Polecamy
Jak wrócić do formy po porodzie?
Trenuj z nami

Jak wrócić do formy po porodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża i poród to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety. Jak po tym pełnym wyzwań czasie wrócić do aktywności i doskonałej formy?

Daj sobie czas

Przede wszystkim – nic na siłę. W kolorowych magazynach i na portalach plotkarskich można znaleźć przeróżne historie celebrytek, które już w kilka dni po porodzie tryskały energią i wydawały się w doskonałej kondycji psychicznej. Niestety, bardzo często to tak nie działa, a na łamach poczytnych gazet ukazuje się jedynie skrawek rzeczywistości będący całkiem nieźle przygotowaną mistyfikacją.

Zarówno ciąża, jak i poród to wysiłek dla każdej kobiety. W ciągu pierwszych dni po porodzie wcale nie jest lepiej – nowa sytuacja, w jakiej znajdzie się młoda matka, sprawia, że ciężko jest znaleźć czas na sen i efektywny wypoczynek. Nowe obowiązki, stres związany z pielęgnacją malucha – to wszystko sprawia, że kobieta bardzo często zapomina o swoich potrzebach lub przekłada je na dalszy plan. Powrót do formy sprzed porodu, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej, może zająć długie tygodnie. Przede wszystkim trzeba dać sobie czas. Ile? Nie ma uniwersalnej recepty. Każdy organizm jest inny – jeden zregeneruje się bardzo szybko, inny będzie na to potrzebować nawet kilku miesięcy. Nie przyspieszaj tego procesu. Odpocznij i nabierz sił w tempie, jaki będzie dla Ciebie optymalny. Zyskasz na tym zarówno Ty, jak i Twoja pociecha.

Połóg – sześć tygodni ochrony młodej mamy

Pojęcie połogu znane jest od bardzo dawna. W tym czasie, kobiecie, która urodziła dziecko, przez pierwsze sześć tygodni przysługują specjalne względy. Nie bój się prosić o wsparcie – najbliżsi z pewnością Ci pomogą. Zwolnij i naciesz się obecnością malucha. Nie stawaj na rzęsach, aby być najlepszą na świecie gospodynią domową. Nowa sytuacja będzie dla Ciebie stresująca sama w sobie. Po co dokładać sobie dodatkowych zmartwień i obowiązków?

Przez dziewięć miesięcy, podczas których pod Twoim sercem rozwijało się nowe życie, organizm doświadczył wielu obciążeń. Potrzebujesz czasu na to, aby dojść do siebie, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym. Postaraj się jak najwięcej odpoczywać, a gdy poczujesz się lepiej, powoli wracaj do aktywności. Nie rzucaj się jednak na głęboką wodę. Postaw w pierwszej kolejności na spokojne spacery.

Wykorzystaj czas kiedy Twoje maleństwo śpi. 👶
To idealny moment aby zadbać o siebie. 🥰
Na pewno sen jest teraz czymś…

Opublikowany przez Perspektywa Fizjoterapeutki Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Co korzystnie wpływa na regenerację organizmu po porodzie?

Spokój i opanowanie – klucz do sukcesu

Przede wszystkim zadbaj o spokój. Otaczaj się aurą optymizmu, nawet gdy masz kolejną nieprzespaną noc, a maluch głośno płacze, domagając się karmienia i zmiany pieluszek. To Twój nowy rytm życia i nawet jeżeli początkowo wydaje się mało ciekawy, to wkrótce przywykniesz, a czynności początkowo stanowiące wyzwanie będą zupełnie naturalne.

Znajdź czas dla siebie

Pojęcie czasu wyłącznie dla siebie, nie istnieje w słowniku wielu młodych matek. Każdą chwilę poświęcają na doglądanie dziecka, a gdy to wreszcie spokojnie zaśnie, zajmują się realizacją domowych obowiązków – praniem czy sprzątaniem. Taki stan rzeczy może bardzo szybko doprowadzić do przemęczenia, które niekiedy objawia się nawet stanami depresyjnymi. Zadbaj o to, aby każdego dnia mieć przynajmniej chwilę dla siebie. Poproś najbliższych, aby zajęli się dzieckiem. Nawet pół godziny relaksu wprowadzi nowy komfort do Twojego życia. Przekonaj się sama, że inwestując w siebie, będziesz w stanie jeszcze bardziej zaangażować się w opiekę nad dzieckiem.

Nie zapomnij o właściwej higienie intymnej

Prócz formy psychicznej liczy się również ta fizyczna. Jednak żeby można było w ogóle zacząć myśleć o jakiejkolwiek aktywności, to wpierw muszą zagoić się rany powstałe w wyniku porodu. Zadbaj w tym czasie o właściwą higienę, tak aby w organizmie nie rozwinął się stan zapalny. Noś także przewiewną bieliznę zapewniającą dostęp powietrza do dróg rodnych. Gdy poczujesz się lepiej, możesz zacząć wychodzić na spacery. Dawkę aktywności fizycznej zwiększaj stopniowo i sprawdzaj, jak reaguje Twój organizm. Dzięki temu wrócisz do formy w sposób całkowicie bezpieczny. Nie spiesz się – korzystaj z wyjątkowego czasu, jakim są pierwsze tygodnie życia Twojego malucha!

Zdjęcie wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zakupy online – wygoda nie tylko dla zapracowanych
Zakupy online – wygoda nie tylko dla zapracowanych
Zakupy online to bez wątpienia bardzo wygodna opcja, jeśli chodzi o nabywanie różnorodnych produktów. Mowa tutaj nie tylko o ubraniach, elektronice czy wielu innych gadżetach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie zakupy spożywcze online. To świetny sposób na uzupełnienie domowych zapasów przez zapracowane osoby, ale nie tylko.
Zasady pielęgnacji odwodnionej skóry pod oczami
Zasady pielęgnacji odwodnionej skóry pod oczami
Odwodniona skóra pod oczami to problem, który może pojawić się w związku z jej nieprawidłową pielęgnacją albo działaniem czynników zewnętrznych. Jak dbać o wrażliwą skórę pod oczami?
Jak zachować zdrowy styl życia podczas epidemii?
Jak zachować zdrowy styl życia podczas epidemii?
Nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia jest odpowiednia dieta. Dowiedz się, co jeszcze warto robić dla swojego zdrowia i jak koronawirus wpływa na nasze funkcjonowanie.
Ostatnie wpisy