Breaking jest formą tańca, która narodziła się w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w owianej złą sławą dzielnicy Nowego Jorku – Bronksie. Tym, co go wyróżnia, jest bardzo duża ilość elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroków wykonywanych z rękami i nogami na ziemi. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat i jaką rolę odgrywają w nim kobiety?
Mężczyzna tańczący breaking to b-boy, zaś kobieta – b-girl. Taniec ten jest jednym z czterech kluczowych elementów kultury hip-hopowej, obok graffiti, rapu oraz DJ-ingu.
Na początek warto wprowadzić rozróżnienie na breaking oraz breakdance. Pojęcia te są często stosowane zamiennie. Jak się okazuje – niesłusznie. Osoby od lat związane z tą formą tańca zgodnie przyznają, że określenie breakdance jest komercyjną stroną kultury hip hopowej. Pojawiło się ono w mediach w latach osiemdziesiątych, kiedy breaking zaczął się stopniowo rozpowszechniać na całym świecie. Terminem breaking zaczęto określać wszystkie formy tańca rozwijające się na ulicach, takie jak chociażby electric boogie czy popping.
Jednym z podstawowych elementów breakingu jest Toprock, czyli połączenie kroków tanecznych i gestykulacji. Powinien być wykonywany dynamicznie i w rytm muzyki. Wyróżnia się kilkanaście rodzajów toprocka. Są to między innymi: Indian Step, Crossover, Hustle Step oraz Charlie Rock.
Drugi z elementów breakingu to Power Moves, czyli figury rotacyjne. Uznawane są one za najefektowniejszą, a jednocześnie najtrudniejszą część breakingu. Power moves wymagają bowiem dużej sprawności fizycznej, siły oraz gibkości. Związane jest to z ich akrobatycznym charakterem. Głównymi power moves są: backspin (obroty na plecach), handspin (obroty na jednej ręce w pozycji skorpiona, z użyciem śliskiego elementu, na przykład czapki), headspin (obroty na głowie) czy 1990 (obroty na jednej ręce w pozycji wyprostowanej).
Kolejnym elementem breakingu jest Freeze. Mianem tym określa się statyczną figurę, która polega na zastygnięciu w wybranej pozycji na kilka sekund. Do czynienia możemy mieć tutaj między innymi z: Baby Freeze Open, Baby Freeze Close, Chair Freeze czy Turtle Freeze.
Breaking nie mógłby się obejść bez Footworku – to taneczne ruchy wykonywane w przysiadzie podpartym. Niezbędne jest tutaj wypracowanie flow, czyli płynności ruchów. Podstawowymi rodzajami footworku są: Six Step, Four Step, Three Step oraz Baby Love.
Ostatnia część breakingu to Drop, czyli przejście z Topworka do Footworka. Kroki tego typu odgrywają niezwykle ważną rolę, a to ze względu na to, że są one w stanie zachować ciągłość taneczną. Wyróżnia się tu na przykład Coin Drop, Front Swipe, Half Swipe oraz Back Swipe.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w breakingu nie ma ścisłego zestawu ruchów. Można je swobodnie tworzyć samemu, bazując na znanych elementach.
Najsłynniejszą polską b-girl jest Agnieszka Skiba (pseudonim BGA). Swoją przygodę z breakingiem zaczynała w latach dziewięćdziesiątych, wcześniej pasjonowała się jazdą na wrotkach. W 1992 roku koledzy z Bogucic zaprosili Agnieszkę na trening do Miejskiego Domu Kultury w Siemanowicach Śląskich. Wtedy uświadomiła sobie, że breaking jest aktywnością, z którą chce związać swoją przyszłość. Początkowo polska b-girl tańczyła do muzyki raperów, takich jak Ice MC, Technotronic, 2 live crew czy Deee-Lite. Treningi odbywała w katowickim Mega Clubie.
Foto wyróżniające: Pixabay