Polecamy
Od biegania bolą stawy a rowerzyści mają ciągle wypadki — rozwiewamy sportowe mity
BieganieTrenuj z nami

Od biegania bolą stawy a rowerzyści mają ciągle wypadki — rozwiewamy sportowe mity

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przyszedł w twoim życiu czas na sport? Nie ma okoliczności, w których byłaby to zła decyzja. Chyba że weźmiesz pod uwagę komentarze internetowych ekspertów i biadolenie tych, którzy najdalszy dystans bez samochodu pokonują od telewizora do lodówki. Liczba mitów dotyczących sportu jest imponująca i czasami naprawdę można się pogubić – rozwiejmy przynajmniej niektóre z nich.

Aktywność fizyczna naraża na choroby

Podczas uprawiania intensywniejszego sportu często jesteśmy spoceni. A czy to aby nie najszybsza droga do przeziębienia? Czy w powietrzu nie unoszą się groźne wirusy i smog? W pewnym stopniu to wszystko prawda. Ale wystarczy odpowiednio się ubrać i problem znika. Aby ochronić się przed nadmiernym poceniem, wybieraj odpowiednią odzież (https://attiq.net/7-skitoury-i-turystyka). Unikaj tras w pobliżu głównych ulic oraz wśród domków jednorodzinnych opalanych kopciuchami, a zimą wyposaż się też w maskę z filtrem.

Bieganie niszczy stawy i kręgosłup

Ten mit ma w sobie wiele prawdy, o ile biegamy bez odpowiedniego przygotowania – czyli przede wszystkim w źle dobranym obuwiu, nieprzeznaczonym do tego typu aktywności, w nieodpowiednim tempie i stosując niewłaściwą technikę. Warto na początku swojej przygody z joggingiem skonsultować się z trenerem, by wypracować dobre praktyki. Wówczas bieg nie tylko nie zniszczy stawów i kręgosłupa, ale je wzmocni. Szczególnie odczują to osoby, które dzięki aktywności zrzuciły zbędne kilogramy, odciążając w ten sposób kręgosłup i stawy.

Rowerzyści stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu

Coraz częściej w przestrzeni publicznej można dostrzec dziwne napięcie między rowerzystami i nie-rowerzystami. Ci drudzy zarzucają kolarzom, że panoszą się po chodnikach i nie znają przepisów ruchu drogowego. Aby ten mit obalić, zamiast wdawać się w jałowe dyskusje z kierowcami i pieszymi, każde z nas musi wymagać przede wszystkim od samego siebie. Dlatego sygnalizowanie skrętu, posiadanie oświetlenia i jazda po wyznaczonych strefach jezdni powinna być dla każdego z nas oczywistością.

Biegacze i kolarze mają brzydkie nogi

Zwłaszcza kobiety może odstraszać od biegania czy kolarstwa wizja nadmiernie rozrośniętych łydek. Tymczasem te sporty nie muszą zwiększać muskulatury, a mogą rzeźbić mięśnie. Dodatkowo przy regularnych treningach z nóg znika tłuszcz i cellulit, więc automatycznie mięśnie są lepiej widoczne. Ekspozycję podkreślają też legginsy czy spodenki kolarskie lub biegowe (https://attiq.net/28-spodnie-i-spodenki). Czy łydka z wyraźnie zarysowanym mięśniem brzuchatym wygląda ładnie? To kwestia gustu, choć warto kierować się przede wszystkim zasadą, iż ładne ciało to zdrowe ciało.

Nie należy trenować na zewnątrz przy zbyt wysokich albo zbyt niskich temperaturach

Gdyby wsłuchać się w głosy malkontentów, to można dojść do wniosku, że nie ma dobrej pory na bieganie czy rower. Latem jest za gorąco, zimą za zimno, jesienią pada, a wiosną wszystko pyli. Prawda jest taka, że nie ma złej pogody na trening – tylko źle ubrani ludzie. Zimą zadbaj o dodatkowe ocieplenie – sprawdzi się przede wszystkim termoaktywna bielizna. Latem wybieraj lekkie i przewiewne ubrania i chroń głowę przy pomocy chustki lub czapki z daszkiem (kolarzom wystarczy kask). Gdy pogoda jest niepewna, zabieraj z sobą wodoodporną kurtkę, chroniącą przed deszczem i podmuchami wiatru.

Trzeba trenować minimum pół godziny, żeby zacząć spalać tłuszcz

To bardzo szeroko rozpowszechniony mit, który zrobił wiele szkody, zniechęcając do aktywności fizycznej osoby, które nie dysponują nadmiarem czasu. Po co w ogóle zaczynać, skoro to i tak nic nie da? Nie mam czasu na godzinny trening, bo praca, dom, dzieci. Warto postawić sprawę jasno: tłuszcz spala się od pierwszych minut biegu lub jazdy na rowerze. Im dłużej trwa wysiłek, tym więcej energii pobiera organizm i spalanie przyspiesza, inaczej wygląda rozkład poboru energii z węglowodanów i tłuszczu, ale nie odmawiajmy sobie nawet półgodzinnej aktywności fizycznej i nie zakładajmy, że nic ona nie da.

Trenować powinny tylko osoby z nadwagą

Osoby szczupłe często są zniechęcane do aktywności fizycznej słowami „Ale po co chcesz biegać, przecież dobrze wyglądasz!”. Niestety, w naszym społeczeństwie nadal wiąże się aktywność fizyczną przede wszystkim ze spalaniem kalorii. Tymczasem jest ona niezbędna do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Trening może wzmacniać, poprawiać kondycję mięśni, stawów, uczy konsekwencji i pokory, wywołuje zastrzyk endorfin. Krótko mówiąc: sport sprawia po prostu, że jesteśmy szczęśliwsi. A ci niezadowoleni ze swojej sylwetki mogą przy okazji zrzucić kilka kilo, co również może być — ale nie musi — motywacją.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać buty na trekking?
Jak dobrać buty na trekking?
Letnie długie wędrówki czy zimowe, górskie wspinaczki? Niezależnie od preferencji, tego typu aktywności wymagają przemyślanych decyzji, również podczas zakupu obuwia. Poznaj “tipy”, dzięki którym dokonasz świadomego wyboru butów do trekkingu i będziesz czerpał radość z podróży!
Jak zarządzać kablami w środowisku biznesowym dzięki nowoczesnym rozwiązaniom telekomunikacyjnym?
Jak zarządzać kablami w środowisku biznesowym dzięki nowoczesnym rozwiązaniom telekomunikacyjnym?
Odkryj efektywne sposoby zarządzania kablami w środowisku biznesowym korzystając z najnowszych technologii i innowacyjnych rozwiązań telekomunikacyjnych.
Aerial silk – powietrzne ewolucje w kobiecym wydaniu
Aerial silk – powietrzne ewolucje w kobiecym wydaniu
Aerial silk to ćwiczenia wykonywane w powietrzu przy pomocy specjalnych chust wertykalnych. Poznaj ich zalety!
Ostatnie wpisy