Polecamy
Dyski poślizgowe – mały gadżet, duże korzyści
Sportowa modaSprzęt i akcesoria

Dyski poślizgowe – mały gadżet, duże korzyści

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Akcesoria sportowe, które podczas treningu wykorzystują ciężar ciała zawodnika, to popularny gadżet. Jednym z tego typu urozmaiceń ćwiczeń fizycznych jest także niewielki dysk poślizgowy.  

Jak działa? 

Dyski o średnicy kilkunastu centymetrów przesuwa się po domowym podłożu podczas realizacji ćwiczeń, przez co do pracy angażowane jest więcej partii mięśniowych. Sprzęt można używać zarówno na twardej powierzchni, na przykład panelach czy płytkach, jak i po miękkiej podłodze – dywanie.

Na każdym z dysków znajdują się dwa typy obicia, tak aby można było go dopasować do wszystkich rodzajów podłoża. Wykorzystując ciężar własnego ciała oraz opór materiału użytkownik może realizować różne rodzaje treningu. Dyski poślizgowe świetnie sprawdzą się podczas rozgrzewki, jogi, pilatesu, rozciągania, rehabilitacji, treningu sensorycznego, ćwiczeń motoryczny i stabilizacyjnych oraz treningu funkcyjnego.  

Wpływ ćwiczeń  na organizm 

Trening z dyskami poślizgowymi wymaga bardziej  zaawansowanej sprawności fizycznej, niż tradycyjne przyrządy do ćwiczeń w domu. Według przeprowadzonych badań gadżet usprawnia pracę mięśni i sprawia, że ich ruchy są bardziej płynne.

Co więcej, dyski poślizgowe angażują do wysiłku więcej partii mięśniowych niż tradycyjne przyrządy znajdujące się na siłowniach. Dzięki temu efekty ćwiczeń są szybciej widoczne. Podczas treningu z dyskiem poślizgowym aktywują się partie mięśni pleców, nóg oraz rąk. Dodatkowo zaangażowane zostają mięśnie brzucha oraz pośladków, dlatego dyski poślizgowe świetnie sprawdzają się u osób chcących wymodelować swoją sylwetkę. 

Ćwiczenia z dyskiem poślizgowym poprawiają stabilność ciała, pomagają zwiększyć poczucie równowagi, nie obciążają stawów, pobudzają układ nerwowy całego ciała, wzmacniają mięśnie głębokie i wspomagają proces ich regeneracji. Systematyczne trenowanie z przyrządem stanowi idealne dopełnienie ogólnego planu treningowego siłowego oraz wytrzymałościowego. 

Przykładowe ćwiczenia z dyskiem na górne partie ciała 

Trening z dyskiem poślizgowym angażuje do pracy mięśnie różnych partii ciała, dlatego warto wiedzieć, jakich ćwiczeń użyć, by rozwijać każdą z nich. Zawodnicy chcący poprawić koordynację, siłę mięśni rąk, pleców oraz brzucha mogą skorzystać z kilku prostych ćwiczeń, które świetnie sprawdzą się w domowych warunkach. Jednym z takich ćwiczeń jest wykonanie pompki z rękoma znajdującymi się na dysku.

Po wykonaniu każdego powtórzenia zawodnik powinien wysunąć jedną z rąk na wprost lub do boku, utrzymując ciężar ciała tylko na jednej dłoni. Tego typu pompki wzmacniają mięśnie ramion oraz klatki piersiowej. Drugi typ ćwiczeń polega na umieszczeniu dysków pod stopami i podparcie ciężaru ciała na rękach. Nie odrywając stóp od podłogi, należy wykonywać ruch typu mountain climbers, angażując do pracy nie tylko mięśnie brzucha, ale także ramion.  

Przykładowe ćwiczenia z dyskiem na dolne partie ciała  

Dyski poślizgowe należy umieścić pod stopami, a całe ciało ułożyć na podłożu. Wypychając biodra do góry, zawodnik powinien odsuwać od siebie obie nogi z dyskami, nie opuszczając bioder w dół. Ćwiczenie świetnie wzmacnia siłę mięśni pośladków oraz nóg. Kolejnym rodzajem ćwiczeń jest wykonywanie tradycyjnych wykroków z dyskami pod stopami. Zamiast unosić nogę w czasie powrotu do pozycji wyjściowej, zawodnik musi przesuwać stopę po podłodze. Dzięki obecności dysków poślizgowych do udziału w ćwiczeniu zaangażowane są wszystkie partie mięśni nóg, pośladków oraz brzucha. 

Podobnym elementem treningu ze sprzętem są również wykroki boczne. Zawodnik wykonuje wykroki nóg w bok, wysuwając i przysuwając do siebie z powrotem nogi oparte na dysku, nie odrywając ich od podłoża. Do zestawu ćwiczeń można dołączyć wszystkie tradycyjne elementy treningu, jednak należy je wykonać, opierając ręce lub nogi na specjalnych deskach. Wraz z czynionymi postępami, rozwojem równowagi i koordynacji ciała zawodnik może zwiększać obciążenie, na przykład poprzez włączenie do treningu z dyskiem poślizgowym gum gimnastycznych.

Zdj. główne: J AHMED SAIT/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla twojej firmy?
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne dla twojej firmy?
Zrozum, jak wybierać idealne polisy ubezpieczeniowe dla swojej firmy, uwzględniając koszty, warunki i potencjalne korzyści. Dowiedz się, jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu taborowi i zminimalizować straty finansowe.
Wykorzystaj słoneczną pogodę i ćwicz na świeżym powietrzu!
Wykorzystaj słoneczną pogodę i ćwicz na świeżym powietrzu!
Piękna pogoda, którą możemy cieszyć się w ostatnich tygodniach zdecydowanie sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jeszcze lepiej, jeśli połączymy […]
Jak uniknąć urazów nadgarstka w trakcie treningu siłowego?
Jak uniknąć urazów nadgarstka w trakcie treningu siłowego?
Jak więc uniknąć urazów nadgarstka i cieszyć się efektywnym i bezpiecznym treningiem siłowym?
Ostatnie wpisy