Artykuł sponsorowany
W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o narastającym problemie depresji. Codzienny stres i szybkie tempo życia sprzyjają rozwojowi tej choroby psychicznej. Pocieszające jest jednak to, że odpowiednio szybko wdrożone i właściwie dobrane leczenie, może znacząco poprawić komfort życia chorego. Czym może objawiać się depresja?
Depresja jest chorobą psychiczną, której przyczyn, w zależności od przyjętego modelu, upatruje się w kilku źródłach. Na podłożu czysto biologicznym, depresja jest schorzeniem, które związane jest z zaburzeniami neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyczyn można upatrywać w czynnikach środowiskowych, takich jak przewlekły stres, intensywne tempo życia, brak odpowiedniej higieny psychicznej. Istotną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne.
Depresja nie ma wieku, płci, ani statusu społecznego. Może dosięgnąć każdego i rok rocznie, zbiera pokaźne żniwo. Kiedy nasza kondycja psychiczna zaczyna podupadać, nie należy wstydzić się, prosić o odpowiednią pomoc i wsparcie.
Osoby cierpiące na depresję odczuwają przewlekły smutek. Nasilone stany emocjonalne mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni. Inne dolegliwości to: obniżona motywacja, brak zainteresowania codziennymi sprawami i hobby, a także trudności w wykonywaniu podstawowych zabiegów higienicznych. W bardzo ciężkim przebiegu depresji, mogą pojawiać się powracające myśli samobójcze i stany lękowe. To wszystko sprawia, że komfort życia osób chorych na depresję jest znacząco obniżony, a w niektórych przypadkach, chorzy wymagają hospitalizacji.
Depresja dotyka nie tylko psychiki. W jej przebiegu chorzy odczuwają również wiele dolegliwości natury fizycznej. Do najczęściej występujących objawów należy: bezsenność lub nadmierna senność, stałe zmęczenie, bóle mięśni, problemy z apetytem, bóle głowy czy problemy z widzeniem.
Zanim chory rozpocznie leczenie, najpierw musi otrzymać odpowiednią diagnozę. W tym celu należy udać się do psychiatry. Specjalista na podstawie objawów i zachowania pacjenta, a także szczegółowego wywiadu, postawi diagnozę. Czasami lekarze korzystają również ze specjalistycznych kwestionariuszy, które rozwiewają wszelkie wątpliwości i ułatwiają postawienie diagnozy.
W zależności od nasilenia objawów, pacjentowi zostaną przepisane odpowiednie leki. Farmakoterapia depresji opiera się głównie na tzw. selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), czyli medykamentach, których zadaniem jest przywrócenie równowagi neuroprzekaźników. Pierwsze efekty terapeutyczne widoczne są już po około 2-4 tygodniach, jednak sam proces zdrowienia jest długotrwały i może zająć nawet kilka lat. Aby terapia była skuteczna i przynosiła zamierzone efekty, leki należy przyjmować regularnie i nie dopuszczać do wyczerpania zapasów w apteczce. W awaryjnych sytuacjach warto skorzystać, np. z portalu Receptomat.pl, za pośrednictwem którego można uzyskać e-receptę na zażywane tabletki.
Farmakoterapia bywa często niewystarczająca. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie psychoterapii z farmakologią. Praca z psychoterapeutą pozwala nauczyć się radzić sobie z emocjami, wszelkimi problemami, czy traumami, które rzutują na życie.
Fot.: Liza Summer/pexels.com