Dynamiczny taniec w rytm energetycznej muzyki od lat podbija serca zawodniczek na całym świecie. Kilka rodzajów tego treningu pozwala na dobór zajęć idealnie do swoich preferencji!
Podstawowy wariant zumby został opracowany przez Alberta Pereza. Trening taneczny, realizowany głównie do muzyki latynoamerykańskiej, pozwala poprawić wydolność oddechową, przyspieszyć proces spalania tkanki tłuszczowej i poprawić ogólną kondycję organizmu.
Zajęcia klasycznej zumby to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób początkujących – nie tylko z tą dyscypliną, ale ogólnie z systematycznym wysiłkiem fizycznym. Poziom zaawansowania zajęć zumby można dopasować nie tylko do umiejętności i doświadczenia, ale także wieku czy indywidualnych potrzeb każdego zawodnika, szczególnym przypadkiem są zajęcia zumby dla kobiet w ciąży.
Zajęcia korzystające z tej odmiany zumby pozwalają na realizację choreografii oraz ćwiczeń z krzesłem. Taniec z przyrządem wymaga nieco więcej uwagi oraz skupienia, jednak może być dużym urozmaiceniem dla tradycyjnego treningu. Dzięki użyciu krzeseł do pracy włączone zostaje więcej partii mięśniowych, które wzmacniają się poprzez intensywny wysiłek fizyczny. Kluczem do osiągnięcia widocznych efektów podczas ćwiczeń z krzesłem jest precyzyjne napinanie mięśni w konkretnych pozycjach.
Kolejną wariacją na temat zumby jest tonowanie, czyli ćwiczenia wykonywane z dodatkowym obciążeniem w postaci hantli. Wagę i rozmiar sprzętu można dobrać indywidualnie do możliwości i potrzeb każdego zawodnika. Głównym założeniem tonowania w zumbie jest zwiększenie pracy konkretnych partii mięśni. Dzięki hantlom mięśnie nabierają więcej siły, zmieniają swój kształt i zwiększają objętość. Jednymi z największych i najbardziej pożądanych efektów zumba toning są modelowanie i ujędrnianie sylwetki zawodnika.
Osoby zainteresowane realizacją treningu w nietypowych okolicznościach mogą skorzystać z zumby w wodzie. Moda na ćwiczenia fitness w basenie zwiększyła się na przestrzeni ostatnich lat, a wśród najpopularniejszych treningów znalazła się także zumba. Zajęcia wodnej zumby opierają się przede wszystkim na poruszaniu się w jednym miejscu, angażują do pracy wszystkie partie mięśniowe ciała.
Aqua zumba wzmacnia całe ciało równomiernie, poprawia koordynację ruchową, zwiększa wydolność oddechową organizmu, pomaga w osiągnięciu poprawnego ułożenia kręgosłupa i znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Woda jest naturalną podporą dla stawów i kręgosłupa, dlatego może znacznie pomóc osobom, które na co dzień zmagają się z bólem pleców czy stawów. Wodna zumba to nie tylko świetne rozwiązanie dla miłośników wody, ale także propozycja dla seniorów czy osób zmagających się z bolesnymi kontuzjami.
Zdj. główne: Yan Berthemy/unsplash.com