Polecamy
Damskie sprawy a bieganie – porady dla aktywnych biegowo kobiet
BieganieTrenuj z nami

Damskie sprawy a bieganie – porady dla aktywnych biegowo kobiet

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Aktywność fizyczna świetnie wpływa na nasze samopoczucie, nawet podczas okresu. Mimo że od najmłodszych lat słyszymy, że kobiety w trakcie miesiączki muszą ograniczać wysiłek, jest to ogromny mit.

Bieganie a miesiączka

Z wielu badań przeprowadzonych w kierunku aktywności fizycznej w trakcie menstruacji wynika jednoznacznie, że nawet te intensywne treningi nie wpływają na ilość traconej krwi. Dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, aby biegać w czasie menstruacji. Można nawet powiedzieć, że jest to zalecane, ponieważ podczas miesiączki oraz klika dni po jej zakończeniu wydolność organizmu jest większa.

Badania wskazują również, że w okresie menstruacji szczególnie wydajne okazują się typowo trudniejsze treningi, takie jak treningi tempowe czy podbiegi. Wyjątkowo trudne i nieprzyjemne mogą być jednak treningi w trakcie tygodnia przed okresem. To właśnie wtedy progesteron osiąga najwyższy poziom w Twoim organizmie. W tych dniach jako biegaczka możesz odczuwać większe zmęczenie treningiem niż zazwyczaj.

Monitoruj swój organizm

Każda z na jest inna i dlatego też każda z nas przechodzi cykl menstruacyjny inaczej. Dlatego też tak ważne jest, aby monitorować swój organizm, szczególnie jeśli jesteś zapaloną biegaczką. Prowadź dzienniczek, w którym będziesz zapisywać, jak się czułaś przed, po i w trakcie treningu, w różnych fazach cyklu. Dzięki temu będziesz wiedziała, kiedy możesz pozwolić sobie na intensywniejszy wysiłek, a kiedy trochę sobie odpuścić i wybrać się na lekką przebieżkę.

Możesz zapisywać w dzienniku także takie rzeczy, jak:

  • twój ogólny nastrój i motywacja do treningów,
  • ile pokonałaś danego dnia kilometrów, jakie było tempo biegu oraz bicie serca,
  • nawyki dietetyczne oraz czym się różni Twoja dieta w poszczególnych fazach cyklu,
  • poziom bólu i czy konieczne było wzięcie leków przeciwbólowych.

Po zapisywaniu tych danych przez jeden lub dwa miesiące będziesz w stanie lepiej zaplanować treningi, aby były jak najbardziej efektywne. Będziesz wiedziała też, kiedy spodziewać się tych najtrudniejszych dni, aby móc się wcześniej odpowiednio zmotywować. Taki dzienniczek będzie też niezwykle przydatny, jeśli szykujesz się do zawodów. 

Co jeść, aby treningi były efektywne nawet podczas miesiączki?

Jest kilka produktów, które warto spożywać, jeśli jesteś biegaczką. W końcu zdrowa dieta to podstawa! Przede wszystkim pamiętaj, aby w Twoim jadłospisie znalazło się sporo produktów bogatych w magnez, B-Complex oraz wapń. Włącz do diety także dużo zielonych liściastych warzyw, produkty pełnoziarniste, orzechy, ryby i fasolę.

Ważne jest także, aby w jadłospisie pojawiło się sporo zdrowych tłuszczy, które pomogą Ci zregenerować organizm po treningu oraz dodadzą energii. Znajdziesz je między innymi w awokado, orzechach, oliwie z oliwek, oleju kokosowym oraz w jajkach.

Korzyści z aktywności fizycznej podczas okresu

Każda aktywność fizyczna podczas menstruacji przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim wysiłek podczas treningu sprawia, że w Twoim organizmie uwalniane są endorfiny. Dzięki nim poczujesz się dużo lepiej – zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ćwiczenia są bowiem jednym z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie objawów miesiączki, takich jak ból podbrzusza, rozdrażnienie, huśtawka nastrojów, płaczliwość czy problemy z koncentracją. Jak sama widzisz, nie warto rezygnować z aktywności fizycznej podczas menstruacji.

Przeczytaj też: https://womactive.pl/trenuj-z-nami/bungee-fitness-jak-wyglada-efektywny-trening-w-uprzezy/

Zdjęcie główne: Nathan Cowley/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tańcz i chudnij! Które zajęcia taneczne pozwalają spalić najwięcej kalorii?
Tańcz i chudnij! Które zajęcia taneczne pozwalają spalić najwięcej kalorii?
Z wielu możliwych form aktywności fizycznej taniec wydaje się najmniej nudnym i powtarzalnym, a uprawiany regularnie może pomóc spalić tysiące kalorii. Podpowiadamy, jaki styl wybrać.
Co należy wiedzieć przed pierwszymi zajęciami z zumby?
Co należy wiedzieć przed pierwszymi zajęciami z zumby?
Przed pierwszymi zajęciami z zumby warto wiedzieć, jak się przygotować i czego się spodziewać. Oto kilka istotnych wskazówek dla początkujących.
Moda w sportowym stylu – czym się wyróżnia?
Moda w sportowym stylu – czym się wyróżnia?
Przywykliśmy do stwierdzenia, że strój sportowy ma być przede wszystkim funkcjonalny.
Ostatnie wpisy