Polecamy
Jak nie popaść w treningową rutynę?
Psyche

Jak nie popaść w treningową rutynę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Treningowa rutyna może przytrafić się każdemu. Narażeni są na nią zwłaszcza sportowcy, którzy trenują jedną dyscyplinę od dłuższego czasu. Podpowiadamy, w jaki sposób urozmaicić trening, aby odzyskać chęć do ćwiczeń!

Rutyna jest w stanie zabić każdy związek

Mówi się, że nawet najgorętsze uczucie może szybko zgasnąć, jeżeli w związku pojawi się rutyna. Tyczy się to zarówno relacji międzyludzkich, jak i Twojej miłości do sportu. To nic, że całym sercem kochasz biegać lub każda jazda na rowerze powoduje, że czujesz te przyjemne motylki w brzuchu. Jeżeli zaczniesz trenować według powtarzających się schematów, to wówczas czar pryśnie i każdy kolejny trening stanie się dla Ciebie prawdziwą udręką. Co zatem zrobić, aby nieustannie podtrzymywać ogień na treningach? Oto kilka trików!

Wprowadź drobne zmiany w treningu

Osoby trenujące na poziomie amatorskim mają pod tym względem znacznie ułatwione zadanie. Mogą w zasadzie dowolnie modyfikować plan ćwiczeń. Sportowcy zawodowi muszą sztywno trzymać się wytycznych ustalonych przez trenerów, aby nie zaburzyć efektów dotychczasowych treningów. Jednak zarówno jedna, jak i druga grupa osób, może pozwolić sobie na drobne modyfikacje. Jeżeli od wielu miesięcy trenujesz biegi na tej samej ścieżce i znasz już na pamięć każdy kamień i każdy wystający z ziemi konar, to jest to najlepsza oznaka, że nadszedł czas, aby poszukać nowego miejsca na krótsze i dłuższe wybiegania. Ćwiczysz na siłowni? Spróbuje skorzystać z oferty konkurencyjnej sieci. Czasem drobna zmiana klimatu działa jak zimny prysznic i pozwala wygrać z męczącą rutyną.

To będzie post, którego nie spodziewacie się na fit koncie.
Ale…
… ostatnio w ogóle mi się nie chce biegać. Natłok…

Opublikowany przez Codziennie fit Środa, 3 lutego 2021

Planuj treningi z wyprzedzeniem

Treningi, które do tej pory powodowały widoczny progres Twoich umiejętności nagle przestały przynosić oczekiwane rezultaty? Może to oznaczać, że Twój organizm przyzwyczaił się do określonego schematu działania i ćwiczenia przestały być efektywne. Planuj treningi z odpowiednim wyprzedzeniem i wprowadzaj do każdej jednostki treningowej pewne urozmaicenia. Czasem wystarczy jedynie zmiana tempa lub kolejności wykonywanych ćwiczeń. Szukaj rozwiązań alternatywnych, a przekonasz się, że walkę z rutyną uda Ci się wygrać szybciej, niż się spodziewasz!

Zmień partnera treningowego

Czasem jest też tak, że można popaść w rutynę treningową, bo zbyt długo trenuje się wspólnie z tą samą osobą. Jeżeli biegasz z koleżanką i podczas przebieżki stale rozmawiacie o tym samym, znacie się do tego stopnia, że praktycznie czytacie sobie wzajemnie w myślach, to nieoczekiwanie może okazać się, że takie towarzystwo, zamiast motywować do wytężonego wysiłku, działa zupełnie odwrotnie. Nie zrywaj treningowych przyjaźni, lecz otwórz się też na nowe doznania. Od czasu do czasu zmień towarzystwo, z którym ćwiczysz, a może dzięki temu znajdziesz nową inspirację do efektywniejszych treningów?

Wyzwania – stocz potyczkę z samą sobą!

Należysz do tej grupy kobiet, które kochają rywalizację i nie potrafią bez niej żyć? To świetnie! Jeżeli w Twoje treningi wkradnie się rutyna, możesz wykorzystać siłę swojego charakteru do tego, aby rozprawić się z nieproszonym gościem raz na zawsze. Sama sobie rzuć wyzwanie – może to być określona liczba kilometrów do przebiegnięcia/przepłynięcia/przejechania na rowerze. Możesz też wyznaczyć sobie minimalny czas każdego treningu. Pomysłów jest wiele – a wszystkie siedzą w Twojej głowie!

Co zrobić, gdy już nic nie działa?

Spróbowałaś wszystkich wymienionych wyżej sposobów, a rutyna nie chce odpuścić? Nie możesz wydobyć z siebie siły do kolejnego treningu? I na to znajdzie się sposób. Zamiast na siłę walczyć, po prostu odpuść. Rutyna wkrada się wówczas, gdy słabnie motywacja do ćwiczeń, a ta może z kolei brać się z przemęczenia. Odpocznij i zamiast iść na trening, umów się z przyjaciółką na kawę lub zarezerwuj weekend w SPA. Taka regeneracyjna sesja podziała odżywczo i zyskasz nowe siły do ciężkiej pracy podczas regularnych treningów. Dbaj o siebie, a żadna rutyna nie będzie Ci straszna! Masz swoje przemyślenia dotyczące tego, jak efektywnie walczyć z treningową rutyną? Podziel się nimi w komentarzu!

Foto wyróżniające: Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Merengue – prosty układ dla początkujących pasjonatek zumby
Merengue – prosty układ dla początkujących pasjonatek zumby
Poznaj kilka podstawowych kroków tanecznych, stwórz własny układ choreograficzny i rozpocznij swoją przygodę z zumbą!
Aqua zumba – taneczne szaleństwo w wodzie
Aqua zumba – taneczne szaleństwo w wodzie
Szukasz treningu, który nie obciąża stawów i nie jest zbyt forsowny? Chcesz się dobrze bawić podczas ćwiczeń? Wypróbuj aqua zumbę!
Czy monohydrat kreatyny jest szkodliwy?
Czy monohydrat kreatyny jest szkodliwy?
Sprawdź, jak działa monohydrat kreatyny i jakie dawkowanie jest bezpieczne dla organizmu ludzkiego.
Ostatnie wpisy