Polecamy
Prawidłowa technika biegania kluczem do osiągnięcia zakładanego celu
BieganieTrenuj z nami

Prawidłowa technika biegania kluczem do osiągnięcia zakładanego celu

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Technika biegu to element, na który baczną uwagę powinni zwrócić zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Wprowadzając kilka drobnych poprawek można skutecznie uniknąć bólu czy kontuzji, a przy tym znacząco poprawić osiągane wyniki.

Odpowiednia technika biegania w przypadku amatorów

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że właściwa technika biegania wpływa nie tylko na nasze osiągi. Korygując różnego rodzaju podstawowe błędy, możemy zaoszczędzić sporo energii i sprawić, że bieg będzie znacznie płynniejszy i w mniejszym stopniu obciąży aparat ruchu. Konsekwencją tego będzie brak bólu i nieprzyjemnych kontuzji.

Złe nawyki bardzo często uniemożliwiają dalsze postępy. Im dłużej biegamy w nieprawidłowy sposób, tym trudniej będzie je skorygować. Co za tym idzie – nad prawidłową techniką warto zacząć pracować możliwie jak najwcześniej. Mechanika biegu w znacznym stopniu uzależniona jest od siły i elastyczności mięśni oraz budowy ciała biegacza.

Technika biegania – najważniejsze elementy

Oto kilka zasad, które pomogą w wypracowaniu dobrej techniki biegania. Jedną z nich jest elastyczność, która dotyczy zarówno mięśni, jak i ścięgien, więzadeł oraz stawów. Ciało funkcjonuje znacznie lepiej, gdy nie jest ograniczone przez sztywność oraz niewielki zakres ruchów. Nieużywane mięśnie stają się sztywne. Co ważne, elastyczność nie jest cechą wrodzoną – należy nad nią nieustannie pracować. Aby skutecznie zredukować ryzyko kontuzji, warto przeznaczyć kilka minut dziennie na rozgrzewkę. Będzie ona również niezbędna tuż przed bieganiem. To sprawdzony sposób na rozruszanie mięśni i przygotowanie ich do treningu.

Kluczową kwestią dla techniki biegu jest właściwa postawa ciała, która opiera się na utrzymywaniu prostego kręgosłupa – bez zbytniego zgięcia i przeprostów. Im mocniej się garbimy, tym większa ilość mięśni musi pracować nad utrzymywaniem pozycji pionowej. Dodatkowo, w ten sposób ograniczamy dopływ tlenu do płuc i mózgu oraz krwi do mięśni i narządów. W czasie biegu głowę należy trzymać prosto, w neutralnej pozycji, nie podnosząc brody ani zbyt wysoko, ani za nisko. Patrzymy kilkanaście metrów przed siebie. Barki powinny być rozluźnione i utrzymywane niemal nieruchomo. Raz na jakiś czas można je rozluźnić i opuścić ręce wzdłuż ciała. Ręce w czasie biegu muszą być rozluźnione. Należy pracować nimi miarowo, utrzymując kąt ramienia w stosunku do przedramienia na poziomie 80 – 90 stopni. Rękami machamy do tyłu.

18:00 PUPOMANIA
19:00 TABATA
Aktywnego Wtorku!

Opublikowany przez Fitness Club JS Zator Wtorek, 13 października 2020

Właściwa technika biegu obejmuje także utrzymywanie wyprostowanej sylwetki i lekkie pochylenie się do przodu. Staramy się wówczas minimalizować ruchy skrętne tułowia – mogłyby nas one jedynie niepotrzebnie spowalniać. Co do bioder, powinny być one wypchnięte minimalnie do przodu. W ten sposób zrobimy więcej miejsca dla narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej, otworzymy klatkę piersiową i ułatwimy pracę płuc. Bardzo ważne jest, by sylwetka tworzyła jedną, prostą linię. Ostatni z istotnych elementów to nogi. W czasie biegu stopa powinna dotykać podłoża pod nami, nie przed nami. Nogi uginać należy mocno w kolanach, robiąc nieco mniejsze kroki. Efektem tego będzie naturalne lądowanie na śródstopiu, mniejsze obciążenie stawów i przerzucenie obciążenia na mięśnie łydek i ścięgna Achillesa.

Na prawidłową technikę biegu składa się również tzw. kadencja, czyli częstotliwość kroków na minutę. W przypadku osób początkujących wynosi ona średnio 75-85, zawodowców – 90-100. By osiągnąć możliwie jak najlepszą kadencję, niezbędne będzie zmniejszenie długości kroku. Bardzo ważne jest tutaj także lądowanie pod środkiem ciężkości ciała i nieco bardziej na śródstopiu. Robiąc więcej kroków, szybciej przetaczamy stopę, skracając kontakt stopy z podłożem. Konsekwencją tego jest zmniejszenie odchylenia pionowego i marnowanie mniejszej ilości energii.

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oryginalny pomysł na prezent dla chłopaka i… jednocześnie dla Ciebie!
Oryginalny pomysł na prezent dla chłopaka i… jednocześnie dla Ciebie!
Nadchodzi dzień urodzin, imienin lub inna, ważna okazja i szukasz inspiracji na prezent dla swojego partnera? Wiemy, jak to jest! Przeszukujesz pewnie strony internetowe sklepów z elektroniką, sprawdzasz czy przypadkiem nie wyszła limitowana edycja książki jego ulubionego autora, a może masz w głowie kompletną pustkę i zaczyna Cię ogarniać panika?
Przydatna odzież do ćwiczeń w outdoorze
Przydatna odzież do ćwiczeń w outdoorze
Źle dobrane ubranie sportowe lub ćwiczenie w ubraniu, które nosimy na co dzień, potrafi zniechęcić do uprawiania sportu. Wygodna odzież sportowa to podstawa. Sprawdź, co warto mieć w szafie.
Najciekawsze gadżety dla kobiety aktywnej fizycznie
Najciekawsze gadżety dla kobiety aktywnej fizycznie
Gadżety to nie tylko męska sprawa. Sprawdź, jakie akcesoria dla kobiet będą przydatne podczas uprawiania ulubionej dyscypliny sportowej!
Ostatnie wpisy