Temat aktywności fizycznej w trakcie ciąży i po porodzie bywa podchwytliwy. Ćwiczenia pozwalają w codziennej bieganinie znaleźć chwilę tylko dla siebie, z drugiej strony rodzą wiele pytań i obaw.
Czy trening nie zaszkodzi maluszkowi? Jaki sport będzie najlepszy dla świeżo upieczonej mamy? Ile warto poczekać po porodzie? Przychodzimy z pomocą i rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Pomimo powszechnej opinii już w latach osiemdziesiątych lekarze stwierdzili, że przyszłe mamy nie muszą wcale stronić od aktywności fizycznej. Wręcz przeciwnie! Ćwiczenia w czasie ciąży nie tylko pozwolą Ci utrzymać kondycję, ale także uniknąć wielu nieprzyjemnych powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa czy bóle pleców. W dodatku regularna aktywność fizyczna sprawi, że szybciej dojdziesz do siebie po porodzie i przyczyni się do ogólnego lepszego samopoczucia.
Oczywiście musisz wziąć pod uwagę zalecenia lekarza i jeśli zdrowie Ci na to nie pozwala, lepiej na jakiś czas wstrzymać się od większego wysiłku. Dodatkowo, kiedy już zdecydujesz się na trening, uważnie słuchaj swojego ciała i w razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim ginekologiem.
Nie da się ukryć, że trening crossfit zdecydowanie różni się od zwykłych ćwiczeń na siłowni. Czy to oznacza, że nie jest odpowiednim wyborem dla ciężarnych kobiet? Jeśli weźmiesz pod uwagę kilka istotnych kwestii, ćwiczenia będą w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twojego malucha.
O czym warto pamiętać przed treningiem crossfit? Dla wszystkich pań w pierwszym trymestrze ciąży mamy bardzo dobrą wiadomość! W tym czasie nie musisz zmieniać swoich przyzwyczajeń z siłowni, jednak lepiej nie zwiększać skali ćwiczeń, ponieważ może wiązać się to z niepotrzebnym stresem. Jeśli chodzi o drugi i trzeci trymestr ciąży to dobry moment na wprowadzenie zmian, które bez większego ryzyka pozwolą Ci się cieszyć treningiem. O jakich zmianach mowa?
Chciałabyś kontynuować trening już po porodzie? Nie musisz przerywać swojej przygody z crossfitem, jeśli tylko dasz sobie czas na zregenerowanie organizmu. W przypadku naturalnego porodu do ćwiczeń możesz wrócić już po ośmiu tygodniach, a po cesarskim cięciu niewiele później, bo zaledwie po dwunastu.
Oczywiście najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, abyś miała pewność, że zwiększona aktywność fizyczna nie wpłynie negatywnie na Twoje zdrowie. Co ciekawe, na rynku dostępne są treningi, podczas których Twój maluch może być cały czas przy Tobie, więc jeśli to brak opiekunki stoi na Twojej drodze do powrotu do kondycji sprzed porodu, zabierz swoją pociechę ze sobą.
Zdjęcie główne: Pavel Danilyuk/pexels.com