Polecamy
Jak wybrać wędkę?
Sport i promocja

Jak wybrać wędkę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wędka to bez wątpienia podstawowe wyposażenie każdego wędkarza. Na rynku znajdziesz jednak wiele różnych wędek, a każda z nich będzie nieco różniła się parametrami i zastosowaniem. Jaką więc wędkę wybrać? Podpowiadamy, na co przy wyborze sprzętu powinien zwrócić uwagę początkujący pasjonat wędkarstwa.

Rodzaje wędek – którą wybrać?

Na rynku wędkarskim znajdziesz wiele różnych rodzajów wędek, co z pewnością nie ułatwia wyboru początkującemu wędkarzowi. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając swoją wędkę? Przede wszystkim miej na uwadze, że możemy rozróżnić trzy podstawowe rodzaje wędek.

Jednym z nich jest popularna wędka teleskopowa. Jest to doskonała propozycja dla osób zaczynających swoją przygodę z łowieniem ryb. Wędki te są bowiem najłatwiejsze w składaniu i rozkładaniu, a ich najbardziej charakterystyczną cechą są wysuwane elementy, które schowane są jeden z drugim. Ponadto jest to wędka niezwykle łatwa w transporcie.  

Innym rodzajem wędki jest wędka segmentowa. Składa się ona z kilku oddzielnych części, przez co może okazać się dla niektórych trudna w złożeniu i rozłożeniu. Niemniej jednak podobnie jak wędka teleskopowa jest ona łatwa w transporcie.

Ostatnim rodzajem wędki jest wędka jednoczęściowa. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z jednej części, dzięki czemu jest wyjątkowo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Przeznaczenie wędki

Oprócz rodzaju wędki koniecznie zwróć także uwagę na jej przeznaczenie. Najprostszą wędką, która przeznaczona jest do łowienia niewielkich ryb z brzegu, jest tak zwany bat. Jest to najprostszy model wędki, cechujący się dużą długością, a jego cechą charakterystyczną jest między innymi brak kołowrotka. Popularnym modelem wędki, który przeznaczony jest jednak dla nieco wprawniejszych wędkarzy, jest wędka spinningowa. Używa się jej do połowy bardziej drapieżnych ryb takich jak szczupak lub okoń. Możesz też zdecydować się na wędkę feeder. Jest to model wykorzystywany głównie do łowienia w rzekach i jeziorach. Wędki feeder charakteryzują się między innymi ciężarem wyrzutu na poziomie około 400 g. Jeśli zaś planujesz połów karpia, to z pewnością przyda Ci się wędka karpiowa. Jest to wędka dość sztywna, ciężka i mocna. 

Oprócz tych najpopularniejszych modeli wędek, na rynku znajdziesz także wędki gruntowe, wędki sumowe, wędki muchowe, wędki matchowe, wędki podlodowe oraz  wędki typu tyczka.

Zdjęcie główne: pexels.com/Karolina Grabowska

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Powrót do aktywności fizycznej po długiej przerwie – od jakich ćwiczeń warto zacząć?
Powrót do aktywności fizycznej po długiej przerwie – od jakich ćwiczeń warto zacząć?
W artykule podpowiemy, jaka aktywność fizyczna sprawdzi się najlepiej!
Bieganie w upale – tych zasad musisz bezwzględnie przestrzegać!
Bieganie w upale – tych zasad musisz bezwzględnie przestrzegać!
W jaki sposób chronić organizm przed niekorzystnym wpływem wysokiej temperatury? Sprawdź, jak trenować, gdy z nieba leje się żar.
Jak dopasować legginsy do rodzaju treningu?
Jak dopasować legginsy do rodzaju treningu?
Szukasz idealnego stroju do ćwiczeń? Zobacz, jak dobrać idealne legginsy do rodzaju treningu.
Ostatnie wpisy