Polecamy
Depresja – czym może się objawiać?
Psyche

Depresja – czym może się objawiać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o narastającym problemie depresji. Codzienny stres i szybkie tempo życia sprzyjają rozwojowi tej choroby psychicznej. Pocieszające jest jednak to, że odpowiednio szybko wdrożone i właściwie dobrane leczenie, może znacząco poprawić komfort życia chorego. Czym może objawiać się depresja?

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja jest chorobą psychiczną, której przyczyn, w zależności od przyjętego modelu, upatruje się w kilku źródłach. Na podłożu czysto biologicznym, depresja jest schorzeniem, które związane jest z zaburzeniami neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyczyn można upatrywać w czynnikach środowiskowych, takich jak przewlekły stres, intensywne tempo życia, brak odpowiedniej higieny psychicznej. Istotną rolę odgrywają również predyspozycje genetyczne.

Depresja nie ma wieku, płci, ani statusu społecznego. Może dosięgnąć każdego i rok rocznie, zbiera pokaźne żniwo. Kiedy nasza kondycja psychiczna zaczyna podupadać, nie należy wstydzić się, prosić o odpowiednią pomoc i wsparcie.

Czym objawia się depresja?

Osoby cierpiące na depresję odczuwają przewlekły smutek. Nasilone stany emocjonalne mogą się utrzymywać nawet do 2 tygodni. Inne dolegliwości to: obniżona motywacja, brak zainteresowania codziennymi sprawami i hobby, a także trudności w wykonywaniu podstawowych zabiegów higienicznych. W bardzo ciężkim przebiegu depresji, mogą pojawiać się powracające myśli samobójcze i stany lękowe. To wszystko sprawia, że komfort życia osób chorych na depresję jest znacząco obniżony, a w niektórych przypadkach, chorzy wymagają hospitalizacji.

Depresja dotyka nie tylko psychiki. W jej przebiegu chorzy odczuwają również wiele dolegliwości natury fizycznej. Do najczęściej występujących objawów należy: bezsenność lub nadmierna senność, stałe zmęczenie, bóle mięśni, problemy z apetytem, bóle głowy czy problemy z widzeniem.

Jak przebiega leczenie depresji?

Zanim chory rozpocznie leczenie, najpierw musi otrzymać odpowiednią diagnozę. W tym celu należy udać się do psychiatry. Specjalista na podstawie objawów i zachowania pacjenta, a także szczegółowego wywiadu, postawi diagnozę. Czasami lekarze korzystają również ze specjalistycznych kwestionariuszy, które rozwiewają wszelkie wątpliwości i ułatwiają postawienie diagnozy.

W zależności od nasilenia objawów, pacjentowi zostaną przepisane odpowiednie leki. Farmakoterapia depresji opiera się głównie na tzw. selektywnych inhibitorach zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), czyli medykamentach, których zadaniem jest przywrócenie równowagi neuroprzekaźników. Pierwsze efekty terapeutyczne widoczne są już po około 2-4 tygodniach, jednak sam proces zdrowienia jest długotrwały i może zająć nawet kilka lat. Aby terapia była skuteczna i przynosiła zamierzone efekty, leki należy przyjmować regularnie i nie dopuszczać do wyczerpania zapasów w apteczce. W awaryjnych sytuacjach warto skorzystać, np. z portalu Receptomat.pl, za pośrednictwem którego można uzyskać e-receptę na zażywane tabletki.

Farmakoterapia bywa często niewystarczająca. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest połączenie psychoterapii z farmakologią. Praca z psychoterapeutą pozwala nauczyć się radzić sobie z emocjami, wszelkimi problemami, czy traumami, które rzutują na życie.

Fot.: Liza Summer/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać buty na trekking?
Jak dobrać buty na trekking?
Letnie długie wędrówki czy zimowe, górskie wspinaczki? Niezależnie od preferencji, tego typu aktywności wymagają przemyślanych decyzji, również podczas zakupu obuwia. Poznaj “tipy”, dzięki którym dokonasz świadomego wyboru butów do trekkingu i będziesz czerpał radość z podróży!
Mariola Bojarska-Ferenc i Anna Lewandowska łączą siły! Pierwszy na świecie trening specjalnie dla kobiet 50+
Mariola Bojarska-Ferenc i Anna Lewandowska łączą siły! Pierwszy na świecie trening specjalnie dla kobiet 50+
Legenda polskiego fitnessu, Mariola Bojarska-Ferenc, jako pierwsza kobieta na świecie będzie prezentować ćwiczenia przeznaczone dla kobiet po 50. roku życia! […]
Jak wybrać odpowiednie rękawice jednorazowe dla personelu medycznego?
Jak wybrać odpowiednie rękawice jednorazowe dla personelu medycznego?
Dowiesz się, jak dokonać właściwego wyboru jednorazowych rękawic dla pracowników służby zdrowia. Znajdziesz tu praktyczne wskazówki, porady ekspertów i porównania różnych typów rękawic.
Ostatnie wpisy