Polecamy
Dlaczego karate to zajęcie dobre dla kobiet?
Trenuj z namiWasze hobby

Dlaczego karate to zajęcie dobre dla kobiet?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Karate to sztuka walki, która jeszcze do niedawna kojarzyła się wyłącznie z mężczyznami. Jak się jednak okazuje, z powodzeniem trenować mogą ją również kobiety!

Karate – co to takiego?

Karate jest sztuką walki bez użycia broni. Składa się z różnego rodzaju technik blokowania czy udaremniania ataku i kontratakowania poprzez uderzenie ręką oraz innymi częściami ciała. Ciosy w karate wykonywane mogą być zarówno ręką, jak i kolanem, stopą, czy głową. Sport ten uczy zarówno samoobrony, jak i dyscypliny oraz hartu ducha. Trening karate ma na celu zjednoczyć ciało oraz ducha i rozwinąć ufność we własne siły. Technika wyprowadzania ciosów w tej sztuce walki pochodzi od najważniejszych praw fizyki związanych z ruchami ciała.

Umiejętnościami szczególnie istotnymi w karate są: koncentracja, siła, szybkość oraz kurczenie i rozkurczanie mięśni. Wszystko to ma za zadanie opanować umiejętność możliwie jak najskuteczniejszego wyprowadzania poszczególnych ciosów. Dobry karateka powinien znać również podstawy psychologii. Dzięki temu jest on w stanie przewidywać ruchy swojego przeciwnika.

Z karate w bezpośredni sposób związana jest filozofia walki. Każda z wymienionych niżej zasad są traktowane równorzędnie. Brzmią one w sposób następujący: doskonalić charakter, bronić drogi prawdy, rozwijać siłę ducha, przestrzegać zasad etykiety oraz wystrzegać się porywczości.

Style karate

Do czynienia możemy mieć z różnymi stylami karate. Jednym z nich jest Shotokan. Tym, co go wyróżnia, są oszczędne ruchy, niska pozycja ciała oraz ręce pozostające na wysokości bioder. Kolejny popularny styl karate to Goju-ryu, który bazuje w dużej mierze na sile mięśni. Równie istotną kwestią jest tutaj prawidłowy oddech, umiejętne napinanie mięśni oraz wysoki próg bólu. Warto wspomnieć tutaj także o Kyokushin, który wywodzi się od opisanego powyżej stylu Shotokan. Najważniejszymi elementami są tutaj uderzenia i chwyty. Kyokushin Składa się z 5 elementów: ido geiko (poruszanie się), iken (trening mentalny), kumite (bezpośrednia walka), kata (sposoby obrony i ataku) oraz kihon (najważniejsze techniki uderzeń, kopnięć oraz bloków). Popularnym stylem karate jest także Wado-ryu. Skupia się on na precyzji, zwinności oraz unikaniu ciosów.

Dlaczego kobiety powinny ćwiczyć karate?

Karate to sport, który w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością wśród kobiet. Trudno się temu dziwić – w pozytywny sposób wpływa on zarówno na ciało, jak i umysł. Jeżeli chodzi o to pierwsze, na skutek regularnych treningów tej sztuki walki do czynienia mamy z rozwojem mięśni. Rozbudowują się plecy, uda, łydki oraz ręce. Jednocześnie do czynienia mamy z utratą tkanki tłuszczowej. Nadmiar kilogramów zastępowany jest tu estetycznie wyrzeźbionymi mięśniami.

To jednak nie koniec zalet karate. Systematyczne treningi w bezpośredni sposób wpływają na samoświadomość ciała, co odgrywa szczególnie istotną rolę w przypadku kobiet borykających się z różnego rodzaju kompleksami. Karate znakomicie sprawdza się jako trening cardio zwiększający wydolność ciała.

Dlaczego jeszcze warto regularnie trenować karate? Sport ten przyczynia się do wzrostu koncentracji, cierpliwości, umiejętności dążenia do wyznaczonego sobie celu oraz poprawy panowania nad emocjami.

Jak rozpocząć przygodę z karate?

Karate to sport, który ćwiczyć może niemalże każdy, bez względu na wiek czy stopień sprawności. Trenują go zarówno małe dzieci, jak i osoby niepełnosprawne. W każdym większym mieście znaleźć można co najmniej 1 klub karate. Jeżeli chodzi o niezbędne wyposażenie, to na początek w zupełności wystarczająca będzie tak zwana karatega, czyli biały strój, w skład którego wchodzi bluza wiązana w talii pasem oraz szerokie spodnie. Całość jest uszyta z przewiewnej, przyjemnej w dotyku bawełny.

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podwodny świat na wyciągnięcie rurki – jak zacząć przygodę ze snorkelingiem?
Podwodny świat na wyciągnięcie rurki – jak zacząć przygodę ze snorkelingiem?
Chcesz poznać piękny podwodny świat? Niesamowite atrakcje czekają na Ciebie tuż pod powierzchnią wody! Poznaj snorkeling – wyjątkowy sport idealny dla kobiet!
Jak wybrać odpowiednie tabletki z peptydami dla swoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiednie tabletki z peptydami dla swoich potrzeb?
Odkryj kluczowe kryteria selekcji w trakcie wyboru tabletek z peptydami. Dowiedz się, jakie peptydy są najlepsze dla Twojego ciała i jak mogą wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie.
Chcesz mieć ładny uśmiech? Poznaj proste sposoby
Chcesz mieć ładny uśmiech? Poznaj proste sposoby
Uśmiech jest jedną z pierwszych rzeczy, na które zwracamy uwagę, spotykając nową osobę.
Ostatnie wpisy