Polecamy
Jak nauczyć się cieszyć ze sportu bez konieczności ciągłej rywalizacji?
Psyche

Jak nauczyć się cieszyć ze sportu bez konieczności ciągłej rywalizacji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Radość płynąca z aktywności fizycznej jest przede wszystkim uzależniona od naszego nastawienia. Jak cieszyć się treningami? 

Odpowiednia motywacja 

Kluczem do czerpania radości z uprawiania sportu jest dobra motywacja do działania. Podobnie jak w każdym innym aspekcie życia, tak i w sporcie, nasza aktywność jest determinowana przez nastawienie, z jakim podchodzimy do wykonania zadania.

Motywacji do regularnego uprawiania sportu może być kilka, co więcej mogą się one zmieniać na przestrzeni kolejnych zajęć. Na początkowym etapie najczęściej motywuje nas chęć zadbania o swoje zdrowie czy pragnienia uzyskania wymarzonej sylwetki. Wraz z treningami motywacją może stać się chęć pokonywania swoich ograniczeń i systematyczne poprawianie swoich umiejętności.

W kontekście motywacji do sportu często pojawia się także element rywalizacji. Warto jednak pamiętać, że jest to jedynie część sportu, która personalnie nie musi nas wcale dotyczyć. Pokonywanie przeciwnika jest przecież jedynie efektem naszych przygotowań i intensywnych treningów. Co więcej, eksperci przekonują, że najtrudniejszym przeciwnikiem w każdej dyscyplinie sportu, niezależnie od poziomu jego uprawiania, jesteśmy my sami. To właśnie pokonywanie samego siebie, wychodzenie ze strefy komfortu i pobijanie własnych rekordów jest często najbardziej pracochłonne i wymagające.

Dobór dyscypliny 

Kolejnym elementem składającym się na radość ze sportu jest odpowiednie wybranie uprawianej dyscypliny. Proces ten dla każdego wygląda inaczej i może trwać nieco dłużej. Podczas wyboru aktywności fizycznej warto zastanowić się nad własnymi zainteresowaniami. Jeśli przyjemności nie sprawia nam bieganie, to oczywiste jest, że treningi opierające się na tego typu ćwiczeniach nie będą dawać radości. Osoby szukające w sporcie spokoju i polepszenia sprawności mięśni powinny lepiej odnaleźć się w jodze. 

Odmian poszczególnych sportów jest kilka, warto wypróbować kilka typów, tak by dobrać najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Decydując się na rozpoczęcie systematycznych treningów dobrze jest także ocenić nasze możliwości, nie tylko fizyczne, ale także finansowe czy czasowe. Istotna jest również realna realizacja założeń treningowych, czyli umiejętność wplecenia aktywności fizycznej w codzienny tryb życia.

Monitorowanie postępów 

Skutecznym rozwiązaniem na zmniejszenie poczucia rywalizacji w sporcie jest prowadzenie dzienniczka treningowego. Obserwacja własnych postępów, zmian zachodzących nie tylko w ciele, ale także w faktycznych liczbach pomaga uświadomić sobie, że do osiągania dobrych wyników nie potrzeba rywalizacji, a jedynie pracowitości, systematyczności i chęci. 

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają śledzić i zapisywać wyniki każdego treningu w niemal każdej dyscyplinie, dlatego prowadzenie własnych statystyk nie jest wymagające. Monitorowanie własnych postępów może okazać się szczególnie pomocne w kryzysowych momentach. Przypomnienie o tym, że kiedyś podobny dystans, ciężar czy przeszkodę już się pokonało, może pomóc w odnalezieniu motywacji i pokazać, że przewyższanie samego siebie to nieodłączny element każdego treningu.

Zdj. główne: Christopher Campbell/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sposób na aktywną rozrywkę i spalenie zbędnych kalorii. Dlaczego warto jeździć na rolkach?
Sposób na aktywną rozrywkę i spalenie zbędnych kalorii. Dlaczego warto jeździć na rolkach?
Jazda na łyżworolkach to sprawdzony sposób na wysmuklenie sylwetki i relaks. To jednak nie jedyne zalety tego kobiecego sportu!
Bezpieczne i efektywne odchudzanie – o tym musisz pamiętać!
Bezpieczne i efektywne odchudzanie – o tym musisz pamiętać!
Chcesz cieszyć się lepszym zdrowiem i zgubić na wiosnę kilka zbędnych kilogramów? Zobacz, jak odchudzać się efektywnie i bezpiecznie.
Czy zumba jest odpowiednim treningiem dla każdego?
Czy zumba jest odpowiednim treningiem dla każdego?
Sprawdź, czy zumba pasuje do Twojego stylu życia i preferencji fizycznych. Dowiedz się więcej o zaletach oraz potencjalnych wyzwaniach związanych z tym popularnym stylem treningu.
Ostatnie wpisy