Polecamy
Na co zwrócić uwagę, kupując matę do jogi?
JogaTrenuj z nami

Na co zwrócić uwagę, kupując matę do jogi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Decydując się na zakup maty, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów, które zwiększą komfort ćwiczeń i pozwolą dopasować ją idealnie do potrzeb. 

Parametry techniczne 

Pierwszą rzeczą, nad którą należy się pochylić, są wymagania techniczne maty. W tym zakresie pojęć mieści się grubość, materiał, z jakiego jest wykonana, jej przyczepność, rozmiar oraz ciężar. Kwestia grubości jest dostosowana przede wszystkim do wagi joginki oraz rodzaju ćwiczeń, jaki będzie na niej wykonywać. Najpopularniejsza grubość waha się między 3 mm a 5 mm. Kwestia grubości jest także związana z ogólnym ciężarem sprzętu, co jest szczególnie istotne, jeśli zajęcia mają odbywać się poza domem, a zatem wymagany jest transport maty.

Materiał wykonania i jego przyczepność są uzależnione od potrzeb zawodnika oraz typu uprawianej jogi. Wśród najpopularniejszych tworzyw wykorzystywanych w produkcji mat do jogi znajdują się mikrofibra, PVC, bawełna, kauczuk, korek naturalny czy poliuretan. Każdy z tych materiałów charakteryzuje się inną przyczepnością, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić ich właściwości podczas ćwiczeń.

Styl uprawianej jogi 

Parametry techniczne maty są nieodłącznie związane z typem uprawianej jogi, dlatego przed zakupem sprzętu warto dokładnie sprawdzić, które typy mat są przeznaczone do konkretnych stylów sportu. Eksperci podkreślają, że najtrudniejszy wybór będzie dotyczył osób początkujących. W pierwszych fazach treningu jogi często próbuje się różnych stylów, dlatego pierwszą matę warto wybrać z grupy materiałów najbardziej uniwersalnych.

Bardziej doświadczeni jogini będą w stanie określić, czy ich domeną jest joga statyczna (idealne będą maty z kauczuku czy PVC), czy joga dynamiczna, w której lepiej sprawdzą się maty bardziej wytrzymałe i charakteryzujące się wysokimi parametrami antypoślizgowymi. Istotną kwestią przy określeniu stylu uprawianej jogi jest również intensywność treningu, ponieważ pot może silnie wpływać na komfort korzystania ze sprzętu. Jeśli planowane zajęcia mogą wiązać się z intensywnym wysiłkiem, warto zadbać o materiał, który pochłania wilgoć i jest wytrzymały na tego typu elementy ćwiczeń. 

Indywidualne preferencje zawodnika 

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze maty do ćwiczeń jogi, są indywidualne preferencje zawodnika. W tym aspekcie mieszczą się między innymi kwestia alergii skórnych, potliwości czy ograniczenia fizyczne, które mogą utrudniać trening. Interesującymi kwestiami są także dbałość o ekologię i recykling, ponieważ na rynku dostępne jest dużo modeli mat spełniających warunki ekologicznych i dbających o środowisko.

Indywidualne preferencje dotyczą także budżetu, jaki można przeznaczyć na zakup. Najtańsze modele można znaleźć już od kilkudziesięciu złotych, natomiast najbardziej nowoczesne i najwyżej oceniane maty mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Nie bez znaczenia pozostają także marki, które specjalizują się w produkcji sprzętu przeznaczonego do ćwiczeń. Decydując się na zakup profesjonalnej maty, warto dokładnie zapoznać się z rynkiem i skorzystać z firmy, które specjalizuje się w tego typu produktach. Ostatnim elementem, istotnym przy wyborze sprzętu, pozostaje jego design. Szeroki wybór pozwala na wybranie wzoru, koloru, a nawet kształtu maty do jogi.

Zdj. główne: Maryjoy Caballero/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Cardio bez maty – trening na stojąco z Martą Hennig (Codziennie Fit)
Cardio bez maty – trening na stojąco z Martą Hennig (Codziennie Fit)
Jeśli lubisz ćwiczyć w domu bez żadnego sprzętu, to najnowszy trening Marty Hennig jest skrojony właśnie pod Ciebie! „Cardio bez […]
Czy zumba jest odpowiednim treningiem dla każdego?
Czy zumba jest odpowiednim treningiem dla każdego?
Sprawdź, czy zumba pasuje do Twojego stylu życia i preferencji fizycznych. Dowiedz się więcej o zaletach oraz potencjalnych wyzwaniach związanych z tym popularnym stylem treningu.
Fitness na łyżwach – kobiecy sposób na zimowy relaks
Fitness na łyżwach – kobiecy sposób na zimowy relaks
Godną polecenia alternatywą dla klasycznej jazdy na łyżwach są popularne w ostatnim czasie zajęcia z fitnessu na łyżwach. Sprawdź, jakie korzyści przynoszą!
Ostatnie wpisy