Polecamy
Jak wrócić do formy po porodzie?
Trenuj z nami

Jak wrócić do formy po porodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża i poród to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jak po tym pełnym wyzwań czasie wrócić do aktywności i doskonałej formy?

Daj sobie czas

Przede wszystkim – nic na siłę. W kolorowych magazynach i na portalach plotkarskich można znaleźć przeróżne historie celebrytek, które już w kilka dni po porodzie tryskały energią i wydawały się w doskonałej kondycji psychicznej. Niestety, bardzo często to tak nie działa, a na łamach poczytnych gazet ukazuje się jedynie skrawek rzeczywistości będący całkiem nieźle przygotowaną mistyfikacją.

Zarówno ciąża, jak i poród to wysiłek dla każdej kobiety. W ciągu pierwszych dni po porodzie wcale nie jest lepiej – nowa sytuacja, w jakiej znajdzie się młoda matka, sprawia, że ciężko jest znaleźć czas na sen i efektywny wypoczynek. Nowe obowiązki, stres związany z pielęgnacją malucha – to wszystko sprawia, że kobieta bardzo często zapomina o swoich potrzebach lub przekłada je na dalszy plan. Powrót do formy sprzed porodu, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, może zająć długie tygodnie. Przede wszystkim trzeba dać sobie czas. Ile? Nie ma uniwersalnej recepty. Każdy organizm jest inny – jeden zregeneruje się bardzo szybko, inny będzie na to potrzebować nawet kilku miesięcy. Nie przyspieszaj tego procesu. Odpocznij i nabierz sił w tempie, jaki będzie dla Ciebie optymalny. Zyskasz na tym zarówno Ty, jak i Twoja pociecha.

Połóg – sześć tygodni ochrony młodej mamy

Pojęcie połogu znane jest od bardzo dawna. W tym czasie, kobiecie, która urodziła dziecko, przez pierwsze sześć tygodni przysługują specjalne względy. Nie bój się prosić o wsparcie – najbliżsi z pewnością Ci pomogą. Zwolnij i naciesz się obecnością malucha. Nie stawaj na rzęsach, aby być najlepszą na świecie gospodynią domową. Nowa sytuacja będzie dla Ciebie stresująca sama w sobie. Po co dokładać sobie dodatkowych zmartwień i obowiązków?

Przez dziewięć miesięcy, podczas których pod Twoim sercem rozwijało się nowe życie, organizm doświadczył wielu obciążeń. Potrzebujesz czasu na to, aby dojść do siebie, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Postaraj się jak najwięcej odpoczywać, a gdy poczujesz się lepiej, powoli wracaj do aktywności. Nie rzucaj się jednak na głęboką wodę. Postaw w pierwszej kolejności na spokojne spacery.

Wykorzystaj czas kiedy Twoje maleństwo śpi. 👶
To idealny moment aby zadbać o siebie. 🥰
Na pewno sen jest teraz czymś…

Opublikowany przez Perspektywa Fizjoterapeutki Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Co korzystnie wpływa na regenerację organizmu po porodzie?

Spokój i opanowanie – klucz do sukcesu

Przede wszystkim zadbaj o spokój. Otaczaj się aurą optymizmu, nawet gdy masz kolejną nieprzespaną noc, a maluch głośno płacze, domagając się karmienia i zmiany pieluszek. To Twój nowy rytm życia i nawet jeżeli początkowo wydaje się mało ciekawy, to wkrótce przywykniesz, a czynności początkowo stanowiące wyzwanie będą zupełnie naturalne.

Znajdź czas dla siebie

Pojęcie czasu wyłącznie dla siebie, nie istnieje w słowniku wielu młodych matek. Każdą chwilę poświęcają na doglądanie dziecka, a gdy to wreszcie spokojnie zaśnie, zajmują się realizacją domowych obowiązków – praniem czy sprzątaniem. Taki stan rzeczy może bardzo szybko doprowadzić do przemęczenia, które niekiedy objawia się nawet stanami depresyjnymi. Zadbaj o to, aby każdego dnia mieć przynajmniej chwilę dla siebie. Poproś najbliższych, aby zajęli się dzieckiem. Nawet pół godziny relaksu wprowadzi nowy komfort do Twojego życia. Przekonaj się sama, że inwestując w siebie, będziesz w stanie jeszcze bardziej zaangażować się w opiekę nad dzieckiem.

Nie zapomnij o właściwej higienie intymnej

Prócz formy psychicznej liczy się również ta fizyczna. Jednak żeby można było w ogóle zacząć myśleć o jakiejkolwiek aktywności, to wpierw muszą zagoić się rany powstałe w wyniku porodu. Zadbaj w tym czasie o właściwą higienę, tak aby w organizmie nie rozwinął się stan zapalny. Noś także przewiewną bieliznę zapewniającą dostęp powietrza do dróg rodnych. Gdy poczujesz się lepiej, możesz zacząć wychodzić na spacery. Dawkę aktywności fizycznej zwiększaj stopniowo i sprawdzaj, jak reaguje Twój organizm. Dzięki temu wrócisz do formy w sposób całkowicie bezpieczny. Nie spiesz się – korzystaj z wyjątkowego czasu, jakim są pierwsze tygodnie życia Twojego malucha!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kiedy przydatna jest fizjoterapia?
Kiedy przydatna jest fizjoterapia?
Fizjoterapia jest doskonałym rozwiązaniem jeśli zmagasz się z problemami z układem ruchu. Dowiedz się, w jakich konkretnie przypadkach warto udać się do doświadczonego fizjoterapeuty.
Pomysły na sportowy weekend wakacyjny w plenerze
Pomysły na sportowy weekend wakacyjny w plenerze
Brak Ci pomysłów na sportowy weekend w plenerze? Sprawdź, jak aktywnie spędzić lato!
Co najlepiej jeść podczas miesiączki?
Co najlepiej jeść podczas miesiączki?
Poznaj najważniejsze założenie diety miesiączkowej i sprawdź, jakie produkty warto jeść podczas bolesnego okresu!
Ostatnie wpisy