Polecamy
Breaking – taneczny sport, w którym nie brakuje charyzmatycznych kobiet
Wasze hobby

Breaking – taneczny sport, w którym nie brakuje charyzmatycznych kobiet

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Breaking jest formą tańca, która narodziła się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w owianej złą sławą dzielnicy Nowego Jorku – Bronksie. Tym, co go wyróżnia, jest bardzo duża ilość elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroków wykonywanych z rękami i nogami na ziemi. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat i jaką rolę odgrywają w nim kobiety?

Mężczyzna tańczący breaking to b-boy, zaś kobieta – b-girl. Taniec ten jest jednym z czterech kluczowych elementów kultury hip-hopowej, obok graffiti, rapu oraz DJ-ingu.

Breaking czy breakdance?

Na początek warto wprowadzić rozróżnienie na breaking oraz breakdance. Pojęcia te są często stosowane zamiennie. Jak się okazuje – niesłusznie. Osoby od lat związane z tą formą tańca zgodnie przyznają, że określenie breakdance jest komercyjną stroną kultury hip hopowej. Pojawiło się ono w mediach w latach osiemdziesiątych, kiedy breaking zaczął się stopniowo rozpowszechniać na całym świecie. Terminem breaking zaczęto określać wszystkie formy tańca rozwijające się na ulicach, takie jak chociażby electric boogie czy popping.

Podstawowe ruchy w breakingu

Jednym z podstawowych elementów breakingu jest Toprock, czyli połączenie kroków tanecznych i gestykulacji. Powinien być wykonywany dynamicznie i w rytm muzyki. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów toprocka. Są to między innymi: Indian Step, Crossover, Hustle Step oraz Charlie Rock.

Drugi z elementów breakingu to Power Moves, czyli figury rotacyjne. Uznawane są one za najefektowniejszą, a jednocześnie najtrudniejszą część breakingu. Power moves wymagają bowiem dużej sprawności fizycznej, siły oraz gibkości. Związane jest to z ich akrobatycznym charakterem. Głównymi power moves są: backspin (obroty na plecach), handspin (obroty na jednej ręce w pozycji skorpiona, z użyciem śliskiego elementu, na przykład czapki), headspin (obroty na głowie) czy 1990 (obroty na jednej ręce w pozycji wyprostowanej).

Kolejnym elementem breakingu jest Freeze. Mianem tym określa się statyczną figurę, która polega na zastygnięciu w wybranej pozycji na kilka sekund. Do czynienia możemy mieć tutaj między innymi z: Baby Freeze Open, Baby Freeze Close, Chair Freeze czy Turtle Freeze.

Breaking nie mógłby się obejść bez Footworku – to taneczne ruchy wykonywane w przysiadzie podpartym. Niezbędne jest tutaj wypracowanie flow, czyli płynności ruchów. Podstawowymi rodzajami footworku są: Six Step, Four Step, Three Step oraz Baby Love.

Ostatnia część breakingu to Drop, czyli przejście z Topworka do Footworka. Kroki tego typu odgrywają niezwykle ważną rolę, a to ze względu na to, że są one w stanie zachować ciągłość taneczną. Wyróżnia się tu na przykład Coin Drop, Front Swipe, Half Swipe oraz Back Swipe.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w breakingu nie ma ścisłego zestawu ruchów. Można je swobodnie tworzyć samemu, bazując na znanych elementach.

Agnieszka Skiba – słynna polska b-girl

Najsłynniejszą polską b-girl jest Agnieszka Skiba (pseudonim BGA). Swoją przygodę z breakingiem zaczynała w latach dziewięćdziesiątych, wcześniej pasjonowała się jazdą na wrotkach. W 1992 roku koledzy z Bogucic zaprosili Agnieszkę na trening do Miejskiego Domu Kultury w Siemanowicach Śląskich. Wtedy uświadomiła sobie, że breaking jest aktywnością, z którą chce związać swoją przyszłość. Początkowo polska b-girl tańczyła do muzyki raperów, takich jak Ice MC, Technotronic, 2 live crew czy Deee-Lite. Treningi odbywała w katowickim Mega Clubie.

Foto wyróżniające: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak profesjonalna fotografia produktowa może zwiększyć sprzedaż w twoim biznesie?
Jak profesjonalna fotografia produktowa może zwiększyć sprzedaż w twoim biznesie?
Odkryj, jak profesjonalne zdjęcia produktów mogą przekształcić Twój biznes, przyciągając więcej klientów i zwiększając sprzedaż.
Bieganie w upale – tych zasad musisz bezwzględnie przestrzegać!
Bieganie w upale – tych zasad musisz bezwzględnie przestrzegać!
W jaki sposób chronić organizm przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury? Sprawdź, jak trenować, gdy z nieba leje się żar.
Jak promować zdrowy styl życia w sieci?
Jak promować zdrowy styl życia w sieci?
W obecnych czasach, gdy większość z nas spędza znaczną część dnia w wirtualnej rzeczywistości, promowanie zdrowego stylu życia w sieci staje się coraz bardziej istotne.
Ostatnie wpisy