Polecamy
Postaw na bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń – jak wybrać hamak do jogi?
Sportowa modaSprzęt i akcesoria

Postaw na bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń – jak wybrać hamak do jogi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Klasyczna joga i opanowanie podstawowych asanów to wybór dla początkujących zawodniczek. W świecie fitness coraz większą popularność zyskuje aerial joga, czyli ćwiczenia w powietrzu. 

Rozmiar hamaka 

Podstawową kwestią, która dotyczy zakupu hamaka do jogi, jest jego rozmiar. Wymiary sprzętu są uzależnione od miejsca, w którym mają się znajdować, wysokości sufitu, odległość od podłogi oraz wymiarów samego zawodnika. Przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, jakie są wymiary przestrzeni, w której będzie znajdował się sprzęt. Standardowa wysokość hamaka od podłoża powinna wynosić co najmniej metr. Wysokość ta jest optymalna zarówno dla początkujących zawodniczek, jak i dla bardziej doświadczonych joginek. Materiał chusty, na której będą wykonywane ćwiczenia, powinien mieć ponad 1,5 metra szerokości i około 5 metrów długości. Ten rozmiar wystarczy na stworzenie powierzchni idealnej do przeciętnych rozmiarów kobiety. Rozmiar hamaka jest o tyle istotny, że wpływa na równomierne rozkładanie ciężaru ciała zawodnika podczas treningu, dlatego warto dokładnie sprawdzić wszystkie wymiary i dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika.  

Materiał chusty 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze hamaka do jogi to tkanina, z której wykonana jest chusta. Należy przede wszystkim sprawdzić certyfikat atestów wytrzymałości. Dzięki tej informacji użytkownik ma realne potwierdzenie, że sprzęt wytrzyma ciężar ciała i jest dostosowany do potrzeb i wymagań uprawiania jogi. Podobne certyfikaty powinny posiadać takie elementy wyposażenia, jak taśmy, obejmy, hak czy karabinki. Wśród materiałów do chusty hamaka można wyróżnić dwa podstawowe, które dobrze spełniają swoją rolę. Pierwszym z nich jest materiał AIR, z którego wykonana jest większość dostępnych na rynku modeli. Tkanina stworzona jest z poliestru, nie podrażnia skóry, jest wytrzymała i elastyczna. AIR jest rekomendowany zarówno początkującym, jak i doświadczonym zawodnikom aerial jogi. Drugą propozycją jest materiał JUST, który charakteryzuje się dużą delikatnością, elastycznością i odpowiednią wytrzymałością. Specjaliści podkreślają, że tkanina sprawdza się nie tylko w intensywnych treningach, ale także podczas relaksacji czy spokojniejszych treningów.  

Mocowania hamaka do jogi

Aspektem zwiększającym komfort i bezpieczeństwo wykonywania wszystkich powietrznych asanów jest również sposób przymocowania hamaka do sufitu. Oprócz oszacowania i wymierzenia prawidłowej wysokości należy dokładnie sprawdzić wszystkie elementy odpowiadające za mocowanie, wytrzymałość sufitu oraz sposób wiązania pętli na karabińczyku. Wszystkie niezbędne do montażu elementy powinny być częścią zestawu przy zakupie gotowego hamaka do jogi. Po przymocowaniu do sufitu konstrukcji należy zdecydować o tym, czy konstrukcja będzie przymocowana na pojedynczym węźle, czy na dwóch osobnych przymocowanych do dwóch karabińczyków. Każdy z wymienionych sposobów wpływa na rozkładanie się ciężaru ciała podczas ćwiczeń, rozłożenie obciążenia na suficie oraz układanie się materiału chusty. Montaż hamaka jest bardzo istotną kwestią, dlatego jeśli  monter nie ma doświadczenia i wiedzy na temat przymocowywania tego typu konstrukcji, lepiej skorzystać z pomocy fachowca.  

Zdjęcie główne: Jess Loiterton/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybór właściwego sprzętu elektrycznego – praktyczne porady i wskazówki
Wybór właściwego sprzętu elektrycznego – praktyczne porady i wskazówki
Praktyczny poradnik dla instalatorów dotyczący wyboru odpowiednich produktów elektrycznych. Dowiedz się, na co zwracać uwagę, jakie są różnice pomiędzy produktami i jakie rozwiązania będą najlepsze dla Twoich klientów.
Ćwiczenia fizyczne naturalnym wsparciem podczas depresji poporodowej
Ćwiczenia fizyczne naturalnym wsparciem podczas depresji poporodowej
Według badań już co 8 kobieta na świecie mierzy się z depresją poporodową! Sprawdź, co warto wiedzieć.
Kiedy warto suplementować cynk i selen?
Kiedy warto suplementować cynk i selen?
Pierwiastki te są szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy naturalnie obniża się odporność organizmu.
Ostatnie wpisy