Polecamy
Uprawianie sportu zwiększa pewność siebie u kobiet? To udowodnione naukowo!
Psyche

Uprawianie sportu zwiększa pewność siebie u kobiet? To udowodnione naukowo!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Naukowcy przekonują, że zdolność utrzymania wysokiego poziomu pewności siebie to umiejętność, której można się nauczyć. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę? 

Sport a pewność siebie

Poczucie pewności siebie i budowanie pozytywnej samooceny w sporcie opiera się przede wszystkim na skuteczności przeprowadzonych treningów. Systematyczność i efektywność pozwalają na budowanie korzystnego wizerunku samego siebie. Wysiłek włożony w ćwiczenia i widoczne efekty treningów mogą realnie wpływać na zwiększenie poczucia własnej wartości i dostrzeganie pozytywów nie tylko w kwestiach związanych z własnym ciałem, ale także psychiką, dzięki spełnianiu postawionych przed sobą oczekiwań.

Badacze podkreślają, że sport to nie tylko siła i sprawność organizmu, ale także wysiłek włożony w budowanie własnej pozycji w świecie sportu i systematyczne zwiększanie poczucia pewności siebie. Z tego właśnie powodu wyższa samoocena, spełnianie własnych oczekiwań oraz realizowanie założonych planów pozwalają na zwiększenie pewności siebie i są kluczowymi elementami budowania silnego psychicznie zawodnika.

Rola treningu w budowaniu pewności siebie

Istotnym elementem w trakcie budowania poczucia własnej wartości i pewności siebie poprzez sport jest trening. To właśnie systematyczne ćwiczenia stanowiące najmniejszy element jednostki treningowej pozwalają na realizowanie założonych celów.

Same ćwiczenia, szczególnie w obecności trenera czy znajomych, dają dodatkową motywację do wysiłku fizycznego i pokazują, na jakim poziomie względem innych można umiejscowić samego siebie. Przynależność do społeczności zajmującej się aktywnością fizyczną stanowi tzw. doświadczenie zastępcze, czyli możliwość obserwowania innych podczas treningu i inspirowanie się ich rezultatami.

W praktyce widoczne to jest w myśleniu: „ona zrobiła, to ja też mogę”. Jednym z ważniejszych elementów budowania pewności siebie u zawodników jest również autoafirmacja, czyli regularne powtarzanie samemu sobie słów o własnej wyjątkowości, determinacji i sile. Zdaniem naukowców to właśnie psychiczne nastawienie ma kluczowy wpływ na ogólną postawę oraz samopoczucie zawodnika podczas treningu.

Jak skutecznie budować pewność siebie?

Psycholodzy przekonują, że szereg wykorzystywanych powszechnie technik pozwala na zwiększenie pewności siebie i ułatwia budowanie własnej wartości. Wśród tego typu działań znajduje się między innymi samodyscyplina. Umiejętność utrzymania planów treningowych, systematyczności ćwiczeń i koncentracji na wyznaczonych celach pozwalają na samospełnienie i wiarę we własne możliwości. 

Kolejną techniką pomagającą w budowaniu pewności siebie jest samoakceptacja. Nawiązanie pozytywnej relacji z własnym ciałem i umysłem ułatwia znoszenie wszelkiego rodzaj porażek i rozczarowań, jednocześnie nie zaburzając poczucia własnej wartości i pewności siebie.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę podczas pracy nad poziomem pewności siebie, jest samoświadomość. Pojęcie to odnosi się do racjonalnej oceny własnych mocnych i słabych stron oraz do umiejętności wykorzystania ich w codziennym życiu. Samoświadomość pozwala nie tylko uwydatnić najlepsze cechy zawodnika, ale także przekuć pozorne negatywy na elementy wymagające większego nakładu pracy.

Zdj. główne: Scott Webb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odprężenie po ciężkim treningu – zobacz nasze porady!
Odprężenie po ciężkim treningu – zobacz nasze porady!
Poniżej przedstawiamy sposoby na odprężenie, które warto przetestować.
Domowy trening na silne ramiona z butelkami lub hantlami (Kasia Dziurska)
Domowy trening na silne ramiona z butelkami lub hantlami (Kasia Dziurska)
Kobiece ramiona to jedna z najbardziej problematycznych partii mięśniowych. Co zrobić, aby nasze ręce oraz barki były jednocześnie smukłe, proporcjonalne […]
Kiedy przydatna jest fizjoterapia?
Kiedy przydatna jest fizjoterapia?
Fizjoterapia jest doskonałym rozwiązaniem jeśli zmagasz się z problemami z układem ruchu. Dowiedz się, w jakich konkretnie przypadkach warto udać się do doświadczonego fizjoterapeuty.
Ostatnie wpisy