmniejszają ryzyko kontuzji i pozwalają na swobodną naukę techniki odbicia piłki. Najbardziej profesjonalne, a zarazem najdroższe są rakiety grafitowe, jednak nowoczesna technologia używana do ich produkcji pomaga kontrolować piłkę, nadawać jej siłę i kierunek lotu, a także komfortowo zmieniać technikę uderzenia.

Dodatkowe elementy 

Oprócz tych kilku najważniejszych parametrów specjaliści zwracają również uwagę na to, by przy wyborze odpowiedniej rakiety tenisowej nie pominąć takich kwestii, jak swingweight, rozmiar rączki, balans, sztywność ramy, rodzaj naciągu oraz długość rakiety. Wszystkie te elementy powinny być dopasowane zarówno do poziomu umiejętności zawodnika, jak i jego budowy i sprawności fizycznej.

Zdj. główne: Cristina Anne Costello/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Strong By Zumba – idealne połączenie intensywnego treningu kondycyjnego z muzyką
Strong By Zumba – idealne połączenie intensywnego treningu kondycyjnego z muzyką
Najnowszy trend w branży fitness podbija serca wielu aktywnych kobiet i stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnego, intensywnego wysiłku fizycznego. Sprawdź, czym jest Strong By Zumba!
Ćwiczenia na brzuch i boczki w domu (Kasia Dziurska)
Ćwiczenia na brzuch i boczki w domu (Kasia Dziurska)
Do wakacji pozostało już niespełna trzy miesiące, ale to wystarczy, aby osiągnąć wymarzoną figurę. Dołącz do wyzwania Kasi Dziurskiej i […]
Kiedy wrócić do treningu i jakie ćwiczenia wykonywać po cesarskim cięciu?
Kiedy wrócić do treningu i jakie ćwiczenia wykonywać po cesarskim cięciu?
Wróć do formy po cesarskim cięciu w bezpieczny i przemyślany sposób!
Ostatnie wpisy